reklama

Jak oszczędzać prąd w sezonie grzewczym? 3 praktyczne wskazówki

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak oszczędzać prąd w sezonie grzewczym? 3 praktyczne wskazówki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraJak co roku sezon grzewczy odbija się na domowym budżecie? Jeśli korzystasz z ogrzewania elektrycznego, w okresie jesienno-zimowym, miesięczne rachunki za prąd rosną przynajmniej o kilkaset złotych. Trudno temu zaradzić, nie rezygnując kompletnie z komfortu cieplnego, ale wydatki można z powodzeniem ograniczać. Jak? Sprawdź nasze niezawodne sposoby na oszczędzanie energii zimą!

Izolacja domu – największy sprzymierzeniec oszczędzania prądu

Przez okna i drzwi „ucieka” nawet 30% ciepła, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią izolację. Nie zdążyłeś zrobić gruntownego ocieplenia tych elementów przed sezonem? Jeszcze nic straconego! Wciąż możesz zaopatrzyć się w solidne uszczelki, którymi wypełnisz także bardzo duże ubytki. W ofercie wielu sklepów znajdziesz produkty o szerokości i grubości sięgającej kilkudziesięciu milimetrów – to wystarczy, nawet jeśli ramy okienne lub drzwiowe są wypaczone.

Według poradnika E.ON Polska oszczędzanie energii będzie jeszcze skuteczniejsze, jeśli masz rolety zewnętrzne lub termorolety wewnątrz pomieszczenia. W połączeniu z grubymi kotarami pozwolą ograniczyć straty o 40%.

Popraw wydajność grzejników – najprostszy sposób na oszczędzanie energii

Z reguły grzejniki nie są najładniejszym elementem wyposażenia w domu. Nic więc dziwnego, że chciałoby się je zakryć lub przysłonić meblami. Wszelkiego rodzaju maskownice, zasłony czy obudowy kaloryferów zaburzają cyrkulację powietrza i nie pozwalają mu równomiernie rozchodzić się po pomieszczeniu. Przez to grzejnik musi pracować intensywniej i zużywa jeszcze więcej energii.

Jeśli zależy ci na maksymalnych oszczędnościach, zainwestuj w folię odbijającą promieniowanie cieplne. Ten niedrogi trik pozwoli zwiększyć efektywność grzejników o kolejne 5%.

Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu grzejników. Brudna, zakurzona powierzchnia to dodatkowe straty ciepła i większe rachunki za prąd.

Zmniejsz temperaturę w domu z korzyścią dla zdrowia i portfela

Nawet niewielka zmiana temperatury może dać duże efekty. Obniżenie temperatury zaledwie o 1°C przyniesie następne kilka procent oszczędności, a mimo to wciąż będziesz czuć się komfortowo. 

Nie pozostanie to też bez wpływu na twoje samopoczucie. Przegrzewanie pomieszczeń poza szczególnymi przypadkami jest niekorzystne dla zdrowia. Po pierwsze – wysusza powietrze, a wraz z nim również twoją skórę i błony śluzowe. W dłuższej perspektywie może to oznaczać przewlekłe problemy z zatokami i drogami oddechowymi czy podrażnieniami oczu. Po drugie – uniemożliwia naturalną termoregulację ciała i może powodować problemy ze snem.

Co jeszcze możesz zrobić, aby utrzymać optymalną temperaturę w domu?

  1. Unikaj ciągłych zmian temperatury. Większość dnia spędzasz poza domem i na ten czas wyłączasz ogrzewanie? To dość powszechny błąd i również dość kosztowny. Przywrócenie właściwej temperatury po powrocie do domu pochłonie nie tylko sporo czasu, ale też pieniędzy. Przed wyjściem obniż temperaturę o nie więcej niż kilka stopni.
  2. Zainwestuj w inteligentne termostaty. Takie urządzenie już po kilku dniach działania samo znajdzie optymalny wzorzec regulacji temperatury i dopasuje ją do twojego trybu życia. Dzięki temu osiągniesz maksymalne oszczędności właściwie od razu, bez metody prób i błędów.
  3. Zamykaj drzwi pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi.
  4. Zmniejsz temperaturę podczas wietrzenia domu. Czynność ta nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
Wbrew pozorom sezon grzewczy nierzadko sprzyja oszczędzaniu. Oczywiście nie unikniesz większych wydatków, ale przy racjonalnym podejściu będą one niższe niż zazwyczaj. A jak już zaczniesz wdrażać w życie swój plan, łatwiej przyjdzie ci wprowadzenie kolejnych zasad oszczędzania prądu. Jesienią i zimą jeszcze ważniejsze są dobre nawyki korzystania z energii elektrycznej: wymiana przestarzałych żarówek, gaszenie światła przy wyjściu z pomieszczenia, stosowanie czasowych wyłączników urządzeń, ekonomiczne gotowanie. Warto o nich pamiętać przez cały rok!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo