Reklama

Wpłynęły pieniądze z czeków. Wiemy, na co gminy je wydadzą

Opublikowano:
Autor:

Wpłynęły pieniądze z czeków. Wiemy, na co gminy je wydadzą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Fundusz Inicjatyw Lokalnych. W poniedziałek na konta gmin oraz starostwa powiatowego wpłynęły pieniądze z pierwszego rozdania w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Przypomnijmy: tuż przed wyborami prezydenckimi w wielu miastach powiatowych w całej Polsce odbyły się uroczyste wręczenia czeków opiewających na kwoty od 500 tys. zł do 93 mln. zł. Samorządy powiatu rawickiego takie promesy otrzymały z rąk dwóch ministrów, wojewody i posła PiS.

Kwoty, które w poniedziałek spłynęły na konta gmin i powiatu są różne. Zostały wyliczone proporcjonalnie do kosztów inwestycji zaplanowanych przez samorządy na rok 2020.

Powiat Rawicki - 513 tys. 296 zł
Gmina Rawicz - 4 mln 813 tys. 649 zł
Gmina Jutrosin - 867 tys. 768 zł
Gmina Miejska Górka - 573 tys. 413 zł
Gmina Bojanowo - 500 tys. zł
Gmina Pakosław - 500 tys. zł

Powiat Rawicki całą kwotę chce przeznaczyć jako uzupełnienie wkładu własnego w projekt termomodernizacji dwóch sal sportowych - w Bojanowie i przy Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu. Te inwestycje mają być realizowane z Funduszy Norweskich.

Miejska Górka rozstrzygnie przeznaczenie pieniędzy z dotacji na najbliższej sesji. Burmistrz zamierza zaproponować radnym, by wydać je na budowę dróg śladowych w gminie.

Wójt gminy Pakosław, Piotr Skrzypek także chce otrzymane pół miliona wykorzystać na drogi. Gmina przeznaczy dotację głównie na wkłady własne do inwestycji dotowanych przez Fundusz Dróg Samorządowych.

Bojanowo wykorzysta pieniądze na odbudowę zabytkowego ogrodzenia szkoły przy ul. Drzymały.

Natomiast, Gmina Jutrosin dołoży do największej obecnie inwestycji - kanalizacji Szkaradowa i Ostój.

Gmina Rawicz otrzymane 4,8 chce dołożyć do kwot, o które zawnioskuje w drugim rozdaniu.
- Będziemy wnioskować o pieniądze m.in. na inwestycje drogowe oraz infrastrukturę rekreacyjno-sportową - mówi burmistrz Grzegorz Kubik. Konkretów jednak nie podaje. Z nieoficjalnych źródeł dowiadujemy się, że może chodzić o sfinansowanie rewitalizacji deptaków, a być może także o zagospodarowanie poligonu na cele rekreacyjno-sportowe.

 O opracowaniu wstępnej koncepcji na poligon pisaliśmy TUTAJ.

Fundusz Inwestycji Lokalnych został w lipcu zwiększony do 12 mld zł. Do 30 września można składać wnioski o kolejne pieniądze.

Wszystkie samorządy ziemi rawickiej zamierzają złożyć wnioski o kolejne pieniądze z FIL.

Miejska Górka będzie chciała przeznaczyć pieniądze na projekt budowy nowego przedszkola ze żłobkiem, Pakosław zamierza skanalizować Sworowo i Góreczki Wielkie, Jutrosin planuje inwestycje drogowe, a gmina Bojanowo chce odremontować pomieszczenia w szkole podstawowej, aby przenieść tam przedszkole i utworzyć tzw. klub malucha.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE