- Kredyt hipoteczny – czym dokładnie jest?
- Kredyt hipoteczny – od czego zacząć?
- Maksymalne oprocentowanie kredytu.
Kredyt hipoteczny – czym dokładnie jest?
Kredyt hipoteczny choć bardzo popularny kryje w sobie różne nowe dla niektórych fakty. Jednym z nich może być na przykład to, że pieniądze z kredytu hipotecznego może przeznaczyć nie tylko na zakup mieszkania czy domu, ale także na zakup działki, nieruchomości czy też na remont lub modernizację mieszkania lub lokalu na wynajem. To, co odróżnia kredyt hipoteczny od kredytu gotówkowego to także kwestia, że bank zabezpiecza dług przy pomocy hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości. Dobrze jest też wiedzieć, że kredyt hipoteczny można zaciągać w rodzimej lub obcej walucie – jednak wielu ludzi jest zwolennikami teorii, że kredyty należy brać w walucie, w której się zarabia (uchodzi to za wyjście obarczone mniejszym ryzkiem – i tutaj na myśl przychodzi niedawny i pokaźny pod względem liczby kredytobiorców przykład tak zwanych frankowiczów). Kolejnym faktem, z którym warto się zapoznać, jest to, że aby wziąć kredyt hipoteczny, trzeba wpłacić bankowi wkład własny. Taka wpłata musi być jednorazowa (nie w ratach). Uwiarygadnia ona nas jako godnych zaufania klientów. Wkład własny w roku 2021 roku wynosi standardowo 20 proc. ceny mieszkania. Zdarzają się też oferty, w których wkład własny to 10, 15 (w tych przypadkach wkład własny trzeba uzupełnić innym poręczeniem) albo 30 proc. wartości mieszkania. Im większy jest wkład własny, tym niższa staje się kwota kredytu. Wkład własny to przeważnie gotówka, ale może nim też być działka czy inna nieruchomość.
Kredyt hipoteczny – od czego zacząć?
Starania o kredyt hipoteczny należy zacząć od racjonalnej oceny tego, jaka suma będzie nam potrzebna na pokrycie kosztów zakupu mieszkania, budowy domu czy też modernizacji jakiegoś lokalu. Ważne jest też ocenienie, na jaki wkład własny nas stać – jeśli brakuje nam pieniędzy na jego wpłacanie, dobrze jest poczekać z decyzją o kredycie i uzbierać odpowiednią sumę. Istotne jest też oszacowanie swojej zdolności kredytowej, która pozwoli nam swobodnie bez zbytniego obciążania comiesięcznego budżetu spłacać raty kredytu przez określony czas. Można to zrobić za pomocą specjalnych kalkulatorów na totalmoney.pl. Warto też sprawdzić swoją historię kredytową w BIK (czyli Biurze Informacji Kredytowej). Osoby, które zalegają ze spłatą wcześniejszych kredytów albo mają problem z terminowością, mogą mieć problem z pozytywną decyzją banku co do przyznania kredytu. W kwestii wyboru kredytu pozostaje nam skorzystanie z odpowiednich porównywarek kredytów poszczególnych banków.
Maksymalne oprocentowanie kredytu
Maksymalne oprocentowanie kredytu to ważna kwestia przy podejmowaniu decyzji o kredycie. Określa ono próg oprocentowania, którego banki nie mogą przekroczyć. Wśród kredytów hipotecznych najczęściej spotyka się takie z oprocentowaniem 2,20 %. (maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego to 7,2%).Decyzja o kredycie hipotecznym na pewno należy do bardzo ważnych, gdyż jej skutki będą towarzyszyć nam przez bardzo długi czas. Dlatego należy się do niej dobrze przygotować, korzystając z dostępnych internetowych narzędzi.