reklama

Z Francji do Miejskiej Górki. Powrót do korzeni po dekadach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum redakcji

Z Francji do Miejskiej Górki. Powrót do korzeni po dekadach - Zdjęcie główne

foto archiwum redakcji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościFrancuskie Stowarzyszenie "Les Enfants de L'immigration Polonaise", zrzeszające dzieci, wnuki i prawnuki polskich emigrantów, którzy wyjechali do Francji w latach 1920 – 1944, nawiązało kontakt z gminą. Po co?
reklama

Gmina Miejska Górka od lat współpracuje z dwoma zagranicznymi samorządami. Są to Dubruska z Czech oraz węgierska Abrahamhegy. Być może kontakty międzynarodowe zostaną poszerzone o Escautpont - gminę położoną w departamencie Nord w północnej Francji, w regionie Hauts-de-France.

 

Szukają korzeni w Miejskiej Górce i okolicy

Niedawno kontakt z władzami Miejskiej Górki nawiązało francuskie stowarzyszenie zrzeszające polskich emigrantów. Okazało się bowiem, że w niektórych rejonach Francji mieszka sporo osób mających korzenie właśnie w gminie Miejska Górka lub okolicznych miejscowościach.

reklama

Jak przekazało stowarzyszenie, w latach 1920-1944 do Francji wyemigrowało ponad 650.000 Polaków, najwięcej z regionu Wielkopolski, w tym właśnie z ziemi rawickiej - między innymi z Zakrzewa, a także sąsiedniego Golejewka czy Ostrobudek. 

Początkiem współpracy może być okolicznościowa wystawa planowana na sierpień. By jednak mogła zostać zorganizowana – potrzebne są eksponaty, stąd apel do mieszkańców, by przeszukali domowe archiwa i wzbogacili już skompletowane zbiory.

- Drodzy mieszkańcy, jeśli macie kontakt z rodzinami, które wyemigrowały do Francji, jeśli posiadacie zdjęcia, pamiątki rodzinne, dokumenty lub listy pisane do bliskich, prosimy was o kontakt. Każdy ślad jest dla nas cenny, a przekazane przez was wspomnienia mogą pomóc nie tylko w tworzeniu przez stowarzyszenie archiwów, badań historycznych i genealogii rodzin, lecz także w odnalezieniu swoich przodków – zaznacza burmistrz Miejskiej Górki, Karol Skrzypczak.

reklama

Osoby zainteresowane podzieleniem się zgromadzonymi pamiątkami, czy wspomnieniami proszone są kontakt pod numerem telefonu 65 54 74 507 lub e-mailowo na adres: urzad@miejska-gorka.pl.

 

Wystawa i wykłady zaplanowane na sierpień

Wystawa fotograficzna „Polska emigracja we Francji w latach 1919–1947”, przygotowana przez francuskie stowarzyszenie "Les Enfants de L'immigration Polonaise" będzie dostępna w hali widowiskowo-sportowej w Miejskiej Górce w dniach od 12 do 17 sierpnia. Jej uroczyste otwarcie zaplanowano na 12 sierpnia (wtorek) o godz. 15.00, a wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład Zbigniewa Raszki, syna dowódcy wojskowego Polskiej Organizacji Walki o Niepodległość.

reklama

Tego samego dnia, o godz. 17:00, odbędzie się również prelekcja Hanny Raczak, autorki książki „POUR DU PAIN! ZA CHLEBEM! Twarze polskiej emigracji w latach 1919–1974". Podczas spotkania nie zabraknie świadectw osób, które wyemigrowały, wystąpienia tłumaczki Sabiny Cempiel-Dziezuk, a także Piotra Skałeckiego, założyciela projektu BaSIA.

Do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, które przybliży ważny fragment wspólnej historii Polski i Francji, zapraszają burmistrz Miejskiej Górki - Karol Skrzypczak, burmistrz Escautpont we Francji - Raphaël Kruszynski oraz Serge Kondracki – prezes stowarzyszenia "Les Enfants de L'immigration Polonaise"we Francji.

 

reklama

  • Stowarzyszenie "Les Enfants de L'immigration Polonaise" (Dzieci Polskiej Imigracji) to francuskie stowarzyszenie z siedzibą w Escautpont. Jego celem jest zachowanie i promocja polskiej kultury i języka, integracja społeczności, pamięć o historii oraz współpraca z innymi stowarzyszeniami polonijnymi, władzami lokalnymi i instytucjami francuskimi w celu realizacji swoich celów.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama
logo