Reklama

Reklama

Zmiana czasu 2020. W ten weekend śpimy dłużej

Opublikowano: sob, 24 paź 2020 06:00
Autor:

Zmiana czasu 2020. W ten weekend śpimy dłużej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Już tej nocy - z 24 na 25 października - zmieniamy czas z letniego na zimowy. To oznacza, że cofamy zegarki o godzinę - 3.00 na 2.00 i śpimy dłużej. 

Po raz pierwszy czas z zimowego na letni zmienili Niemcy, w czasie I wojny światowej. W 1916 roku, 1 maja rozpoczął się o godzinę wcześniej, czyli 30 kwietnia o 23.00, natomiast 30 września zakończył się godzinę później - czyli o 1.00 w nocy. Rok później również zdecydowano się na zmianę czasu, ale zmieniono daty przesuwania wskazówek zegarka. Tym razem, zdecydowano się na noc z 15 na 16 kwietnia i z 16 na 17 września. Zmianie uległa też pora nocy, w której dokonywano zmiany. Czas przesunięto wtedy tak, jak robimy to dzisiaj - czyli między godziną 2.00, a 3.00. Krótko po tym pomysł ten podchwycili Brytyjczycy. 

 

Dlaczego zmieniamy czas? 

Trudno podać jednoznaczną decyzję, dlaczego wprowadzono zmianę czasu. Filozofowie i propagatorzy tej „innowacji” tłumaczyli potrzebę zmiany czasu możliwością lepszego wykorzystania dnia w lecie, czy zmniejszenia nakładów na produkcję elektryczności zimą. Jak dotąd nie udowodniono, by zmiana przyniosła oszczędności. 

 

Zmiana czasu w Polsce

W Polsce po raz pierwszy przesunięto wskazówki w okresie II Rzeczypospolitej, ale zrobiono to tylko raz - w 1919 roku. Podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej powrócono do tego rozwiązania, które z przerwami funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

 

Koniec ze zmianą czasu w Polsce? 

W 2018 roku Parlament Europejski przeprowadził na terenie całej Unii Europejskiej internetową ankietę, w której zapytał Europejczyków, czy chcą zrezygnować ze zmiany czasu. W głosowaniu 80% mieszkańców UE stwierdziło, że tak. Wobec tego, Parlament Europejski zarekomendował, by po raz ostatni czas zmienić w 2021 roku. 

 

Czy należy zrezygnować z podziału czasu na letni i zimowy? Który należałoby przyjąć jako obowiązujący? Jak uważacie? Piszcie w komentarzach. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Ślimak to ryba

  Jak znam życie, to zostawią czas letni. Oni zawsze wszystko robią odwrotnie.

 • rok temu | ocena +0 / -1

  Br

  Ciemni to wy jesteście. Ludzie piszący te komentarze

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Sekretarz

  Mój poprzedni wpis dotyczy czasu letniego podczas zimy.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  sekretarz

  Zimą rano będzie dłużej ciemno o godzinie ósmej rano będzie ciemno jak obecnie podczas późnej jesieni i w zimie o siódmej rano.

 • rok temu | ocena +7 / -0

  STOP ZMIANIE

  I TAK POWINNO ZOSTAĆ JUŻ NA ZAWSZE !!!!!!

 • rok temu | ocena +7 / -1

  rawiczanka65

  Letni zdecydowanie dłużej widać .