Jak przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza - gmina Rawicz otrzymała 59 tys. zł dofinansowania, a całość zadania wynosi blisko 95 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup i montaż zewnętrznego urządzenia zabawowego zawierającego podjazdy, wieże, pomost, piaskownicę łukową, panele manipulacyjne, sklepik i liczydła, co umożliwi zabawę i rekreację dzieciom i młodzieży ze szczególnymi potrzebami, zwłaszcza niepełnosprawnościami ruchu, wzroku, słuchu oraz pozostałych zmysłów, w tym niepełnosprawności wielonarządowych.
- Moim celem jest to, by każdy, niezależnie od problemów, z którymi się mierzy, nie czuł się wyłączony z gminnej wspólnoty. To wyłączenie często odbywa się na poziomie infrastruktury, np. kiedyś były to wysokie krawężniki na rynku i nierówne, popękane płytki, co było barierą dla wózków inwalidzkich. Podobnie jest z placami zabaw, które muszą być przyjazne dla każdego, niezależnie od jego potrzeb. Dlatego na poligonie pojawi się urządzenie zabawowe dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, a w najbliższych latach takie urządzenia będą pojawiać się na innych placach zabaw - mówi burmistrz Rawicza, Grzegorz Kubik.
Urządzenie zostanie zamontowane na fundamencie, na bezpiecznej nawierzchni z tworzywa sztucznego, jako uzupełnienie zamontowanych już na poligonie urządzeń zabawowych. Zestaw będzie ogólnodostępny i umieszczony obok innych, pozwalając na pełną integrację osób ze szczególnymi potrzebami z pozostałymi użytkownikami placu zabaw. Dojście do placu zabaw umożliwi ścieżka pieszo-rowerowa z kostki betonowej bezfazowej.
Zadanie zostanie zrealizowane w 2024 r. roku przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rawiczu.
- To kolejne działanie, które prowadzi do poprawy dostępności obiektów i przestrzeni publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. W ostatnich miesiącach wykonaliśmy szereg prac w budynku urzędu, w tym specjalne oznakowanie czy budowa windy, które ułatwiają komunikację m.in osobom z niepełnosprawnościami wewnątrz budynku. Natomiast zaprojektowanie takiego urządzenia zabawowego na poligonie, który - mam nadzieję - stanie się miejscem rozrywki i rekreacji wodnej dla wszystkich mieszkańców powiatu, wynika niewątpliwie z potrzeby włączenia rodzin z niepełnosprawnymi osobami do wspólnego spędzania czasu i tym samym stworzenia szansy na ich integrację i rehabilitację. Z danych, które braliśmy pod uwagę, projektując to rozwiązanie, wynika, że w skali powiatu rawickiego może to być około 400 mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży z różnymi rodzajami niepełnosprawności - dodaje burmistrz Kubik.
Rawicki urząd - jak podkreśla CIB - pracuje nad kolejnymi wnioskami, które pozwolą na pozyskanie pieniędzy na usuwanie barier architektonicznych i infrastrukturalnych w gminie Rawicz. Podobne rozwiązanie gmina chce zastosować m.in. w parku przy Domu Kultury w Rawiczu.