Reklama

Nie chcą masztu telekomunikacyjnego w Dubinie. Co na to Play?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Google Street View

Nie chcą masztu telekomunikacyjnego w Dubinie. Co na to Play? - Zdjęcie główne

Dubin | foto Google Street View

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Dubina nie chcą masztu telefonii komórkowej, czemu dali wyraz w petycji wystosowanej do burmistrza Jutrosina. Tymczasem przedstawiciel operatora - a więc firma P4 Sp. z o.o. - zapewnia, że ...

Reklama

Przypomnijmy, na początku grudnia burmistrz Jutrosina Romuald Krzyżosiak wydał obwieszczenie o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia lokalizacji dla planowanej stacji bazowej telefonii komórkowej. Kiedy mieszkańcy się dowiedzieli, postanowili zaprotestować. Jak potwierdza sołtys Dubina, przygotowano petycję, pod którą podpisała się niespełna połowa mieszkańców wsi. Dawid Kaczmarek podkreśla, że mieszkańcy - sprzeciwiając się inwestycji - głównie obawiają się o zdrowie.

Słyszy się, że te fale radiowe mają negatywny wpływ na zdrowie, a takie maszty zdecydowanie silniej oddziałują - argumentował sołtys.

Burmistrz Romuald Krzyżosiak potwierdził, że taka petycja została złożona i przejdzie ona przez właściwy proces legislacyjny. Nadmienił, że niezależnie jaką wyda decyzję, zapewne strona, dla której będzie ona niekorzystna zaskarży ją - do czego ma prawo. 

Wybór lokalizacji poprzedzony analizą 

Z redakcją skontaktował się przedstawiciel operatora sieci PLAY - firma P4 Sp. z o. o., która owy maszt w Dubinie chce postawić, wyjaśniając, że inwestycja w okolicy Dubina nie jest jedyną.

Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej, pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego - wskazuje Martin Stysiak, ekspert ds. public affairs w P4 Sp. z o.o. 

Przedstawiciel operatora wskazał, że czas pandemii jeszcze wydatniej podkreślił rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej.

To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze - czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja - argumentuje Martin Stysiak.

Twierdzi, że operator otrzymuje wiele sygnałów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o poprawę jakości dostępu do sieci. 

Wybór miejsca, gdzie stawiane są maszty - jak podkreśla Martin Stysiak - poprzedzony jest analizą, uwzględniającą m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych.

Infrastruktura planowana we wsi Dubin oparta będzie o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w jakiś sposób się wyróżnia. Dodatkowo każda z inwestycji operatora sieci Play spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - zapewnia Martin Stysiak. 

Przedstawiciel operatora: Muszą być badania 

Martin Stysiak przekonuje, że wszystkie stosowane przez operatora urządzenia nadawcze muszą spełniać wymogi polskiego prawa, a przed uruchomieniem podlegają obowiązkowemu badaniu pod kątem zgodności z obowiązującymi limitami emisji pola elektromagnetycznego, aby  nie były niebezpieczne dla ludzi.

Jedynie w przypadku poprawnego wyniku takiego badania wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium pomiarowe, możliwe jest uruchomienie stacji bazowej telefonii komórkowej - twierdzi przedstawiciel P4 Sp. z o.o. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy