reklama

Wnioski o dopłaty tylko przez internet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wnioski o dopłaty tylko przez internet - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd 15 marca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Od tego roku agencja przyjmuje je jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
reklama

Przez ostatnie trzy lata, od momentu startu aplikacji eWniosekPlus, rolnicy mieli również możliwość złożenia wniosku o dopłaty w formie papierowego oświadczenia o braku zmian w porównaniu z rokiem ubiegłym.

- Obecnie o wsparcie mogą ubiegać się wyłącznie drogą elektroniczną. O tym, że rolnicy dobrze sobie radzą ze składaniem e-wniosków, świadczy rosnąca z roku na rok ich liczba. W 2018 r. złożono 2.380 wniosków przez internet, a w latach 2019 i 2020 było ich już odpowiednio 2.935 i 2.654 - na ponad 3.000 składanych co roku o dopłaty - podkreśla Karol Junory, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Miejskiej Górce.

Rolnicy, którzy nie posiadają komputera lub obawiają się, że sami sobie nie poradzą z wypełnieniem e-wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników biur powiatowych ARiMR.

reklama

- W agencji przygotowaliśmy specjalne stanowisko, by można było wysłać wniosek, a wsparciem w kwestiach technicznych będą służyć nasi specjaliści - zaznacza Karol Junory.      

By ułatwić korzystanie z aplikacji eWniosekPlus, jest ona sukcesywnie modyfikowana. W 2021 r. również wprowadzono kilka zmian usprawniających jej działanie. - Między innymi dodana została sekcja wskazująca na najbardziej aktualny wniosek wysłany do ARiMR. Generowane są ostrzeżenia o niewykorzystaniu w całości maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO) na działce, wyświetlają się błędy, ostrzeżenia czy też wizualizacje w sposób bardziej wyeksponowany. Umożliwiono także przegląd listy upraw czy elementów EFA (tzw. obszarów proekologicznych zdefiniowanych w gospodarstwie) - dodaje kierownik.

reklama

Aplikacja eWnioskePlus ułatwia proces wypełniania oraz składania wniosków.

Wszystkie dane w zakresie płatności obszarowych generowane są automatycznie na podstawie narysowanych granic upraw i wybranych płatności.

- Dlatego rolnik nie musi wpisywać powierzchni działek - wystarczy, że wyrysuje granice działki, a powierzchnia zostanie wyliczona automatycznie. Poza tym aplikacja zapewnia dostęp do aktualnych danych dotyczących płatności bezpośrednich. Aplikacja została przygotowana w taki sposób, aby rolnicy mieli możliwość wyboru doradcy i nadania mu odpowiedniego na dany rok upoważnienia do obsługi wniosku. Jest to znaczne ułatwienie w przypadku tych rolników, którzy zdecydowali się na wypełnienie wniosku przez doradców - wyjaśnia Karol Junory.

reklama

Wnioski, co do zasady należy złożyć do 15 maja, ale ponieważ ten dzień wypada w sobotę, będzie to można zrobić (bez żadnych sankcji finansowych) jeszcze do 17 maja.

Wnioski przyjmowane będą również po tej dacie - do 11 czerwca. Jednak w takim przypadku za każdy dzień roboczy opóźnienia płatność będzie pomniejszona o 1%. - Zgłoszenia zmian we wnioskach można składać do 31 maja. Złożenie zmiany po tym terminie powoduje pomniejszenie płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia - przypomina Karol Junory.

Ostateczny termin składania zmian do wniosku upływa 11 czerwca.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama