Jakie uchwyty do szkła wybrać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakie uchwyty do szkła wybrać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Utrzymanie szklanych tafli balustradowych we właściwej pozycji wymaga zastosowania specjalnych uchwytów. Te różnią się wielkością, rodzajem wykończenia oraz konstrukcją, czyli parametrami, które powinny mieć decydujący wpływ na wybór odpowiedniego modelu. Dowiedz się, jakie uchwyty do szkła wybrać i czym się kierować podczas zakupu.

Dlaczego warto przyłożyć się do wyboru odpowiednich uchwytów do szkła?

Balustrady szklane cechują się niezwykłą estetyką – są nowoczesne, luksusowe i zupełnie inne niż stalowe odpowiedniki. Pasują głównie do równie nowoczesnych aranżacji przydomowych, lecz wielu klientów decyduje się na ich wkomponowanie nawet do tych bardziej klasycznych. 

Niestety są także znacznie droższe i bardziej wymagające w montażu, który zawsze należy przeprowadzać na sprawdzonych, sztywnych i pewnych elementach. Jakiekolwiek uszkodzenia w trakcie instalacji lub tuż po niej mogą mieć opłakane skutki. Zarówno w kwestii kosztów – wymiana szklanych elementów nie jest zbyt tania – jak i bezpieczeństwa. Upadek tafli w przypadku montażu na dużych wysokościach może zagrażać zdrowiu i życiu domowników, gości czy przechodniów.

Z tego względu zawsze warto wybierać dobrej klasy oprzyrządowanie, w tym uchwyty do szkła, które utrzymują je we właściwej pozycji przez cały czas eksploatacji. Każdy szczegół ma znaczenie – od producenta zaczynając, aż na zastosowaniu odpowiednich gumowych uszczelek kończąc.

  • Renoma producenta

Wybierając uchwyty do szkła, należy na samym wstępie zwrócić uwagę na producenta – ten ma bowiem ogromne znaczenie w kwestii trwałości wybranego modelu. Stawiaj wyłącznie na marki znane i lubiane, które mają wystarczająco duże doświadczenie w kwestii produkcji narzędzi i akcesoriów do balustrad.

Dobry producent z reguły dba o jakość swoich wyrobów, którą widać między innymi po precyzyjnym procesie produkcji. Liczy się zachowanie stałych wymiarów w obrębie jednej serii, precyzyjna obróbka krawędzi, jak i odpowiednio mocne elementy montażowe. Akcesoria te powinny być trwałe, sztywne i na długo zachować swoje właściwości podczas użytkowania, na co wpływ ma głównie sposób ich produkcji.

  • Prawidłowa grubość

Pierwszym i w zasadzie najważniejszym parametrem podczas wyboru uchwytu jest zakres grubości szkła, które można zamontować za ich pomocą. Z reguły tafla ma od 6 do nawet 12 mm grubości i taki też jest zazwyczaj zakres regulacji samego uchwytu. 

Oczywiście na rynku można znaleźć także grubsze i znacznie cieńsze szyby – trzeba wówczas wybrać uchwyt o niestandardowych wymiarach, który będzie w stanie je utrzymać we właściwej pozycji mimo nietypowych rozmiarów. Dobrym rozwiązaniem są także dystanse, które zmieniają zakres użytkowania wybranego uchwytu do szkła.

  • Odpowiednia konstrukcja

Uchwyty do szkła różnią się pomiędzy sobą także konstrukcją, a ta definiuje możliwość ich zastosowania w jednym, konkretnym przypadku. Uchwyty występują jako: prostokątne, punktowe, krańcowe, środkowe, podwójne i zaokrąglone. Różnice wynikają także w kwestii sposobu montażu, gdyż uchwyty są przeznaczone do mocowania szklanych tafli do rur, słupków bądź innych powierzchni płaskich. Wybór odpowiedniego modelu jest kluczowy, gdyż nie można ich stosować zamiennie.

  • Wykończenie zewnętrzne

Podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia zewnętrznej powierzchni, co zazwyczaj sprowadza się do kwestii estetyki. Na rynku znajdziemy modele szlifowane, polerowane oraz surowe. Każdy z nich cechuje się zupełnie inną stylistyką, a tym samym także odrębnym zastosowaniem.

Do nowoczesnych aranżacji świetnie pasuje powierzchnia szlifowana, lekko półmatowa i satynowa, która w pewnym stopniu podkreśla futurystyczny charakter elewacji. Z drugiej strony, uchwyty surowe wyglądają najlepiej w elewacjach tradycyjnych, w których stawia się na klasykę. Uchwyty polerowane są uniwersalne – połyskująca powierzchnia jest ponadczasowa i wygląda dobrze w praktycznie każdej aranżacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszać style ze sobą i stworzyć piękne połączenie mimo pozornie niepasujących elementów.

  • Jakość wykonania

Uchwyty do szkła mają decydujący wpływ na bezpieczeństwo całej konstrukcji, dlatego tak ważne jest, aby jak najprecyzyjniej ocenić ich wytrzymałość. Na rynku przeważa stal nierdzewna typu AISI 304 lub AISI 316, która jest odporna na większość trudnych warunków atmosferycznych oraz duże naprężenia i przeciążenia. 

Nie dość, że uchwyty wykonane z tego surowca nie tracą swoich parametrów z każdym kolejnym rokiem eksploatacji, to także pozostają na długo tak samo atrakcyjne, jak w chwili ich montażu. Materiały te nie są podatne na rozwój korozji, zachowują swoją sztywność oraz wymiary niezależnie od warunków atmosferycznych. Ich wymiana jest bardzo utrudniona, przez co warto od razu zainwestować w produkt wyższej klasy, który długo będzie cieszył oko.

Gdzie kupować uchwyty do szkła? 

Uchwyty do szkła są elementami mającymi fundamentalne znaczenie podczas montażu balustrad szklanych, dlatego też warto je zamawiać wyłącznie z miejsc specjalizujących się w ich sprzedaży. Tylko w ten sposób można mieć pewność zakupu modelu odpowiednio wysokiej klasy w korzystnej cenie, a jednocześnie także uzyskać pomoc związaną z wyborem odpowiedniego modelu.

Warto także od razu do zamówienia dołożyć gumy dociskowe, czyli wymagane do montażu uszczelki. Akcesoria te są niezbędne i służą do utrzymywania tafli szkła we właściwej pozycji. Uchwyty są bowiem głównie formą stelaża i konstrukcji wsporczej, gdyż nie stykają się ze szkłem bezpośrednio, a pośrednio. Ze szkłem ma styczność wyłącznie guma dociskowa. Warto zamówić oba produkty jednocześnie, aby dopasować je do siebie już na etapie składania zamówienia. Najlepiej z pomocą ekspertów pracujących w wybranej firmie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE