Reklama

"Wojna zastała nas w drodze". Samorządowcy pojechali na Węgry

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

"Wojna zastała nas w drodze". Samorządowcy pojechali na Węgry - Zdjęcie główne

foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po co samorządowcy z Miejskiej Górki pojechali na Węgry? Ile czasu tam spędzili?

"Miejskogoreccy radni pojechali do Orbana z wizytą! W takiej sytuacji, gdy cały cywilizowany świat potępia Rosję - czy to wypada jechać do kraju człowieka, który sprzyja Putinowi"? - taką wiadomość dostaliśmy od jednego z czytelników. Co na to władze gminy?

Burmistrz Karol Skrzypczak: "Wojna zastała nas w drodze"

Burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak potwierdza, że przedstawiciele samorządu od lat współpracujący z węgierską gminą Abrahamhegy, faktycznie byli ostatnio na Węgrzech. Wyjazd został zaplanowany dużo wcześniej.

- Na zaproszenie tamtejszych władz pojechaliśmy na obchody ważnego dla nich, lokalnego święta. Pojechaliśmy w ze środy czwarek, w nocy - ja, mój zastępca Adam Bandura, przewodniczący rady osiedlowej w mieście i radny Marian Rapior oraz dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej - Marek Stach - przyznaje burmistrz Karol Skrzypczak. - Informacja o wojnie zastała nas już w drodze. Nie wiedzieliśmy, co robić. Rozważaliśmy odwołanie spotkania, ale śledząc wszystkie informacje na bieżąco, jednak dotarliśmy na miejsce.

Ze względu na okoliczności wizyta na Węgrzech została jednak skrócona. Trwała tylko jeden dzień. W sobotę delegacja była już w Miejskiej Górce. 

W Miejskiej Górce przygotowani na przyjęcie uchodźców z Ukrainy

Jak przekazuje burmistrz Karol Skrzypczak, Węgrzy podobnie jak gmina Miejska Górka - także pomagają uchodźcom.

- Już podczas naszej wizyty szykowali setki miejsc noclegowych na przyjęcie Ukraińców. My w Miejskiej Górce cały czas pomagamy. Póki co, docierają do nas głównie rodziny Ukraińców zatrudnionych w lokalnych firmach, ale jeśli będzie potrzeba przyjęcia większej liczby osób  - też będziemy gotowi - deklaruje włodarz. 

Na czym polega współpraca gminy Miejska Górka z Węgrami?

Podpisanie umowy partnerskiej przez burmistrza ÁBRAHÁMHEGY - Vellla Ferenc Zsolt i burmistrza Karola Skrzypczaka miało miejsce 19 czerwca 2015 roku. Od tego czasu, obydwa samorządy utrzymują regularne kontakty i często też się odwiedzali ich przedstawiciele. Wizyty zostały zawieszone z powodu pandemii.
Współpraca obu gmin obejmuje wymianę doświadczeń i kontaktów z zakresu działalności samorządowej, rozwój stosunków w dziedzinie oświaty, kultury, turystyki, gospodarki, innowacyjności i administracji gminnej, a także w kwestiach związanych z przygotowaniem i promowaniem wzajemnych wizyt dzieci i młodzieży.

Chodzi też o poznanie historii, tradycji oraz kultury obydwu społeczeństw, organizację wystaw, warsztatów, plenerów i innych imprez kulturalnych oraz artystycznych, a także o współdziałanie między grupami, organizacjami społecznymi, instytucjami i podmiotami gospodarczymi na gruncie sportowym i turystycznym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy