reklama

Pomagamy ptakom przetrwać zimę [FILM]

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: .Fot. archiwum nadleśnictwa, M. Plewa

Pomagamy ptakom przetrwać zimę [FILM] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Sikora modraszka na pniu drzewa. Sikory to jedne z najczęściej spotykanych gości w naszych karmnikach, rozpoznawalne po swoim niebiesko-żółtym upierzeniu | foto .Fot. archiwum nadleśnictwa, M. Plewa

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wieści z LasuZima to czas, kiedy natura zwalnia, a ptaki zmieniają swoje zachowania, dostosowując się do zmieniających się warunków. Choć w tym roku jest ona wyjątkowo łagodna, a śnieg nie pojawił się jeszcze na stałe, to i tak okres chłodów wiąże się z większymi trudnościami dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Dlatego warto zastanowić się, jak możemy im pomóc.
reklama

W tym roku zimowa aura jest łagodna, ale wciąż przynosi wyzwania dla ptaków, które muszą stawić czoła niższym temperaturom, wietrznym dniom oraz ograniczonemu dostępowi do pożywienia. Choć brak śniegu sprawia, że poszukiwanie pokarmu może być nieco łatwiejsze, to i tak ptaki muszą radzić sobie z długimi godzinami poszukiwań, by zdobyć wystarczającą ilość energii. Zimą ptaki w lesie zużywają więcej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, szczególnie w chłodniejsze dni. Brak wystarczającej ilości pożywienia może stanowić dla nich spore wyzwanie.

Dlaczego ptaki są tak ważne w lasach?

Ptaki odgrywają niezastąpioną rolę w ekosystemie lasu, pomagając w kontrolowaniu populacji owadów i gryzoni, a także wspierając rozsiewanie nasion. Ich obecność jest nieoceniona, szczególnie w lesie – pełnym życia i bioróżnorodności. Nawet zimą, kiedy aktywność innych zwierząt jest ograniczona, ptaki nadal pełnią swoją rolę, pomagając utrzymać równowagę w przyrodzie.

reklama

Czy możemy pomóc ptakom w tym szczególnym okresie?

Oczywiście - możemy pomóc im w zdobyciu pożywienia! Dokarmianie ptaków powinniśmy rozpocząć już późną jesienią od wykładania niewielkiej ilości pokarmu.Wprawdzie zarówno jesienią, jak i podczas łagodnej i bezśnieżnej zimy, ptaki są w stanie same zdobyć pożywienie, jednak możemy im trochę pomóc. Dlaczego? Wykładanie niewielkiej ilości pożywienia zaznajomi je z miejscem, gdzie będą mogły liczyć na pomoc, kiedy spadnie śnieg i ich warunki życia się pogorszą.

Regularne dokarmianie to jeden z najprostszych sposobów, by pomóc im przetrwać mroźne dni. Ziarna, słonecznik czy tłuszcz to pokarmy, które warto im dostarczać.

Decydując się na dokarmianie ptaków zimą musimy pamiętać o tym, aby robić to regularnie, do czasu, kiedy warunki pogodowe zaczną się poprawiać. Wówczas musimy stopniowo zmniejszać ilość wykładanego pokarmu, aby stymulować ptaki do samodzielnego poszukiwania pożywienia.Wiosną wiele gatunków zmienia też swoją dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna żywić się pojawiającymi się owadami.  

reklama

Pamiętajmy też o tym, że zimą ptaki są bardziej narażone na ataki drapieżników, zwłaszcza jeśli nie mają dostępu do bezpiecznych miejsc, w których mogą się schować. Dobrze jest zadbać o to, by karmniki były umieszczone w miejscach chronionych przed drapieżnikami.

Wspierając ptaki, nie tylko pomagamy im przetrwać trudniejsze chwile, ale także dbamy o dobro całej przyrody. Każdy gest, od dokarmiania po ochronę siedlisk, ma znaczenie. Choć póki co, tegoroczna zima jest łagodna, dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność i zadbać o ptaki, aby móc przez cały rok cieszyć się ich obecnością w leśnym ekosystemie.

"Ptasi tydzień" podczas ferii

O tym, jak i kiedy dokarmiać ptaki, Nadleśnictwo Piaski opowiadać będzie podczas nadchodzących ferii w Centrum Kultury i Bibliotece w Piaskach (informację o wydarzeniu znajdziecie w artykule pt.:"Ferie z Nadleśnicwem Piaski" - kliknij). Podczas zaplanowanego na pierwszy tydzień ferii "ptasiego tygodnia" nie tylko podzielą się faktami i ciekawostkami na temat ptaków, ale poprowadzą również warsztaty z budowania karmników, budek lęgowych i lepienia szyszek tłuszczowych.

reklama

Ptaki to jedni z najbardziej fotogenicznych mieszkańców naszych lasów. Ich barwne upierzenie i różnorodność gatunków zachwycają zarówno przyrodników, jak i miłośników fotografii, wśród których nie brakuje leśników. Michał Plewa to leśniczy z pasją, miłośnik przyrody i fotografii. Na co dzień dba o las, a w wolnych chwilach uwiecznia piękno natury na swoich zdjęciach. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama