Reklama

Ta droga znalazła się wśród najdroższych na świecie. Czy to oznacza obniżkę? A skąd! Mamy kolejną podwyżkę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ta droga znalazła się wśród najdroższych na świecie. Czy to oznacza obniżkę? A skąd! Mamy kolejną podwyżkę - Zdjęcie główne

Jazda samochodem robi się coraz droższa. Do gigantycznych podwyżek cen paliwa dochodzą kolejne podwyżki opłat za korzystanie z autostrad. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po lipcowych podwyżkach na odcinku autostrady Katowice-Kraków, więcej zapłacimy również za przejazd prywatnym odcinkiem autostrady A2.

Kierowcy ponownie muszą głębiej sięgnąć do kieszeni. Po gigantycznych podwyżkach na stacjach benzynowych przyszła pora na wyższe opłaty za przejazd autostradą A2, zarządzaną przez spółkę Autostrada Wielkopolska. Chodzi o odcinek Nowy Tomyśl - Konin, czyli o jedną... z najdroższych dróg na świecie. Więcej płacimy od piątku, 9 września. 

Za wyższe koszty utrzymania i planowane inwestycje płacą kierowcy 

Stawki wzrosły, w zależności od kategorii pojazdu, o około 5 proc. Zarządca drogi - prywatna spółka Autostrada Wielkopolska S.A - tłumaczy, że zmiana cen podyktowana jest wysokim, dwucyfrowym wzrostem inflacji oraz bardzo wyraźnym wzrostem cen materiałów budowlanych, przekładającym się na wzrost kosztów utrzymania i realizacji planowych inwestycji.

Wprowadzona 9 września stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosi:
•    26 zł - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
•    39 zł - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
•    60 zł - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
•    91 zł - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
•    260 zł - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 zł za przejechanie 106 km.

Tysiące samochód przejeżdża codziennie przez najdroższą polską autostradę 

Koncesyjny odcinek autostrady A2 (zwany "autostradą Kulczyka") na trasie Nowy Tomyśl-Konin nie jest dotowany przez państwo i jest w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską.

Zmiana cen związana jest ze wzrostem kosztów utrzymania autostrady oraz realizowanych inwestycji wynikających z bardzo szybkiego wzrostu inflacji, w tym rekordowych poziomów cen materiałów budowlanych, cen producenckich oraz stawek roboczogodzin podwykonawców

- tłumaczą przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej. Zarządca autostrady informuje, że średni dobowy ruch pojazdów na odcinku Nowy Tomyśl-Konin wynosi około 30 tysięcy, a na autostradowej obwodnicy Poznania (czyli jedynym bezpłatnym odcinku pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem) 85 tysięcy, w niektórych dniach zbliżając się do 100 tysięcy aut na dobę. Duży udział w ruchu mają samochody ciężarowe, co mocno przekłada się na zużycie nawierzchni i konieczność remontów.

Niemałe znaczenie w eksploatacji autostrady ma także zwiększony strumień pojazdów włączających się do ruchu z tras ekspresowych S5 i S11. 

Przypomnijmy, że autostrada A2 jest najdroższą drogą w Polsce. Przejechanie całej trasy na odcinku Konin-Świecko kosztuje 96 złotych (koszt przejechania odcinka Nowy Tomyśl-Świecko pozostał bez zmian). Odległość między miejscowościami wynosi 268 km. Wysokie ceny, które od początku utrzymuje spółka, spowodowały, że ta polska autostrada znalazła się w 2021 roku wśród 10 najdroższych dróg na świecie. Ranking przygotowała firma ubezpieczeniowa Budget Direct. 

Na tej autostradzie drożej jest już od wakacji

Przypomnijmy, że w lipcu na podwyżki cen zdecydował się zarządca autostrady na odcinku Katowice-Kraków. Od tego czasu kierujący samochodami osobowymi płacą nie 12 a 13 zł na każdej bramce, czyli w Mysłowicach i w Balicach. Aby płacić mniej, trzeba dokonać płatności automatycznej, wykorzystując do tego aplikację A4Go lub videotolling, czyli systemu poboru opłat przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych. Aby z niego korzystać wystarczy pobrać na swój telefon komórkowy aplikację AutopaySkyCash/IKO/mPay Google Play, AppGallery lub AppStore. 

Jak poinformowała zarządca drogi, Stalexport Autostrada Małopolska, dla korzystających z aplikacji utrzymana została 23 procentowa zniżka, co oznacza, że przejechanie jednego odcinka kosztuje 10 złotych. 

Kierowcy samochodów z kategorii 2 i 3 (o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami) zapłacą 24 zł zamiast 22 zł, na każdym punkcie opłat. Natomiast kierowcy samochodów z kategorii 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami) i 5 (pojazdy niemieszczące się w kategoriach od 1. do 4., i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym) muszą uiścić opłatę wynoszącą 40 zł w obu punktach zamiast 35 zł.

Automatycznej płatności za przejazd autostradą A4 mogą dokonywać wszyscy kierowcy, jednak na zniżki mogą liczyć tylko ci prowadzący pojazdy osobowe. Odcinek Katowice - Kraków nie jest objęty systemem e-Toll, dlatego wszyscy, bez względu na wybraną metodę płatności za przejazd, muszą się zatrzymać na bramce autostradowej przed szlabanem. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy