Reklama

Reklama

W szpitalu nie dla wszystkich wyższe pensje

Opublikowano: wt, 8 gru 2020 09:02
Autor:

W szpitalu nie dla wszystkich wyższe pensje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Wiadomo już, że personel rawickiego szpitala otrzyma dodatkowe pieniądze za pracę z pacjentami chorymi na koronawirusa. Nie wszyscy jednak zostali objęci zasadami wynikającymi z ministerialnego rozporządzenia. Wzrost wynagrodzenia dotyczy tylko osób wykonujących świadczenia medyczne.

Jak zaznacza Ewa Kaźmieruk, wiceprezes szpitala, zasady wynagradzania pracowników pracujących bezpośrednio z pacjentami chorymi na Covid reguluje z jednej strony polecenie Ministra Zdrowia z dnia 1 listopada, a z drugiej - przygotowana na tej podstawie umowa zawarta pomiędzy wielkopolskim oddziałem NFZ a szpitalem.

Z nich wynika, że dodatkowe świadczenia pieniężne lecznica będzie mogła wypłacić tylko osobom wykonującym zawód medyczny i uczestniczącym w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mającym bezpośredni kontakt z pacjentami.

- Wysokość świadczenia dodatkowego stanowić będzie 100% miesięcznego wynagrodzenia danej osoby, ale nie więcej niż 15 tys. zł. W przypadku pracy przez niepełny miesiąc, dodatkowe świadczenie pieniężne podlega proporcjonalnemu obniżeniu - informuje Ewa Kaźmieruk.

Wzrost wynagrodzenia nie obejmie innych pracowników szpitala - także pracujących w zmienionych warunkach, między innymi salowych. Nie są one zatrudnione bezpośrednio przez szpital, ale jednego z podwykonawców świadczących dla lecznicy. Dla nich ani ministerstwo ani NFZ nie przewidziały podniesienia wynagrodzeń.

- Ogólnokrajowy Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, którego członkiem jest również nasz szpital wielokrotnie podnosił konieczność uwzględnienia w przepisach regulujących zasady wypłacania dodatków, również innym grupom zawodowym. Niestety, jak dotychczas nie zostało to przez ministerstwo zdrowia uwzględnione i żadnych dodatkowych środków na ten cel szpital nie otrzyma i nie posiada - wyjaśnia Ewa Kaźmieruk.

- Pieniądze, które obiecał rząd nie miały być za wykształcenie, ani za rodzaj wykonywanej pracy, tylko za narażanie zdrowia i życia. A to pokazuje, jak wycenia się zdrowie i życie osób wykonujących tzw. „czarną robotę”, które też ciężko pracują i narażają swoje rodziny - zaznaczają rawickie salowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  zigi

  Podwyżki w związku z pracą w placówce jednoimiennej na dzień 21.12. nikt jeszcze w rawickim szpitalu nie dostał .A na pewno nie pielęgniarki.

 • rok temu | ocena +5 / -0

  Maks

  Brzydko. Tak się nie robi.

 • rok temu | ocena +5 / -2

  XX

  Tylko Pani prezes nie napisał czy to będzie tylko za listopad czy dostaniemy caly czas jak będziemy szpitalem covid, a po drugie nie ma pieniędzy na koncie to jeszcze nic nie dostałyśmy,,jak będzie przelew to można coś na ten temat napisać A teraz to jeszcze nic nie wiadomo.

 • rok temu | ocena +15 / -1

  Tazz

  Wpelnij trzeba się zgodzić z paniami salowymi, one też mają większe ryzyko zachorowania na covid 19, więc jeśli władze lokalne mają trochę rozumu to one powinny tym panią dołożyć jeśli warszawka nie mogła, bo się im us...... poprzez rozdawnictwo,

 • rok temu | ocena +22 / -2

  yyy

  A nauczyciele za strajk otrzymali nagrody,więc co się lepiej opłaca?

 • rok temu | ocena +19 / -1

  ja

  No to salowe na l4 i zobaczymy jak sobie poradzą bez was.Wydymali te Panie bez mydła.