Reklama

W tych miejscach można podzielić się jedzeniem. Kto uruchomi jadłodzielnię?

Opublikowano: sob, 5 lut 2022 13:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminy oraz organizacje pozarządowe mogą starać się o dotacje na uruchomienie jadłodzielni - a więc miejsca, gdzie można podzielić się żywnością. Ruszyła kolejna edycja programu finansowanego przez samorząd województwa.

O pieniądze na organizację jadłodzielni gminy, a także organizacje pozarządowe mogą ubiegać się w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa wielkopolskiego. 

Każdego roku marnujemy 5 mln ton żywności, natomiast w Wielkopolsce, niestety, na śmietnik trafia 550 tys. ton żywności. To zatrważające ilości i myślę, że wspólnie powinniśmy zapobiegać marnowaniu żywności - podkreśla wicemarszałek województwa wielkopolskiego - Krzysztof Grabowski.

Jadłodzielnie to miejsca, gdzie jedni będą mogli zostawić żywność, a inni - po prostu - ją wziąć. Dzięki temu, jedzenie nie będzie marnowane. Jadłodzielnie mają być wyposażone w chłodnię oraz regał na warzywa, owoce, czy opakowane produkty sypkie.

Wielkopolskie jadłodzielnie powstały w sześciu miejscowościach 

Jak przekazuje urząd marszałkowski, w ubiegłorocznej - pierwszej edycji programu, powstało 6 jadłodzielni: w Szamotułach, Luboniu, Swarzędzu, Sulmierzycach, Budzyniu i Trzciance, z których już korzystają lokalne społeczności. 

Warto przypomnieć, że wówczas dofinansowanie otrzymał też Rawicz, ale gmina ostatecznie zrezygnowała z tworzenia jadłodzielni. O tym więcej możesz przeczytać TUTAJ.

Znów można starać się o dotacje na uruchomienie jadłodzielni 

W tegorocznej edycji dofinansowanie na tworzenie jadłodzielni przewidziano dla jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. 

W ten sposób zwiększona zostaje możliwość tworzenia miejsc wymiany żywności - komentuje wicemarszałek Krzysztof Grabowski. - Maksymalne dofinansowanie w obu konkursach wynosi do 80% wartości całego zadania, ale nie więcej niż 25 tys. zł dla pojedynczego projektu. 

Według danych z urzędu marszałkowskiego, każda z wnioskujących gmin może zgłosić maksymalnie jeden projekt, z kolei organizacje pozarządowe mogą wnioskować o dofinansowanie 3 zadań. Dla każdej z grup wnioskodawców przewidziano odrębną pulę środków - 150 tys. zł dla samorządów oraz 75 tys. zł dla organizacji pozarządowych. 

Samorządy wnioski mogą składać do 15 marca, a organizacje pozarządowe - do 11 marca. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy