Reklama

Żądali zniesienia czerwonej strefy. Minister wykonał telefon, i...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi -Henryk Kowalczyk, wybrał się w podróż po Wielkopolsce. Odwiedza miasta powiatowe, gdzie spotyka się z mieszkańcami. We wtorek gościł w Rawiczu. Do rawickiego ratusza przyjechał w towarzystwie minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, oraz posłów Tomasza Ławniczaka i Jana Dziedziczaka.

Reklama


Na spotkanie z ministrem przybyli włodarze gmin powiatu rawickiego, lokalni działacze PiS, przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem oraz kilkunastu rolników. 

Minister rolnictwa: "nastąpił dynamiczny rozwój wsi"

Henryk Kowalczyk omówił m.in. sytuację gospodarczą kraju. Według ministra w ostatnich latach polska wieś rozkwita, a samorządy, zwłaszcza w małych miejscowościach, dzięki wypłacanym przez rząd dotacjom mogą sobie pozwolić na niespotykaną dotąd liczbę inwestycji.

- Rozwój wsi w ostatnich dwóch, trzech latach był bardzo dynamiczny. To są wielomilionowe dotacje. Teraz wójtowie to mają większy kłopot jak zrobić przetarg, a nie jak pozyskać pieniądze - stwierdził minister.

Minister poruszył także tematy ściśle związane z rolnictwem. Mówił m.in. o rewaloryzacji emerytur krusowskich, programie likwidacji azbestu oraz korzyściach, jakie jego zdaniem płyną z powołania Polskiej Grupy Spożywczej.

Rolnicy wskazują na problemy

W drugiej części spotkania padły pytania z sali. Rolnicy mówili m.in. o wysokich cenach nawozów oraz wskazywali kłopoty z wypłacaniem obiecanej rolnikom pomocy suszowej.

- Aplikacja się zatkała, bo wszyscy się rzucili, jest ponad 250 tysięcy wniosków w aplikacji suszowej - powiedział minister Kowalczyk i zapewnił, że do końca roku pieniądze muszą zostać wypłacone.

Rolnicy skarżyli się także na zakaz ruchu dla ciągników na rawickim odcinku drogi 36. Maszyny rolnicze muszą obecnie jechać przez centrum Rawicza. Posłowie Tomasz Ławniczak i Jan Dziedziczak zapewnili, że w tej kwestii interweniowali w ministerstwie komunikacji.

Minister wykonuje telefon i oświadcza, że...

Najważniejszym dla lokalnych rolników problemem są jednak restrykcje związane z ASF. W gminach naszego powiatu już od roku obowiązują tzw. czerwone strefy, które wpływają m.in. na znaczne ograniczenia w sprzedaży żywca. Obecna na sali powiatowa lekarz weterynarii. Dominika Kmet wyjaśniła, że trwają zabiegi, aby Komisja Europejska zezwoliła na obniżenie stopnia ochrony do drugiego, czyli tzw. strefy różowej. Po chwili minister Kowalczyk wyjął telefon i w czasie trwającego spotkania zadzwonił w tej sprawie do Głównego Lekarza Weterynarii. Odpowiedź nadeszła po kilku minutach.

- Wygląda na to, że w tym miesiącu będzie zdjęta czerwona strefa w całym powiecie rawickim - oznajmił minister po odebraniu telefonu.

W naszym regionie minister rolnictwa i rozwoju wsi spotkał się także z rolnikami w Jarocinie i Pleszewie, a bezpośrednio z Rawicza udał się na granicę powiatów Krotoszyńskiego i Ostrowskiego, gdzie czekało na niego prawie trzysta osób.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy