Reklama

Węgiel dwukrotnie droższy i kończą się zapasy. Aktualne ceny w okolicach Rawicza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Węgiel dwukrotnie droższy i kończą się zapasy. Aktualne ceny w okolicach Rawicza - Zdjęcie główne

węgiel | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała natychmiastowy wzrost cen energii. W górę poszły ceny gazu i węgla. Na przełomie lutego i marca cena detaliczna tony węgla wynosiła od 1200 do 1500 zł. Jak się jednak okazało, było to dopiero preludium prawdziwych podwyżek.

W czwartek, 7 kwietnia 2022r. Komisja Europejska oraz polski parlament uchwaliły zakaz importu węgla z Rosji. Unijne embargo zacznie obowiązywać dopiero od sierpnia, ale natychmiast spowodowało panikę na rynku węgla w Europie.

W Polsce cena tony najtańszego węgla typu orzech przekroczyła już 2 tys zł. Podobnie kosztuje najtańszy ekogroszek. Dla porównania: w ubiegłym sezonie grzewczym węgiel kosztował mniej niż 1000 zł za tonę.

Dzisiaj rano (8 kwietnia 2022) rozmawialiśmy w kilkoma dostawcami węgla działającymi w okolicy Rawicza. Mają niewesołe wieści: na placach mają już tylko resztki towaru, część asortymentu właśnie się skończyła, a jaka będzie cena następnej dostawy, nikt nie potrafi przewidzieć. Zwłaszcza, że przed polskimi kopalniami ustawiają się kolejki ciężarówek. Odbioecy chcą kupić każdą ilość "czarnego złota".

Nie potrafię powiedzieć, po ile będzie węgiel z następnego transportu, bo nie wiem nawet czy i kiedy uda się nam kupić węgiel od kopalni - przyznaje jeden z rawickich sprzedawców.

Doszło do tego, że w niektórych składach na węgiel trzeba się zapisywać. 

Wprowadziliśmy zapisy. Obecnie mamy około 150 osób na liście i w zasadzie nie przyjmujemy nowych klientów – słyszmy u jednego ze sprzedawców opału w powiecie gostyńskim, który zaopatruje między innymi  gospodarstwa domowe w rawickim.

Ceny za 1 tonę w wybranych składach

na 8 kwietnia 2022 godz. 10.00:

  • Marchon, Kąty: ekogroszek - 2 100 zł, orzech - 2 000 zł
  • PHU Kmiecik, Rawicz: ekogroszek - 2 200 zł, orzech - 2 000 zł
  • Skład Węgla Opału, Korzeńsko: ekogroszek - 1 650 zł, orzech - 1 650 zł
  • PHU Twardy, Rawicz: ekogroszek - brak, orzech - 2 000 zł
We wszystkich tych punktach sprzedawcy przyznają, że zapasy węgla w podanych cenach już się kończą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy