W gminie Pakosław zakończył się czas zebrań sprawozdawczo-wyborczych. Podczas piętnastu spotkań mieszkańcy sołectw wybrali sołtysów oraz wspomagające ich rady sołeckie.
Wybory sołeckie w gminie Pakosław, powtórnie w Białymkale
Zebrania rozpoczęły się 23 maja w Białymkale. Podczas pierwszego w gminie zebrania nie wyłoniło nowego włodarza wsi. Jak przekazał Piotr Skrzypek, wójt gminy Pakosław, pomimo długiej dyskusji nikt z obecnych nie wyraził woli kandydowania. W związku z tym wyznaczono kolejny termin zebrania na 3 czerwca. Z relacji włodarza gminy wynika, że drugie spotkanie w tej miejscowości trwało do późnej nocy, ale zaowocowało. Nowym sołtysem została Wiktoria Mazurek.
- Po długich naradach, kilku przerwach i wielu rozważanych opcjach, finalnie udało się przed godziną 23:00 wyłonić włodarza wsi i radę sołecką. Nowa sołtys jest zapewne jedną z najmłodszych osób, jeśli nie najmłodszą, w historii gminy Pakosław, która będzie piastować tę funkcję. Średnia wieku rady sołeckiej również bardzo niska, ale myślę, że wybrane osoby poradzą sobie bardzo dobrze, a starsi mieszkańcy wesprą młodzież w podejmowanych działaniach - podsumował Piotr Skrzypek.
Nowi sołtysi w gminie Pakosław
Oprócz nowego sołtysa w Białymkale, wybrano jeszcze dwóch nowych włodarzy - w Podborowie i Golejewku. W Podborowie zmiana sołtysa nastąpiła po blisko 40-stu latach. Jak przekazał Piotr Skrzypek, o funkcję włodarza wsi ubiegało się dwóch kandydatów: Zdzisław Tyczyński, dotychczasowy sołtys Podborowa, i Paweł Spychała.
- Po wyrównanej rywalizacji nowym sołtysem został Paweł Spychała, któremu gratulujemy wyboru. Serdeczne podziękowania dla Zdzisława Tyczyńskiego, który przez 4 dekady zabiegał o sprawy sołectwa, realizował inwestycje, organizował imprezy integracyjne i prace społeczne. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć i wzorowo pełnił funkcję włodarza Podborowa - podsumował włodarz gminy.
W Golejewku, po ośmiu latach z funkcji sołtysa zrezygnowała Małgorzata Deka. Zastąpił ją jednogłośnie wybrany Krzysztof Stachowski. Jak zdradził nam Krzysztof Stachowski, w poprzednich latach pełnił funkcje zastępcy sołtysa i w wielu sprawach pomagał pani Małgorzacie. Przyznał, że to ułatwiło mu podjęcie decyzji o jej zastąpieniu w tej funkcji.
- Jest wiele nowych rzeczy, ale jestem pozytywnie nastawiony i myślę, że wszystko będzie działać bardzo dobrze. Poza tym z taką radą jaka została wybrana nie może być inaczej - podsumował.
Dotychczasowi sołtysi pokonali konkurencję
W trzech miejscowościach, Osieku, Chojnie i Golejewie, mieszkańcy wybierali sołtysów spośród dwójki zgłoszonych kandydatów. Za każdym razem jednym z nich był dotychczasowy włodarz.W Osieku o funkcję włodarza wsi ubiegała się dotychczasowa sołtys Urszula Szymkowiak, a także Jakub Szumny.
- Mieszkańcy zdecydowali, że swoją pracę będzie kontynuować Urszula Szymkowiak, na którą oddano więcej głosów. Również wybory do rady sołeckiej były bardzo urozmaicone z racji wielu zgłoszonych kandydatur - poinformował Piotr Skrzypek.
Na włodarza Chojna również zgłoszono dwie osoby - Annę Maćkowiak-Wojtkowiak i Piotra Andrzejewskiego, który do tej pory był sołtysem Chojna. Zaledwie czterema głosami zwyciężył dotychczasowy włodarz.
Golejewo było przedostatnim sołectwem na wyborczym szlaku w gminie Pakosław. Tu także pojawiło się dwoje kandydatów do pełnienia funkcji sołtysa: Zuzanna Wawrzyniak i Robert Lisiecki.
- Finalnie mieszkańcy powierzyli na następne 5 lat sprawowanie funkcji dotychczasowemu włodarzowi wsi - Robertowi Lisieckiemu - poinformował wójt.
Wybory sołeckie w gminie Pakosław w podsumowaniu wójta
Przy okazji podsumowania tego intensywnego czasu wójt gminy Pakosław, Piotr Skrzypek przeanalizował spotkania oraz przedstawił kilka statystyk. Wynika z nich, że łącznie we wszystkich zebraniach udział wzięło 449 mieszkańców uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła od 7% w Pakosławiu do 44% w Podborowie, średnia w skali gminy to 12%.W 2 wioskach dotychczasowi włodarze nie ubiegali się o ponowny wybór. W 4 miejscowościach zgłoszono dwoje kandydatów, w 11 tylko jednego. W trzech miejscowościach wybrano nowych sołtysów: Białykał, Podborowo i Golejewko. W pozostałych 12 pracę kontynuują dotychczasowi włodarze. Rady sołeckie liczą od 3 (Dębionka-Kubeczki, Niedźwiadki) do 14 (Pakosław) członków.
- Raz jeszcze dziękuję za obecność, gratuluję wszystkim wybranym i życzę owocnej pracy! - podsumował Piotr Skrzypek.
Sołtysi gminy Pakosław na lata 2024-2029
- Białykał - Wiktoria Mazurek, która zastąpiła Mariolę Kusztelak
- Chojno - Piotr Andrzejewski (od 2019r.)
- Dębionka - Kubeczki - Józef Stachowski (od 1985r.)
- Golejewko - Krzysztof Stachowski, który zastąpił Małgorzatę Deka
- Golejewo - Robert Lisiecki
- Góreczki Wielkie - Roman Kozica (od marca 2015r.)
- Niedźwiadki - Stanisław Zygmanowski (od 1984r.)
- Osiek - Urszula Szymkowiak
- Ostrobudki - Tomasz Kapała (od 2019r.)
- Pakosław - Michał Wawrzyniak (od marca 2015r.)
- Podborowo - Paweł Spychała, który zastąpił Zdzisława Tyczyńskiego
- Pomocno - Lidia Przybylska
- Sowy - Anita Rabiega (od 2 grudnia 2022 r.)
- Sworowo - Jarosław Kaczor (od marca 2015r.)
- Zaorle - Paweł Sierpowski (od marca 2015r.)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.