Reklama

Źle się czujesz, gdy mocno wieje? Sprawdź, czy nie masz tej choroby

Opublikowano:
Autor:

Źle się czujesz, gdy mocno wieje? Sprawdź, czy nie masz tej choroby - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Kolejne dni przynoszą wietrzną aurę. Negatywny wpływ wiatru na samopoczucie to nie wymysł. Potwierdzają go m.in. badania naukowe. Okazuje się, że na chorobę fenową może cierpieć nawet 70 % społeczeństwa.

 

Nie u wszystkich przybiera ona zaostrzoną postać, większość osób przechodzi ją w miarę łagodnie. W skrajnych przypadkach jednak choroba fenowa może doprowadzić do prób samobójczych. Tak na silny wiatr reagują osoby cierpiące na depresję. Większość z nas cierpi na łagodniejszą odmianę choroby fenowej i podczas wichur staje się bardziej nerwowa, rozdrażniona, zdekoncentrowana.

 

Gdy w Tatrach i Sudetach wieje halny, który potrafi w ciągu 2 godzin podnieść temperaturę powietrza nawet o 10 stopni Celsjusza, mieszkańcy południowej i centralnej Polski zaczynają skarżyć się na gorsze samopoczucie. W związku z tym, iż warunki atmosferyczne zmieniają się jak w kalejdoskopie, po ociepleniu przychodzi ochłodzenie, pojawiają się dokuczliwe objawy choroby fenowej. Stajemy się rozdrażnieni, smutni, pojawiają się też migrenowe bóle głowy. Choroba fenowa bardzo często też manifestuje się zaburzeniami snu - bezsennością lub nadmierną sennością. Do objawów tej przypadłości zaliczamy też stan niepokoju, problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego i krążenia.Oglądając prognozę pogody, najczęściej skupiamy się na informacjach dotyczących temperatury powietrza. Dane o nadchodzących frontach powietrza, wyżu czy niżu zazwyczaj niewiele nam mówią, puszczamy je więc mimo uszu. Są to jednak ważne sygnały, wskazujące, czy meteoropata będzie się czuć dobrze, czy nie.

 

Zapowiedź w prognozie

 

Zjawiska meteoroglogiczne

 

Reakcje meteoropaty

 

Jak temu zaradzić?

 

Idzie niż

 

Niebo zachmurzone, mniejsza ilość światła, może mżyć, w konsekwencji duża wilgotność powietrza, spada ciśnienie.

 

Pogorszenie nastroju. Problemy z zaśnięciem mimo uczucia senności. Ból głowy, stawów, nudności, szybkie męczenie się organizmu. Szczególnie wrażliwi mogą też mieć duszności i zawroty głowy.

 

Ulgę może przynieść poranna kawa z mlekiem, w ciągu dnia warto sięgnąć po kawałek czekolady, wieczorem posiłek powinien być złożony z węglowodanów (kasze, makarony). Polecany jest spacer i lekkie ćwiczenia fizyczne.

 

Idzie wyż

 

Dużo słońca, wysokie ciśnienie, powietrze suche i mroźne.

 

Wzrost ciśnienia krwi powodujący ból głowy. Większa podatność na stres. Wzrost krzepliwości krwi, co zwiększa niebezpieczeństwo zawału serca oraz zatorów mózgowych i płucnych.

 

Trzeba obniżyć ciśnienie krwi. Powinni o to zadbać także niskociśnieniowcy. Lepiej nie pić mocnej herbaty, kawy czy alkoholu. Jedzenie lekkostrawne, bogate w magnez - ryby, zielone warzywa, banany. Lepiej zrezygnować z soli.

 

Idzie front chłodny

 

Duże zachmurzenie, deszcz, burze, wiatr. Po jego przejściu ochłodzenie.

Ból głowy, a nawet migrena. Możliwe ataki duszności. Bóle głowy spowodowane spadkiem temperatury. Huśtawka nastrojów.

 

Pomaga wówczas witamina B oraz magnez. Na duszności mogą pomóc lekkie środki uspokajające, a na ból głowy zimne kompresy na kark i oczy. Warto wziąć naprzemienny prysznic. Nie przemęczać się. Lekarze polecają techniki relaksacyjne, np. jogę, masaż.

 

 

Idzie front ciepły (zazwyczaj następuje po niżu)

 

Skoki ciśnienia - najpierw spada, później rośnie. Dzień deszczowy, raczej ciepło.

Meteoropatom zazwyczaj spada wówczas ciśnienie. To z kolei powoduje senność, brak energii, rozkojarzenie.

 

Ratunkiem jest podniesienie ciśnienia poprzez ćwiczenia fizyczne. Szczególnie polecane są joga i aerobik. Warto wybrać się do sauny czy na masaż wodny.

 

Idzie gwałtowny wiatr

 


 

Organizm zaczyna produkować więcej adrenaliny, co powoduje wzrost ciśnienia i przyspieszone tętno.

Mogą wystąpić ataki astmy, migreny, bóle blizn pooperacyjnych. Pojawia się uczucie niepokoju, rozdrażnienie. Trudno się skoncentrować.

Lepiej unikać mocnej kawy i herbaty. Można więcej słodzić lub solić.

 

Idzie burza

 

Powietrze naładowane jest elektrycznością, co zakłóca wiele procesów biochemicznych w organizmie.

Większa nerwowość, huśtawka. Pojawiają się ból głowy, kołatanie serca.

 

Pomocne mogą być ziołowe leki uspokajające.

 

 

Źródło: www.ekologia.pl 

 

 

LESZEK SZARADOWSKI

dyżurny synoptyk Biura Prognoz IMGW-PIB w Poznaniu

Nie wiem, czy częściej wieje, trudno powiedzieć, nie robiłem badań. Na pewno jest to związane z szybkim przemieszczaniem się układów barycznych. Tworzy się to wszystko nad Atlantykiem, nad Morzem Północnym, nad Skandynawią, ale też często nad Afryką. Przy cyrkulacji strefowej, czyli zachodniej, którą mamy już od dłuższego czasu, niestety, te układy baryczne nas nawiedzają. Ponieważ wiatr jest spowodowany różnicą ciśnień, jeśli mamy wyż, później nachodzi niż, gradient baryczny wzrasta i rośnie porywistość wiatru zarówno w dzień jak i w nocy. Ma on wpływ na nasze samopoczucie, szczególnie u meteoropatów. Uważam, że meteoropatą jest każdy z nas, tylko może nie każdy z nas na te same zjawiska pogodowe.

 

Według opracowań biometeorologicznych wiatr utrudniał będzie zasypianie, zakłócał sen i przyczyniał się do wystąpienia gorszego samopoczucia przy porannym wstawaniu. Osoby uczulone na silny wiatr będą to na pewno odczuwały. Porywy wiatru w piątek - do 70 km, w sobotę - do 65, w niedzielę - do 75, w poniedziałek - do 70 km. Tym osobom, które są na to wrażliwe, możemy tylko współczuć, że będą narażone na dodatkowy stres.

 

To, że wieje, na pewno związane jest również z ocieplaniem klimatu, zjawisko to intensyfikuje częstość występowania nie tylko porywów wiatru, ale również innych groźnych zjawisk meteorologicznych np. burz.

 

Jeśli chodzi o silne, porywiste wiatry, to normalna sprawa. Tak bywa przy dynamicznym przemieszczaniu się układów barycznych.

 

 

 

Porywisty wiatr utrudnia zasypianie i zakłóca sen, przyczyniając się do wystąpienia pogorszonego samopoczucia przy porannym wstawaniu. Pochmurna pogoda z opadami deszczu niekorzystnie wpływa na nastrój i sprawność psychofizyczną. Utrzymujący się porywisty wiatr może powodować objawy niepokoju u osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne. W zasięgu oddziaływania frontu atmosferycznego meteoropaci mogą doświadczać nasilających się bólów.

Źródło: www.pogodynka.pl

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE