- Apele, edukacja oraz kontrole patroli policyjnych nie przynoszą wymiernych efektów poprawiających bezpieczeństwo na deptakach. Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, w których piesi muszą ustępować miejsca użytkownikom hulajnóg - twierdzi Marek Grześkowiak. - Klienci sklepów informują również, że przez niebezpieczne prędkości mają obawy o swoje dzieci, a przykładem braku odpowiedzialności użytkowników tego typu jednośladów jest ostatnie zdarzenie drogowe - dodaje.
Interpelacja do starosty rawickiego
- Wiem, że nie wszyscy łamią przepisy a wiele osób korzysta z hulajnóg, bo dojeżdża nimi do szkół, do pracy itd. ale powinno się znać przepisy i je przestrzegać. Wystarczy zwolnić, dostosować prędkość do pieszych, lub zejść z hulajnogi gdy jest dużo pieszych - podkreśla.
- Uważam, że połączenie działań kontrolnych z edukacją dzieci, młodzieży i rodziców to najlepsza droga do poprawy bezpieczeństwa w naszej przestrzeni publicznej - podsumowuje radna powiatowa.
Zasady jazdy na hulajnodze elektrycznej
Do kierowania nią przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem (karty rowerowej) lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dorośli takiego dokumentu nie potrzebują.Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. W Rawiczu takie strefy to, m.in. rynek, część osiedla Sienkiewicza czy część osiedla Westerplatte.
Jeżeli kierujący hulajnogą elektryczną porusza się chodnikiem, bo brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, musi zachować ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu.