Konkurs Aktywna Wieś Wielkopolska, realizowany w ramach samorządowego programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+ odbył się po raz ósmy. Gospodarzem uroczystości był wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski. W gali brali udział: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański, radni województwa wielkopolskiego, burmistrzowie i wójtowie, w tym z ziemi rawickiej, radni powiatowi i gminni, sołtysi, a także mieszkańcy sołectw.
Ubiegłoroczna gala odbyła się w Miejskiej Górce.
Zobacz także: VII edycja konkursu w Miejskiej Górce
O programie samorządowym opowiedział wicemarszałek Krzysztof Grabowski.
- Wielkopolska Odnowa Wsi to konkretne cyfry. Do programu należą 2.084 sołectwa i 13 miast do 5.000 mieszkańców ze 184 wielkopolskich gmin. Dotychczas z budżetu województwa wielkopolskiego przeznaczyliśmy 75 mln zł na realizację tego programu. Tylko w 2024 roku była to kwota 14 mln złotych - podkreślił wicemarszałek Krzysztof Grabowski. - Dzisiaj spotykamy się podczas rozstrzygnięcia konkursu Aktywna Wieś Wielkopolska właśnie po to, by podziękować państwu, liderom Wielkopolskiej Odnowy Wsi za waszą aktywność - dodał.
W tym roku 37 sołectw zostało laureatami konkursu Aktywna Wieś Wielkopolska, a 42 sołectwa zostały wyróżnione. Wręczanie nagród odbywa się w trakcie cyklu czterech imprez "Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi". Dzisiaj (27.10.2024 r.) taka uroczystość odbyła się w Rydzynie.
Wicemarszałek Krzysztof Grabowski wręczył nagrody sołectwom wyróżniającym się szczególną aktywnością w działaniach na rzecz odnowy i rozwoju wsi z południowo-zachodniej Wielkopolski, z powiatów: nowotomyskiego, grodziskiego, poznańskiego, średzkiego, śremskiego, wolsztyńskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, gostyńskiego i rawickiego.
Wydartowo Pierwsze (gm. Bojanowo) laureatem wojewódzkiego konkursu
Laureatem konkursu Aktywna Wieś Wielkopolska zostało Wydartowo Pierwsze. W wydarzeniu wzięła udział delegacja z sołectwa. Otrzymała, m.in. pamiątkową statuetkę, tytuł "Aktywna Wieś Wielkopolska" i nagrodę w kwocie 5.000 zł, które zostanie przekazane na konto gminy Bojanowo - z przeznaczeniem do wykorzystania na potrzeby sołectwa.
Wydartowo Pierwsze od 2016 roku jest uczestnikiem programu Wielkopolska Odnowa Wsi. Mieszkańcy to bardzo zaangażowana i zżyta społeczność. Angażują się w zbiórki charytatywne oraz kultywują tradycję, m.in, poprzez doskonalenie i podtrzymywanie tradycji kulinarnej, promowanie i sprzedaż rękodzieła ludowego, kultywowanie folkloru i sztuki ludowej. Biorą udział w organizowaniu wielu wydarzeń okolicznościowych takich jak dożynki, dzień kobiet, dzień dziecka czy dzień strażaka. Organizują loterie fantowe i wycieczki. O aktywności sołectwa powstał program w ogólnopolskiej stacji telewizyjnej. W ubiegłym roku, dzięki środkom pozyskanym z konkursu Pięknieje Wielkopolska Wieś w Wydartowie Pierwszym wymieniono pokrycie dachowe w budynku świetlicy wiejskiej, w której mieszkańcy aktywnie spędzają wolny czas - brzmiało uzasadnienie.
Jakie uczucia towarzyszyły sołtysowi Wydartowa Pierwszego, gdy wchodził na scenę? Na co zostanie przeznaczona nagroda?
- Bardzo miłe wrażenia towarzyszyły nam przy wchodzeniu na scenę. Bardzo się cieszymy. A co do pieniędzy, zastanowimy się, ale pomysły są. Musimy to jednak uzgodnić z mieszkańcami - powiedział Zygmunt Maćkowiak, sołtys Wydartowa Pierwszego.
W skład delegacji wchodziła też radna gminy Bojanowo i przewodnicząca rady sołeckiej - Anna Panasewicz.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem gali. To dla nas duże wyróżnienie - podkreśliła. - Sołectwo Wydartowo Pierwsze jest aktywne zawsze, na każdej płaszczyźnie, nie ma problemu, żeby któryś z mieszkańców odmówił pomocy. Można być dumnym z takiego sołectwa - podsumowała.
Pozostałymi laureatami zostali: Nowa Wieś (gm. Rydzyna), Barchlin (gm. Przemęt), Spławie (gm. Śmigiel), Zbęchy (gm. Krzywiń), Dopiewiec (gm. Dopiewo) oraz Lewiczynek (gm. Miedzichowo). Wyróżnienia trafiły do sołectw: Gumienice (gm. Pogorzela), Miastko (gm. Wijewo), Wilanowo (gm. Kamieniec), Krajewice (gm. Gostyń), Kłoda (gm. Rydzyna), Nieszawa (gm. Murowana Goślina), Murzynowo Leśne (gm. Krzykosy), Jaromierz (gm. Siedlec) oraz Lasocice (gm. Święciechowa).
Część artystyczna gali "Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi"
Przed zgromadzonymi wystąpili: Zespół Tańca Ludowego Moraczewo, wokalistka Anna Prałat, a na koniec - Jerzy Kryszak. Satyryk nawiązał, m.in. do czasu, który spędzał u dziadków w Sierakowie i Rawiczu na tzw. "Żydowskich Górkach", poligonie, gdzie znajdował naboje czy niemieckie hełmy oraz emocji, których dostarczali mu rawiccy żużlowcy.
Czytaj także: Dzień kobiety wiejskiej w gminie Pakosław