reklama

Dom z gabinetem na parterze - wady i zalety projektów z częścią biurową na parterze

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Dom z gabinetem na parterze - wady i zalety projektów z częścią biurową na parterze - Zdjęcie główne

gabinety w domach | foto zdjęcie parnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraProjekt domu jednorodzinnego z gabinetem to chętnie wybierane rozwiązanie dla osób, które dom traktują nie tylko jak przestrzeń do odpoczynku i codziennego funkcjonowania, ale także pracy. Budowa domu z gabinetem daje szansę na ograniczenie kosztów prowadzenia działalności, ma jednak także kilka wad, o których warto wiedzieć. Zastanówmy się więc, dla kogo jest projekt małego lub dużego domu z gabinetem, czym cechuje się tego typu rozwiązanie i na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas planowania takiej konstrukcji.
reklama

Bardzo często spotykanym rozwiązaniem są projekty małego domu z gabinetem. Dodatkowa przestrzeń na parterze daje nam wiele możliwości. Szans na jej zagospodarowanie jest naprawdę sporo. Wiele osób prowadzi w swoim domu działalność usługową. Może to być wiele aktywności, które wymagają odpowiednio zagospodarowanego miejsca. Projekt domu parterowego z gabinetem daje możliwość ograniczenia kosztów związanych z wynajmem dedykowanej przestrzeni dla naszych profesji, a także zniwelowanie kosztów dojazdu, czy czasu, który musimy inwestować w przemieszczanie się do miejsca pracy. W wielu projektach domów z 4-sypialniami i większych znajduje się dodatkowa przestrzeń, jednak nie zawsze pokój ten jest dostosowany do świadczenia usług – np. dostęp do niego wymaga przejścia przez balkon. Dlatego warto postawić na projekt domu z gabinetem przy wejściu – wówczas nie naruszamy własnej prywatności, a dodatkowo nasz przedpokój w naturalny sposób możemy zmienić w poczekalnię.

reklama

Projekty domów z częścią usługową w domu (np. pracownią, czy biurem) stanowią bardzo wszechstronne rozwiązanie, które pozwala na wykonywanie wielu różnych obowiązków. Spotykane są zarówno projekty domów z gabinetem kosmetycznym, projekty domów z gabinetem lekarskim, jak i wieloma innymi punktami usługowymi – od fryzjerstwa po psychoterapię.

Projekty domów z gabinetem – co należy o nich wiedzieć?

Zarówno projekt małego domu z gabinetem, jak i projekt większej konstrukcji nie stanowią czegoś niespotykanego – jeśli metraż danego lokum na to pozwala, często takie pomieszczenie znajduje się w jego obszarze. Nie zawsze jest jednak w odpowiedni sposób oddzielone od reszty mieszkania. Niekiedy wolimy postawić na projekt domu z dużym salonem na parterze, co może ograniczać pole do popisu względem umieszczenia w murach budynku dodatkowego pokoju. Jednak warto pamiętać, że we współczesnych konstrukcjach parter nie zawsze jest zbyt dobrze zagospodarowany – jeśli mamy więc obawy o to, że u podstawy budynku znajduje się znacznie mniej zagospodarowanej przestrzeni, niż na piętrze, warto postawić zarówno na salon (np. z kuchnią) i dodatkowy pokój. Nawet gdy nie mają Państwo jeszcze dokładnego pomysłu na zagospodarowanie tej dodatkowej przestrzeni.

reklama

Wielofunkcyjne rozwiązania w projektach domu z gabinetem

Domy jednorodzinne pełnią coraz więcej funkcji – projekt domu z gabinetem zdecydowanie cieszy się coraz większą popularnością. Nowoczesny projekt domu z gabinetem kosmetycznym daje szansę na stworzenie własnego lokalu usługowego, w którym możliwe jest świadczenie wysokiej jakości zabiegów kosmetycznych przy minimalnych kosztach. Pokój na parterze może pełnić także znacznie więcej funkcji niż tylko gabinetu lekarskiego, stomatologicznego, czy fizjoterapeutycznego. To przestrzeń nadająca się do wykorzystania w miarę wzrostu liczebności naszej rodziny – jako pokój dla dziecka, lub dla nas, jeśli postanowimy wygospodarować więcej przestrzeni dla dziecka w innych pomieszczeniach. To także dobre rozwiązanie dla rodzin, które pragną otoczyć troską seniora – projekt małego domu z gabinetem może uwzględniać nawet odrębne mieszkanie, które dysponuje łazienką i osobnym wejściem. Daje to szansę nam i osobie starszej na prywatność, a jeśli jest potrzeba pomocy, jesteśmy w stanie szybko ją dostarczyć.

reklama

Dla kogo projekt domu z dodatkowym pokojem będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Projekt domu z gabinetem usługowym to rozwiązanie nie tylko dla specjalisty, chcącego świadczyć swoje usługi we własnych czterech ścianach. Pośród tego typu konstrukcji popularne są zarówno projekty domów z gabinetem lekarskim, jak i rozwiązania stworzone dla artystów, osób pracujących zdalnie z domu, chcących posiadać odizolowaną przestrzeń do realizacji swoich obowiązków, czy też rodzin z seniorem.

Projekty domów tanich w budowie to szansa na zaadaptowanie dodatkowej przestrzeni w rozmaity sposób. Niezależnie od tego, czy interesuje nas projekt domu z gabinetem stomatologicznym, czy projekt domu z gabinetem fizjoterapii – zastosowanie dodatkowej przestrzeni to pole do realizacji naszych potrzeb względem naszego wnętrza. To świetna okazja do tego, by czuć się jeszcze lepiej w toku codzienności w naszym domu.

Projekty domów z biurem na parterze – wady i zalety

O zaletach projektów domów z gabinetem już wiele powiedzieliśmy. Dają one szansę na niższy koszt realizacji swoich zadań, wykonywanie pracy we własnych czterech ścianach czy bezproblemową adaptację nadmiaru miejsca – lista plusów jest więc imponująca. Jednak istnieją także pewne wady. Po pierwsze – domy budujemy często na obrzeżach miast lub na wsi. Stanowi to problem ze względu na pewne oczekiwanie wobec punktów usługowych – mają one być w popularnych, tłocznych lokalizacjach. Jeśli chcą Państwo trafić do swojej grupy odbiorców w lokalizacji niedaleko domu lub nie ma ona znaczenia dla działalności, zdecydowanie warto zdecydować się na dom z biurem na parterze. W innej sytuacji lepiej przemyśleć tę kwestię wielokrotnie.

Przy projektowaniu tego typu przestrzeni warto mieć odpowiedni pomysł i wiedzę, jak urządzić i zorganizować miejsce do pracy w domu. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni parteru – niezależnie od tego, czy znajduje się na nim kuchnia z salonem 30 m2, czy sypialnie i niewielka przestrzeń dzienna.

Wymagania działki pod budowę domu z częścią usługową

Standardowy dom parterowy wyposażony w 3 lub 4 pokoje i dodatkowy gabinet, nie wymaga nadprogramowych zezwoleń. Część usługowa stanowi integralną część konstrukcji domu. Ważne jest jednak to, by nie przekraczała ona 30% powierzchni budynku. Na przykład projekt domu z gabinetem lekarskim zakłada ograniczoną przestrzeń do świadczeń medycznych, a nie budowę całej kliniki. Warto także mieć na uwadze, że w domu możemy świadczyć tylko usługi, które nie są uciążliwe dla środowiska i otoczenia (sąsiadów). Dodatkowy pokój na parterze może być więc gabinetem medycznym, ale niekoniecznie klubem sportowym, czy sporą przychodnią.

Poza tym dom musi spełniać wszelkie wymogi odnośnie do zabudowy i lokalizacji budynku na samej działce. Podlega pod te same wytyczne, co dom bez części usługowej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że prawo budowlane w Polsce jest mocno niesprecyzowane w wielu aspektach, dlatego warto sprawdzić, czy nasz pomysł na zagospodarowanie przestrzeni gabinetu nie stoi w opozycji do naszych uprawnień w tym zakresie.

Projekty domów z dodatkowym pokojem na parterze

Projekty domów parterowych z gabinetem nie są tak popularne jak projekty z piętrem lub kilkoma piętrami ponad parterem. Projekty domów piętrowych z dodatkowym pokojem dają ogromne możliwości osobom, które urządzają przestrzeń budynku. Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza są również niezwykle praktyczne i chętnie wybierane przez osoby, które chcą oddzielić część dzienną domu od tej wypoczynkowej i sypialnianej. Co więcej, oddzielenie aktywności na piętrze i parterze może być ważne w kontekście codziennego funkcjonowania. Na przykład na dole mogą mieszkać dzieci a na górze starsze pokolenie. Projekt gabinetu na parterze może uwzględniać wiele różnych konfiguracji, co sprzyja najlepszemu wykorzystaniu tej przestrzeni.

Domy z gabinetem na parterze. Gotowe projekty domów z pokojem do pracy

Wybierając projekt z gabinetem na parterze, który będzie dla nas najlepszą opcją, często pojawia się pytanie – jak urządzić mały gabinet w domu. Gotowy projekt nie przewiduje wyposażenia i konfiguracji w danym pomieszczeniu. Dlatego w kwestii tego, jak urządzić gabinet w domu macie Państwo wolną rękę. Warto przede wszystkim przeanalizować, jakie wyposażenie jest wymagane dla skutecznego i profesjonalnego realizowania obowiązków. W przypadku małego biura w domu, aranżacje także są niezwykle ważne – stanowią one wizytówkę naszego dobrego gustu i fachowości. W trakcie urządzania gabinetu w domu zdecydowanie warto mieć na uwadze własne potrzeby i potrzeby klientów, którzy będą nas odwiedzać. Zapewniając odpowiedni poziom komfortu naszym usługobiorcom, znacznie podnosimy szanse na to, że do nas powrócą i będą usatysfakcjonowani zarówno z samych usług, jak i otoczenia, w którym są realizowane.

Projekty parterowych domów z biurem przy wejściu, oraz domów dwukondygnacyjnych, z dodatkowym pokojem do pracy

Nawet dom parterowy z 3 sypialniami może być wyposażony w dodatkowy gabinet. Natomiast w przypadku budynku dwukondygnacyjnego, istnieje więcej możliwości na zagospodarowanie dodatkowego pokoju do pracy. Projekty parterowych domów z biurem przy wejściu zdecydowanie zabierają nam nieco przestrzeni, która normalnie byłaby wykorzystana do codziennego funkcjonowania. Dlatego w takiej sytuacji warto postawić na rozwiązanie z poddaszem lub piwnicą. Natomiast w przypadku domów dwukondygnacyjnych, równie istotne jest to, by wejście do dodatkowego gabinetu znajdowało się możliwie blisko wejścia do budynku lub było zlokalizowane od zewnątrz, by odgrodzić naszą prywatność.

Wiele projektów przewiduje „nadprogramowy” pokój na parterze – zachęcamy do przejrzenia całej kategorii i innych projektów, które nie są w niej zawarte. Zastosowanie danego pomieszczenia zależy w głównej mierze od odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni, a nie warunków konstrukcyjnych.

Przegląd najlepszych projektów domów z częścią usługową

Projekty domu z gabinetem lekarskim, kosmetycznym, fizjoterapeutycznym, czy innym punktem usługowym, dostępne są na naszej stronie. Do najpopularniejszych projektów należą:

  • Dom z usługą – dom z trzema pokojami o powierzchni użytkowej 132,36 m2, przy powierzchni zabudowy 160,72 m2.

  • Duet – dom z pięcioma pokojami, o powierzchni użytkowej 166,10 m2, przy powierzchni zabudowy 193,6 m2.

  • Klimek – dom z czteroma pokojami, o powierzchni użytkowej 149,18 m2, przy powierzchni zabudowy 237,28 m2.

  • Wszystkie z wyżej wymienionych projektów spełniają normy WT 2021. Poza tym, w naszej ofercie znajdą Państwo szeroką ofertę projektów domów energooszczędnych, które pozwalają na wzniesienie budowli jeszcze bardziej przyjaznej dla środowiska, a także naszych funduszy.

    reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    reklama
    reklama