Reklama

Reklama

Wojewoda odwołany wbrew stanowisku samorządowców

Opublikowano: śr, 16 gru 2020 13:47
Autor:

Wojewoda odwołany wbrew stanowisku samorządowców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnetrznych i administracji, premier Mateusz Morawiecki, na wniosek ministra Mariusza Kamińskiego, odwołał Łukasza Mikołajczyka z funkcji wojewody wielkopolskiego.

-"Powodem złożenia wniosku o odwołanie była utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy" - czytamy w komunikacie resortu.

Premier przychylił się do rekomendacji Mariusza Kamińskiego w dość błyskawicznym tempie.
Minister Kamiński wniosek złozył dziesięć dni temu, 3 grudnia. Szef MSWiA wniosek o odwołanie wojewody argumentował tym, że ten nie unieważnił zgody na budowę 14-piętrowego zamku na skraju Puszczy Noteckiej w obszarze Natura 2000, pomimo, że jego własne służby wykazały, że została wydana z naruszeniem prawa.

W obronie wojewody stanęli samorządowcy

Starostowie wszystkich 31 powiatów w województwie oraz czterech miast na prawach powiatów, wystosowali wspólny list do do premiera Morawieckiego, w którym napisali, że ich zdaniem Łukasz Mikołajczyk dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków. Podobnego zdania było Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, którego członkami są gminy Pakosław i Rawicz, a burmistrz Grzegorz Kubik zasiada w jego zarządzie.

Wojewoda wydał oświadczenie

Dziś, około południa Łukasz Mikołajczyk wypowiedział się w sprawie swojego odwołania:
"Ponad rok temu Premier Mateusz Morawiecki powierzył mi obowiązki Wojewody Wielkopolskiego. Dziś moja służba dobiega końca. Za dotychczasową współpracę serdecznie dziękuję Premierowi, Ministrom, Parlamentarzystom i Samorządowcom z Wielkopolski, pracownikom Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, całej administracji zespolonej oraz wszystkim, z którymi miałem okazję współpracować. Doświadczenie tych relacji było dla mnie niezwykle wartościowe i jestem pewien, że pozwoli zbudować fundamenty pod moje dalsze działania w służbie Rzeczypospolitej. Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i rządowi Zjednoczonej Prawicy życzę wytrwałości i dalszej realizacji działań, których celem jest dobro naszej Ojczyzny."Kim jest Łukasz Mikołajczyk
Łukasz Mikołajczyk jest absolwentem Politechniki Opolskiej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Ukończył także wiele form doskonalenia zawodowego i studiów podyplomowych. W latach 2015-2019 pełnił funkcję senatora Prawa i Sprawiedliwości. Dwukrotnie uzyskiwał mandat radnego powiatu ostrowskiego. Jest rodowitym ostrowianinem. W 2018 nieskutecznie kandydował na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. W 2019 nie uzyskał senackiej reelekcji, a 25 listopada 2019 został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na urząd wojewody wielkopolskiego. Odwołany 15 grudnia 2020. Według Mariusza Kamińskiego, ministra MSWiA, powodem wniosku o odwołanie była "Utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy."

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +4 / -1

  Jacek

  To prawda że oddał kargulom linię kolejową w Bojanowie? Jak to możliwe że oni rządzą czymś na naszym terenie?

 • rok temu | ocena +12 / -2

  Ala

  No i zamek do rozbiórki albo będzie latami straszyć pustką a sądy i adwokaci ręce zacierają. Właściciel firmy pójdze z torbami i to koniec historii.

 • rok temu | ocena +12 / -9

  Pinokio beznadzieja masakra

  Pinokio beznadzieja masakra

 • rok temu | ocena +21 / -7

  ===

  za to co zrobił z naszym szpitalem, moje gratulacje!

 • rok temu | ocena +27 / -9

  DDDDDDDDDDDDDDDDDdd

  I BARDZO DOBRZE ! ZA TO ŻE ZABRAŁ NAM SZPITAL , ZA TĘCZOWY POZNAŃ i ZA PRZEKRĘTY W STOBNICY Z PAŁACEM w REZERWACIE. TO PEWNIE TYLKO CZUBEK GÓRY LODOWEJ. JEDYNY MINUS TO ŻE WRZUCĄ NA JEGO MIEJSCE JAKIEGOŚ YDA PISOWSKIEGO KTÓRY BEDZIE SŁUŻYŁ USRELOWI