Jak chroni kask?
Przepisy obowiązujące w Polsce mówią, że osoby powyżej 16 roku życia nie muszą mieć na stoku kasku. Warto jednak pomyśleć o nim bez względu na wiek. Budowa kasku sprawia bowiem, że głowa jest odpowiednio chroniona przez twardą skorupę zewnętrzną. Co jednak istotne, ta twarda skorupa wcale nie przeszkadza w komforcie. Kask narciarski może wręcz polepszyć wygodę. W jaki sposób? Wszystko za sprawą miękkiej warstwy wewnętrznej, która absorbuje wszystkie uderzenia.
Podstawowe rodzaje kasków narciarskich
Osobom rozpoczynającym przygodę z narciarstwem, ale także zawodowcom polecamy kaski z twardymi uszami. Są to modele ze znacznie twardą skorupą chroniącą nie tylko głowę, ale również uszy. Choć nie są tak komfortowe, jak drugi rodzaj, czyli kaski z miękkimi uszami, chronią znacznie lepiej całą głowę narciarza. Mogą być one także mniej komfortowe podczas samej jazdy, w szczególności, gdy wybieramy się na stok ze znajomymi lub ćwiczymy pod okiem instruktora. Twarde uszy w tym typie kasku zmniejszają bowiem słyszalność. Jeśli zależy Ci na jak najlepszej komunikacji, a także wyższej wygodzie, w szczególności w okolicach żuchwy, kaski z miękkimi uszami okażą się dużo lepszym wyborem. Przeglądają kaski snowboardowe w kolekcji Sportano.pl przekonasz się, że także do tej dyscypliny sportowej wykorzystywane są nieco inne modele.
Jak dobrze wybrać kask narciarski
Kaski męskie, damskie i dziecięce niczym się od siebie nie różnią pod względem budowy. Różnicę zaobserwujemy oczywiście w samej rozmiarówce. W przypadku kasków narciarskich męskich mamy do wyboru rozmiary od 56 do 64; damskich od 54 do 58 z kolei dziecięcych od 49 do 56. Kupując kask, warto mieć jednak na uwadze więcej parametrów niż sam rozmiar. O czym powinieneś wiedzieć? Rodzaj paska pod brodą Dobry kask narciarski czy snowboardowy to taki, który nie zmniejsza komfortu jazdy. Tak naprawdę podczas aktywności nie powinniśmy pamiętać o tym, że mamy go na swojej głowie. By mieć pewność, że nic nie będzie Cię uwierać, koniecznie zwróć uwagę na pasek z zapięciem pod brodą. Zdecydowanie nie powinien on uwierać, a by to osiągnąć, warto sięgnąć po paski z miękką wyściółką. Warto również wykonać test, który będzie zbliżony do warunków na stoku. Idealny scenariusz zakłada bowiem, że zapięcie kasku będzie proste i szybkie również w rękawicach. Będąc przy temacie paska, warto także wspomnieć, że to nie on powinien podtrzymywać cały kask. Konieczne jest wybranie idealnie dopasowanego modelu kasku, który nawet bez zapiętego pod brodą paska będzie stabilnie się trzymać. Uważaj jednak, by nie uciskał on zbyt mocno. Wyściółka kasku Na samym początku wspomnieliśmy, że rolą wyściółki jest absorpcja wszystkich uderzeń. Kupując go, zwróć jednak uwagę, czy możesz odpiąć ten miękki materiał. Dlaczego jest to tak ważne? Podczas intensywnego wysiłku, Twoja skóra się poci, także w okolicach głowy. Wyściółka może kumulować pot, co po pewnym czasie będzie skutkowało nieprzyjemnym zapachem. Odpinana wyściółka umożliwi Ci regularne pranie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.