Izolacja domu – największy sprzymierzeniec oszczędzania prądu
Przez okna i drzwi „ucieka” nawet 30% ciepła, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią izolację. Nie zdążyłeś zrobić gruntownego ocieplenia tych elementów przed sezonem? Jeszcze nic straconego! Wciąż możesz zaopatrzyć się w solidne uszczelki, którymi wypełnisz także bardzo duże ubytki. W ofercie wielu sklepów znajdziesz produkty o szerokości i grubości sięgającej kilkudziesięciu milimetrów – to wystarczy, nawet jeśli ramy okienne lub drzwiowe są wypaczone.Według poradnika E.ON Polska oszczędzanie energii będzie jeszcze skuteczniejsze, jeśli masz rolety zewnętrzne lub termorolety wewnątrz pomieszczenia. W połączeniu z grubymi kotarami pozwolą ograniczyć straty o 40%.
Popraw wydajność grzejników – najprostszy sposób na oszczędzanie energii
Z reguły grzejniki nie są najładniejszym elementem wyposażenia w domu. Nic więc dziwnego, że chciałoby się je zakryć lub przysłonić meblami. Wszelkiego rodzaju maskownice, zasłony czy obudowy kaloryferów zaburzają cyrkulację powietrza i nie pozwalają mu równomiernie rozchodzić się po pomieszczeniu. Przez to grzejnik musi pracować intensywniej i zużywa jeszcze więcej energii.Jeśli zależy ci na maksymalnych oszczędnościach, zainwestuj w folię odbijającą promieniowanie cieplne. Ten niedrogi trik pozwoli zwiększyć efektywność grzejników o kolejne 5%.
Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu grzejników. Brudna, zakurzona powierzchnia to dodatkowe straty ciepła i większe rachunki za prąd.
Zmniejsz temperaturę w domu z korzyścią dla zdrowia i portfela
Nawet niewielka zmiana temperatury może dać duże efekty. Obniżenie temperatury zaledwie o 1°C przyniesie następne kilka procent oszczędności, a mimo to wciąż będziesz czuć się komfortowo.Nie pozostanie to też bez wpływu na twoje samopoczucie. Przegrzewanie pomieszczeń poza szczególnymi przypadkami jest niekorzystne dla zdrowia. Po pierwsze – wysusza powietrze, a wraz z nim również twoją skórę i błony śluzowe. W dłuższej perspektywie może to oznaczać przewlekłe problemy z zatokami i drogami oddechowymi czy podrażnieniami oczu. Po drugie – uniemożliwia naturalną termoregulację ciała i może powodować problemy ze snem.
Co jeszcze możesz zrobić, aby utrzymać optymalną temperaturę w domu?
- Unikaj ciągłych zmian temperatury. Większość dnia spędzasz poza domem i na ten czas wyłączasz ogrzewanie? To dość powszechny błąd i również dość kosztowny. Przywrócenie właściwej temperatury po powrocie do domu pochłonie nie tylko sporo czasu, ale też pieniędzy. Przed wyjściem obniż temperaturę o nie więcej niż kilka stopni.
- Zainwestuj w inteligentne termostaty. Takie urządzenie już po kilku dniach działania samo znajdzie optymalny wzorzec regulacji temperatury i dopasuje ją do twojego trybu życia. Dzięki temu osiągniesz maksymalne oszczędności właściwie od razu, bez metody prób i błędów.
- Zamykaj drzwi pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi.
- Zmniejsz temperaturę podczas wietrzenia domu. Czynność ta nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.