Reklama

Zima jeszcze nie odpuszcza. Kto powinien odśnieżać poszczególne drogi?

Opublikowano: śr, 10 lut 2021 19:00
Autor: | Zdjęcie: Dawid Bela

Zima jeszcze nie odpuszcza. Kto powinien odśnieżać poszczególne drogi? - Zdjęcie główne

foto Dawid Bela

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Według prognoz, zima prędko nie odpuści. Niskie temperatury i śnieg mają utrzymać się w naszym powiecie przynajmniej przez tydzień. Co więcej, temperatury mogą jeszcze spaść. Meteorolodzy przewidują mrozy osiągające w nocy nawet -20.

Kto odśnieża jakie drogi i w jaki sposób?

POWIAT. Powiatowy Zarząd Dróg ma do odśnieżenia łącznie ponad 250 km dróg w różnym standardzie. Pierwszy oznacza, że jezdnia jest odśnieżana na całej szerokości, a posypywana na wyznaczonych odcinkach: skrzyżowaniach z drogami, z linią kolejową, przy przystankach autobusowych, niebezpiecznych zakrętach. Na trasach tzw. drugiego standardu jezdnia również jest całkowicie odśnieżana, ale posypywana tylko na odcinkach decydujących o możliwości ruchu.

W przypadku trzeciej kategorii dróg, jezdnia jest odśnieżana systemem interwencyjnym w miejscach zasp. - Podczas opadów śniegu na drogach codziennie pracują trzy pługopiaskarki, a w przypadku intensywnych opadów na drogi wyjeżdża 6 takich maszyn - informował w poniedziałek Powiatowy Zarząd Dróg w Rawiczu.

PZD Rawicz – tel. 65 545/34-74

 

RAWICZ. Oczyszczaniem dróg miejskich zajmuje się w Rawiczu firma zewnętrzna. Na drogach gminnych I standardu pracują trzy pługi. - Mamy podpisaną umowę na zimowe utrzymanie dróg z firmą usługową Krzysztofa Rogali. Do tego uruchomiliśmy pracowników OSiR-u z ciągnikiem z pługiem śnieżnym - informuje Paweł Szybaj.

Odśnieżanie dróg miejskich koordynuje Biuro Zarządzania Drogami UMiG Rawicz. - Ze względu na intensywne opady śniegu, sytuacja jest trudna. W teren wyjechało łącznie 7 pługów. W pierwszej kolejności odśnieżane są najważniejsze ciągi komunikacyjne. Padający śnieg w wielu miejscach przykrywa wykonane prace. Sprzęt będzie pracował do czasu, aż wszystkie gminne drogi w I i II standardzie nie zostaną przywrócone do właściwego stanu. Kluczowe jest ustanie opadów - informowało w poniedziałek Biuro Zarządzania Drogami.

Urząd Miejski Gminy Rawicz, Biuro Zarządzania Drogami - tel. 65/546-54-19

 

MIEJSKA GÓRKA. Na terenie miasta odśnieżaniem zajmują się pracownicy gospodarski komunalnej. Z kolei, w każdej wiosce sołtys ma porozumienie z rolnikiem, który dysponuje odpowiednim sprzętem. - Gdy jest taka potrzeba sołtys powiadamia tę osobę. Nam się to bardzo dobrze sprawdza i stosujemy takie rozwiązanie od lat. Rolnicy otrzymują zapłatę za wykonaną prace, a nie za gotowość. W mieście, gdy trzeba, na podobnej zasadzie korzystamy z pomocy dużych firm - przekazuje burmistrz Karol Skrzypczak.

Urząd Miejski w Miejskiej Górce – tel. 65/547-45-07

 

BOJANOWO. W gminie od lat funkcjonuje ten sam system. - Mamy podpisane umowy z kilkoma podmiotami, które są odpowiedzialne za odśnieżanie w poszczególnych częściach gminy. Otrzymują oni zapłatę za wykonaną pracę. W mieście z kolei pracują osoby zatrudnione w Zakładzie Usług Komunalnych - wyjaśnia Henryk Adamczyk z Urzędu Miejskiego w Bojanowie.

Urząd Miejski w Bojanowie – tel. 65/545-62-30 

 

JUTROSIN. Samorząd wybrał wykonawców w przetargu. - Najkorzystniejsze oferty złożyli: Firma Usługowa Stefana Mielcarka ze Śląskowa oraz Piomar Trans Piotra Włodarczyka z Płaczkowa - informuje Katarzyna Kempa z Urzędu Miasta i Gminy w Jutrosinie.W sumie do odśnieżenia jest 75 kilometrów. - Wymaga się, aby wykonawca był gotowy do świadczenia usługi i rozpoczął pracę w ciągu 45 minut od telefonicznego zgłoszenia. Odśnieżanie dróg i ulic, jak również zgarnianie błota pośniegowego należy wykonać obustronnie na całej jej szerokości - zaznacza Katarzyna Kempa. Firma ze Śląskowa: Śląskowo, Nowy Sielec, Stary Sielec, Dubin i Domaradzice, Przedsiębiorstwo z Płaczkowa: Jutrosin, Szymonki, Zaborowo, Nad Stawem, Bielawy, Wielki Bór, Zmysłowo, Żydowski Bród, Pawłowo, Rogożewo, Ochłoda, Piskornia, Zygmuntowo, Bartoszewice, Płaczkowo, Grąbkowo, Jeziora, Janowo, Szkaradowo i Ostoje.

Urząd Miasta i Gminy Jutrosin – tel. 65/547-14-19

 

PAKOSŁAW. - Mamy trzy firmy zajmujące się odśnieżaniem. Decyzje o tym, kiedy i gdzie wyjeżdżać, i odśnieżać podejmuje pracownik koordynujący urzędu gminy. Jest nim Bartosz Waściński. Każda z firm otrzymuje zapłatę za wykonaną pracę – przekazuje wójt Piotr Skrzypek. Dodaje, że większość tras na terenie gminy to jednak drogi powiatowe.

Urząd Gminy w Pakosławiu – tel. 65/547-83-32

 

- drogi wojewódzkie (droga nr 434 – od Jagodni w kierunku Krobi i była „piątka” - Rawicz - Bojanowo) - Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu (rejon Kościan), tel. 609/852- 962

- drogi krajowe - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych (rejon Leszno, Obwód Drogowy Miejska Górka). Tel. 65/529-56-06, tel. 65/548-22-28

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy