Nadanie sztandaru rozpoczęło się mszą świetą w kościele pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rawiczu, a część oficjalna została zorganizowana w sali portretowej rawickiego ratusza.
Sztandar Zakładu Karnego w Rawiczu to zaszczyt, ale i zobowiązanie
Na uroczystość przybyło wielu gości, m.in. wiceminister sprawiedliwości, Katarzyna Frydrych i zastępca dyrektora generalnego służby więziennej, gen. Krzysztof Stefanowski.Meldunek o rozpoczęciu uroczystości złożył dowódca uroczystości, mjr Piotr Kosowski, a po odśpiewaniu hymnu, wprowadzeniu sztandaru Okręgowego Inpektoratu Służby Więziennej, wszystkich zgromadzonych powitał płk Jarosław Dworecki - dyrektor Zakładu Karnego w Rawiczu. Zaznaczał, że jest to niezwykle ważne wydarzenie, gdyż placówka z 200-letnią historią dotąd nie miała swojego sztandaru.
- Dziękuję wam za trudną i zaangażowaną pracę. Możecie czuć dumę, bo to wasz wysiłek zaowocował dzisiejszym wydarzeniem. 25 sierpnia 2023 roku wpisuje się w diariusz ponad 200-letniej historii więziennictwa w Rawiczu. Pamiętajmy, że nadanie sztandaru to zaszczyt, ale i zobowiązanie. Od dzisiaj, zjednoczeni tym sztandarem, będziemy kontynuować działania na rzecz bezpieczeństwa państwa i obywateli - mówił do swoich pracowników płk Jarosław Dworecki dziękując także wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że placówka ma swój własny sztandar.
Zapewnił, że zakład będzie go rezprezentował z dumą i godnością.
Wbili pamiątkowe gwoździe w sztandar rawickiego zakładu karnego
Na uroczystości odczytano także akt nadania sztandaru, który ufundowany został przez Polską Grupę SW Przedsiębiorstwo Państwowe.
- Nadanie sztandaru Zakładowi Karnemu w Rawiczu nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania wielu osób i instytucji - zaznaczał por. Marek Pięta prowadzący uroczystość.
Następnie wybrane osoby wbiły w drzewce sztandaru honorowe i pamiątkowe gwoździe oraz wpisały się do księgi pamiątkowej.
Byli to:
- wiceminister sprawdliwości, Katarzyna Frydrych
- zastępca dyrektora generalnego okręgowej służby więziennej, gen. Krzysztof Stefanowski
- dyrektor okręgowy służby więzennej w Poznaniu, płk. Cezary Kosacz
- w imieniu dyrektora Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstw Państwowe - zastępca dyrektora Sławomir Gajowczyk
- przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Czesław Tuła
- starosta Adam Sperzyński i burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik (gwóźdź z pamiątkową inskrypcją "25 sierpnia - nadanie sztandaru Zakładowi Karnemu w Rawiczu")
- potomek pierwszego naczelnika więzieni,a Piotr Neyman oraz dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek (gwóźdź z pamiątkową inskrypcją "1921-1929 Józef Stefaniak - pierwszy naczelnik więzienia w Rawiczu")
Sztandar rawickiego więzienia poświęcony przez biskupa
Nie obyło się też bez poświęcenia sztandaru, czego dokonał biskup Zdzisław Fortuniak w towarzystwie kapelana więziennego i proboszcza rawickiej fary - księdza Wojciecha Prostaka.Oficjalnego wręczenia sztandaru dyrektorowi rawickiej placówki dokonała wiceminister sprawiedliwości. Następnie Jarosław Dworecki przekazał go pocztowi sztandarowemu, w którego skład wchodzą: dowódca pocztu - chor. sztab. Krzysztof Sworowski, sztandarowy - kpt. Mariusz Józefiak, asystuje - chor. Robert Dąbrowicz.
- Przekazuję wam ten sztandar, noście go z godnością - zaznaczył dyrektor Zakładu Karnego w Rawiczu.
Jak wygląda sztandar Zakładu Karnego w Rawiczu?
Na stronie głównej sztandaru umieszczony został wizerunek orła białego ustalony dla godła Rzeczpospolitej Polskiej, haftowany srebrnym sztychem, a korona, dziób i szpony - złotym. Nad godłem widnieje napis "Służba więzienna", a pod nim "W służbie Rzeczpospolitej". Złotym sztychem umieszczono także napis "Bóg Honor Ojczyzna". Sztandar ma także odznakę służby więziennej i napis "Zakład Karny w Rawiczu".
- Nie ulega wątpliwości, że uroczystość nadania sztandaru to bardzo ważne wydarzenie. To podniesienie rangi jednostki, a sztandar to znak rozpoznawczy każdej służby. To także zobowiązanie do dbałości o najważniejsze wartości, a sztandar jest uznawany za symbol najwyższych z nich - miłości do ojczyzny, wiary, wierności, honoru, odwagi i męstwa. Zakład Karny w Rawiczu będzie reprezentowany przez poczet sztandarowy na uroczystościach państwowych, patriotycznych, żeby społeczeństwo wiedziało, że funkcjonariusze są - czuwają dbają o bezpieczeństwo. Niech nadany sztandar jednoczy wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Zakładu Karnego w Rawiczu. Niech przypomina o chlubnej tradycji służby więziennej, niech daje siłę do codziennej pracy - mówiła wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych.
Podkreślała, by sztandar zawsze przypominał funkcjonariuszom o misji, jaką pełnią dla społeczeństwa i podkreślała, jak ważna jest to rola w państwowym systemie bezpieczeństwa.
- To jest jedno z najwanieższych wydarzeń w funkcjonowaniu każdej jednostki, służby mundurowej. Zakład karny dostał dziś przedmiot najcenniejszy - przed nim przyklękamy, jemu oddajemy honory. Sztandar to symbol, świętość, jego miejsce jest gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową (...) To zobowiazanie do przestrzegania wartości, którymi musicie się kierować każdego dnia - zaznaczał z kolei zastępca dyrektora generalnego służby więziennej, gen. Krzysztof Stefanowski.