Reklama

Mieszkańcy się zaszczepili przeciwko Covid-19. Gminy dostaną pieniądze

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: udostępnione przez burmistrza K. Skrzypczaka

Mieszkańcy się zaszczepili przeciwko Covid-19. Gminy dostaną pieniądze  - Zdjęcie główne

foto udostępnione przez burmistrza K. Skrzypczaka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łącznie 1 mln 750 tys. zł trafią do budżetów trzech rawickich samorządów. To nagroda za udział w programie szczepień przeciwko koronawirusowi. Na co gminy wydadzą pieniądze?

„Rosnąca odporność” to jeden z konkursów w ramach Narodowego Programu Szczepień, który miał zachęcić Polaków do przyjmowania szczepionki przeciwko koronawirusowi. Przewidywał on wsparcie finansowe dla gmin, które osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r.

Kto dostanie nagrodę?

Mogły brać w nim udział wszystkie gminy w kraju - za wyjątkiem miast na prawach powiatu. Za pierwsze miejsce na obszarze powiatu można zdobyć 1 mln zł, za drugie - 500 tys. zł, a za trzecie - 250 tys. zł. W listopadzie już było wiadomo, że sporo środków może trafić do powiatu rawickiego - 1 mln zł do gminy Miejska Górka, 500 tys. zł do Pakosławia, a 250 tys. zł do Bojanowa. Informacje te potwierdziły się tuż pod świętami.

Dla przychodni

Jeden z czeków w poniedziałek osobiście odebrał wczoraj w urzędzie wojewódzkim Karol Skrzypczak - burmistrz Miejskiej Górki, która na terenie naszego powiatu osiągnęła najwyższy przyrost szczepień. Tam od sierpnia do października liczba osób zaszczepionych wzrosła o prawie 11%.

Swoją propozycję dotyczącą wydatkowania pieniędzy burmistrz przedstawił radnym, a oni się do niej przychylili. Włodarz liczy na to, że takie rozwiązanie zaakceptują także mieszkańcy.

- Wychodzę z założenia, że są to pieniądze mieszkańców, bo to oni podjęli decyzję o szczepieniu i to dzięki nim ten wskaźnik był w naszej gminie największy. Cieszę się, że tak dbają o swoje zdrowie - przypomina burmistrz.

Jak relacjonuje, duży wpływ na to miała też praca lokalnych ośrodków zdrowia, dlatego z całej puli 400 tys. zł przeznaczone zostanie na wsparcie zarówno dla przychodni „Salus”, jak i przychodni Barbary Bogackiej-Gancarczyk.

- Zależy nam na tym, żeby w ten sposób jeszcze bardziej podnieść wysoką jakość obsługi medycznej w naszej gminie. Rozdysponujemy to w ten sposób, że po 100 tys. zł dostaną po równo - na zakup sprzętu i wyposażenia, a kolejne 200 tys. zł rozdzielimy zgodnie z liczbą obsługiwanych pacjentów z naszej gminy - 25 zł za każdego przypisanego do danej przychodni - tłumaczy włodarz.

Dla strażaków 

Jak mówi, kolejne 100 tys. zł gmina przeznaczy na zakup sprzętu dla strażaków ochotników.

- Będzie to holmatro dla jednostki w Miejskiej Górce oraz pralnica, czyli urządzenie do prania ubrań strażackich. Dzięki niej nie tracą one swoich właściwości ochronnych. Zostanie ona zlokalizowana w Miejskiej Górce, ale „będzie obsługiwała” wszystkie nasze jednostki - wyjaśnia Skrzypczak.

Połowa całej kwoty, czyli pół miliona to pula zarezerwowana na zakup urządzeń na gminny plac zabaw w mieście, który ma powstać na terenie dzierżawionym przez samorząd od parafii.

- To miejsce ma na celu zachęcanie do spędzania czasu na świeżym powietrzu i aktywny tryb życia, co idealnie wpisuje się w założenia programu, czyli promocję zdrowia - dopowiada Karol Skrzypczak.

Pół miliona dla Pakosławia

W gronie 81 nagrodzonych wielkopolskich samorządów znalazła się także gmina Pakosław. Otrzyma pół miliona złotych. Jak informuje wójt Piotr Skrzypek, decyzja o przeznaczeniu pieniędzy jeszcze nie zapadła, choć nadmienia:

- Jeśli formalnie pojawi się taka możliwość, to środki te zostaną potraktowane jako nasz wkład własny przy inwestycjach realizowanych z Polskiego Ładu. Nagroda ma być wydana właśnie na działania związane z profilaktyką oraz łagodzeniem skutków koronawirusa - wyjaśnia wójt.

Ćwierć miliona dostanie Bojanowo

Chętnie szczepili się także mieszkańcy gminy Bojanowo. I dlatego samorząd otrzyma 250 tys. zł.

- Bardzo się cieszymy z tego, ale to przede wszystkim oznacza, że mieszkańcy zatroszczyli się o siebie i swoich bliskich, i zaszczepili się - komentuje burmistrz Maciej Dubiel.

Jak mówi - to radni zdecydują, na co pieniądze zostaną przeznaczone.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy