reklama

Zakaz dla hulajnóg elektrycznych na deptakach w Rawiczu? Interpelacje radnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum prywatne

Zakaz dla hulajnóg elektrycznych na deptakach w Rawiczu? Interpelacje radnych - Zdjęcie główne

foto archiwum prywatne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzekraczanie prędkości i brak poszanowania pierwszeństwa pieszych nad użytkownikami hulajnóg elektrycznych - na te aspekty zwrócił uwagę radny rady miejskiej Marek Grześkowiak. Złożył interpelację do burmistrza Rawicza. W tym samym temacie działa radna powiatowa Grażyna Kośmider.
reklama

Jak przyznał w mediach społecznościowych Marek Grześkowiak, dla swojej propozycji, czyli wprowadzenia zakazu poruszania się na hulajnogach elektrycznych po rawickich deptakach, zyskał poparcie właścicieli i pracowników firm mających siedziby przy deptakach.
 
- Apele, edukacja oraz kontrole patroli policyjnych nie przynoszą wymiernych efektów poprawiających bezpieczeństwo na deptakach. Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, w których piesi muszą ustępować miejsca użytkownikom hulajnóg - twierdzi Marek Grześkowiak. - Klienci sklepów informują również, że przez niebezpieczne prędkości mają obawy o swoje dzieci, a przykładem braku odpowiedzialności użytkowników tego typu jednośladów jest ostatnie zdarzenie drogowe - dodaje.
 
Dwie nastolatki jadące hulajnogą elektryczną uderzyły w auto. Jedna z nich ucierpiała.
 
 

Interpelacja do starosty rawickiego

 
Swoje zdanie na temat hulajnóg elektrycznych wyraziła także Grażyna Kośmider. Radna powiatu rawickiego podkreśla, że zależy jej na bezpieczeństwie nie tylko pieszych, ale też  użytkowników hulajnóg.
 
- Wiem, że nie wszyscy łamią przepisy a wiele osób korzysta z hulajnóg, bo dojeżdża nimi do szkół, do pracy itd. ale powinno się znać przepisy i je przestrzegać. Wystarczy zwolnić, dostosować prędkość do pieszych, lub zejść z hulajnogi gdy jest dużo pieszych - podkreśla.
 
Radna poprosiła o wzmożenie patroli policyjnych na deptakach i koło szkół, doraźne kontrole hulajnóg - z uwzględnieniem wieku użytkowników i posiadanych przez nich uprawnień, współpracę policji ze szkołami - organizacja prelekcji, kampanii informacyjnych, konkursów edukacyjnych (np. „Bezpieczna hulajnoga” z nagrodami w postaci kasków czy odblasków), oznakowanie miejsc uczęszczanych przez pieszych i dzieci - np. tworzenie stref z ograniczeniami prędkości dla UTO.
 
- Uważam, że połączenie działań kontrolnych z edukacją dzieci, młodzieży i rodziców to najlepsza droga do poprawy bezpieczeństwa w naszej przestrzeni publicznej - podsumowuje radna powiatowa.
 

Zasady jazdy na hulajnodze elektrycznej

Do kierowania nią przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem (karty rowerowej) lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dorośli takiego dokumentu nie potrzebują.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. W Rawiczu takie strefy to, m.in. rynek, część osiedla Sienkiewicza czy część osiedla Westerplatte.

Nie wolno jechać hulajnogą w dwie osoby czy pod wpływem alkoholu. Zakazane jest także przewożenie nią zwierząt czy innych przedmiotów. Kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Jeżeli kierujący hulajnogą elektryczną porusza się chodnikiem, bo brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, musi zachować ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama
logo