Reklama

Obniżenie kosztów budowy - czy to w ogóle możliwe?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obniżenie kosztów budowy - czy to w ogóle możliwe? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Proces budowy jest nerwowy i kosztowny, a wiele osób, gdyby miało możliwość powtórzenia go, po prostu by tego nie zrobiło. Dlaczego budowanie i remontowanie kosztuje tak dużo? I co możesz zrobić, żeby ograniczyć stres psychiczny i zatrzymać część oszczędności? Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać ten proces pod kontrolą.

Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji

Zastanów się dobrze nad decyzjami, które zwiększą koszty budowy. Słuchaj profesjonalistów, kiedy mówią "to będzie kosztować więcej". A jeśli nie powiedzą "to będzie kosztować więcej", zadaj pytanie: "czy to będzie dodatkowy koszt?". Już samo posiadanie takiej świadomości pozwoli Ci zaoszczędzić tysiące.

Ogranicz nieznane koszty budowy

Istnieją dwa główne powody, dla których trudno jest utrzymać koszty pod kontrolą podczas remontu. Po pierwsze, nie wiesz, co zastaniesz podczas remontu. Po drugie, wszyscy specjaliści biorący udział w pracach będą musieli odnosić się do już istniejącej struktury. Z tych powodów remont wymaga zazwyczaj więcej czasu, przemyśleń i pieniędzy niż budowa nowego domu, w przeliczeniu na metr kwadratowy. Koszty mogą sięgać setek tysięcy i są nieznane, aż do zakończenia budowy. Sprawdź, jakie są aktualne ceny domów https://www.ogloszenia24m.pl/nieruchomosci/ jak i wynajmu w twojej okolicy.

Wybierz budowniczego o dobrej reputacji

Najlepszym sposobem na wybór budowniczego jest spędzenie kilku miesięcy na rozmowach z ludźmi. Rozmawiaj z każdym — od przyjaciół i rodziny po mamy i ojców ze szkoły Twoich dzieci. Dowiedz się, z jakich firm budowlanych korzystali ci ludzie, i zapytaj, czy ich prace budowlane były dobrze zarządzane i czy byli zadowoleni z ich wykonania. Zrób to, a zaczniesz zauważać, że kilku budowlańców jest stale wymienianych i na tej podstawie będziesz mógł wybrać odpowiedniego dla siebie.

Zrób to, co możesz, ale trzymaj się swojej strefy komfortu

Jest wiele prac, które możesz wykonać sam, najbardziej oczywiste to malowanie i kształtowanie krajobrazu. Ale przeciętna osoba może też wykonać takie zadania, jak układanie płytek, montaż kuchni z paczek, układanie dywanów, brukowanie i wiele innych. Jeśli jednak planujesz pójść drogą majsterkowania, upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca w swoim życiu, by podjąć się tych zadań — w przeciwnym razie popełnisz błędy, które będą Cię dodatkowo kosztować.

Zostań właścicielem budynku

Inwestorzy indywidualni zaoszczędzą na odsetkach za nadzór, które pobierają budowlańcy za zarządzanie robotą. Zazwyczaj opłata ta wynosi około 10-15% całego rachunku. W rzeczywistości jednak jesteś w stanie zrobić to sam. Zarządzanie budową oznacza zaangażowanie wykonawców, zarządzanie nimi, sprawdzanie ich pracy i płacenie rachunków.

Trzymaj się budżetu budowy

Trzymaj się swojego budżetu — to najważniejsza wskazówka, którą tak wiele osób zdaje się ignorować podczas procesu budowy. Jest to jednak złota zasada, której musisz przestrzegać, w przeciwnym razie ryzykujesz tym, że przepłacisz lub zostaniesz z ogromnym kredytem hipotecznym. Więcej na temat nieruchomości w ogloszenia24m.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE