Reklama

Wyprawka szkolna. Już można wnioskować o 300 zł dla dziecka

Opublikowano: śr, 21 lip 2021 04:00
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Wyprawka szkolna. Już można wnioskować o 300 zł dla dziecka - Zdjęcie główne

300+ | foto adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wypłata pieniędzy na konto, możliwość składania wniosków wyłącznie przez Internet oraz obsługa programu przez ZUS - to zmiany, które wprowadzono w rządowym programie, z którego można otrzymać 300 złotych na wyprawkę szkolną.

Reklama

Wnioski można składać od 1 lipca do końca listopada. Złożenie dokumentu w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek wpłynie w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Na co można wydać pieniądze?

Program został pomyślany jako wsparcie dla rodziców kompletujących wyprawkę szkolną dla dzieci. Nie ma jednak wymogu przeznaczenie pieniędzy na ten cel. Nie trzeba w żaden sposób raportować wydatków - okazywać paragonów czy faktur.

Świadczenie jest zwolnione z podatku. Oznacza to, że rodzina otrzyma pieniądze w pełnej wysokości. Ponadto środki te są wyłączone spod egzekucji komorniczej. Nie wlicza się ich też do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej. Otrzymanie 300 zł na wyprawkę szkolną nie spowoduje zatem utraty żadnego z zasiłków. Pieniądze zostaną przyznane na każde dziecko, które spełnia warunki związane z wiekiem i uczy się. Nie następuje to jednak automatycznie, należy złożyć wniosek.

Istotna zmiana

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny (osoba, która wystąpiła do sądu o przysposobienie). W przypadku dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej wniosek składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Od tego roku wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Ponadto świadczenie będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w miejsce ośrodków pomocy społecznej. Według nowych zasad, wypłata pieniędzy ma odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, czyli na wskazane przez rodzica konto bankowe.

- Informacja o tym, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmie się obsługą programu dotarła już do wielu rodzin. W trakcie dyżuru, który w Centrum Usług Społecznych w Rawiczu, przeprowadzili pracownicy ZUS- pojawiły się osoby chętne, które chciały jeszcze zasięgnąć porady ekspertów. Na dziś nie zauważamy większego problemu. Gdyby takie wątpliwości u kogoś się pojawiły, to służymy pomocą i informacją - podkreśla Władysława Czajkowska, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Rawiczu.

W realizacji programu „300+ Dobry Start” współuczestniczy m.in. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W rawickiej placówce KRUS można złożyć wniosek o świadczenie oraz założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.