reklama

Rawicz. "Zawodówka" zachęca do ratowania zdrowia i życia. W jaki sposób?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rawicz. "Zawodówka" zachęca do ratowania zdrowia i życia. W jaki sposób? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd jakiegoś czasu na stronie Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu pojawiają się znaki nieskończoności przygotowywane z materiałów związanych z danym zawodem, którego uczą się uczniowie. Jak się okazuje, to część bardzo ciekawej inicjatywy całej społeczności szkolnej.
reklama

Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu prowadzi bardzo ciekawą inicjatywę. W mediach społecznościowych i na stronie szkoły pojawiły się prace uczniów różnych zawodów. To stworzone z różnych przedmiotów znaki nieskończoności tworzone w ramach kampanii "Drugie Życie". 

Kolejna edycja kampanii "Drugie Życie"

Kampania organizowana jest corocznie od roku szkolnego 2008/2009. Jej organizatorem jest Fresenius Medical Care. Patronatu całemu przedsięwzięciu udzielili m.in. Metropolita Poznański ks. abp. Stanisław Gądecki. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł czy prezydecni Poznania, Piły i Konina. 

Kampania "Drugie Życie", której symbolem jest znak nieskonczoności, to działanie, którego głównym założeniem jest wzrost świadomości społecznej na tematy związane z transplantacją i oświadczeniem woli, jako dokumentem ratującym zdrowie i życie innych. Co roku do projektu dołączają kolejne szkoły ponadpodstawowe. Z inicjatywy katechety, ks. Krystiana Gramzy do kampanii dołączył Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu. Cała społeczność szkolna - zarówno grono pedagogiczne jak i uczniowie - chętnie zaangażowali się w propagowanie akcji. 

reklama

Czym jest oświadczenie woli?

Transplantacja to dla wielu pacjentów szansa na przedłużenie życia. Według polskiego prawa każda osoba zmarła może być potencjalnym dawcą tkanek i narządów do przeszczepnia. Formą zgody na pobranie narządów po śmierci jest tzw. oświadczenie woli, które jest wyrażeniem świadomej decyzji, polegającej na zgodzie na potencjalne oddanie narządów w przypadku nagłej śmierci. Znając wolę zmarłego rodzinie będzie łatwiej podjąć decyzję o oddaniu narządów do celów transplantacyjnych. 

Transplantacyjne zawodowe inspiracje

12 listopada 2024 roku szkoła pochwaliła się pierwszymi efektami kreatywnych działań uczniów w zakresie kampanii. Jako pierwsze zaprezentowano znaki nieskończności przygotowane przez uczniów uczących się w zawodzie mechanik. Przygotowali oni znak nieskończności przy pomocy m.in. dwóch felg, łańcucha, drutu czy metalowych elementów. Kolejne prace należały do przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych - tu szczególny znak stworzono z gotowych potraw, ale także owoców. Jako trzecie zaprezentowano prace cukierników wykonane z ciastek, placka czy dwóch ptysi. 

reklama

- Cieszy nas fakt, że wiedza na temat kampanii zdobywana przez naszych uczniów w ramach edukacyjnych działań zostaje przełożona na ich pomysły, te zaś stanowią transplantacyjne inspiracje dla tych, którzy nie znają jeszcze idei kampanii - przekazuje społeczność szkolna. 

O to przede wszystkim chodzi w ich działaniach - by przekazać transplatacyjny impuls tym, którzy jeszcze nie mieli styczności z tym tematem. 

Jakie działania jeszcze zaplanowano?

Jak przekazują dyrektor szkoły - Daria Jagła oraz ksiądz Krystian Gramza obecne działania to dopiero początek tego, co społeczność szkolna planuje w temacie transplatacji, jej propagowania oraz informacji o oświadczeniu woli. 

W przyszłości w szkole odbędzie się m.in. spotkanie z osobą żyjącą dzięki transplantacji. Planuje się także happening, podczas którego w niebo zostaną wypuszczone balony. Jak przyznaje ks. Krystian - jest plan, by z propagowaniem kampanii wyjść poza szkolną społeczność i rozerzyć ją o teren całej gminy. 

reklama

Mowa o akcji "Rawicz jeździ dla transplantacji". Szkoła przygotowała specjalne winiety, które będzie można umieścić w widocznym miejscu w swoim aucie. Nie będą one zawierać szegółowych informacji - mają być tylko impulsem do zainteresowania się tematem przez osoby, które dojrzą winietę np. na podszybiu zaparkowanego przy markecie samochodu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo