reklama

Opuszczony samochód - kto za niego odpowiada?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Opuszczony samochód - kto za niego odpowiada? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraPorzucone samochody można spotkać nawet w dużych miastach, dlatego warto wiedzieć, kto tak naprawdę za nie odpowiada. Na początek jednak należy zrozumieć definicję porzuconego auta, która wbrew pozorom nie jest jednoznaczna. Dodatkowo inaczej można sobie poradzić z takim pojazdem, który stoi w miejscu publicznym (na przykład na parkingu w środku miasta), a inaczej z autem na posesji prywatnej.

Jeżeli ktoś chce usunąć tego typu auto z danego miejsca, może sprawdzić, czy spełnia on kilka określonych warunków. Jeżeli okaże się, że tak, to straż miejska lub policja na pewno poradzą sobie z takim zadaniem.

Co to jest porzucony samochód?

Porzucony przez właściciela pojazdu samochód to zazwyczaj pojazd pozostawiony na uboczu. Prędzej czy później do porzuconego pojazdu zaczynają włamywać się różne osoby, które rozkradają jego wnętrze i niszczą to, co jeszcze zostało z auta (najczęściej można się spotkać z wybijaniem szyb). To sprawia, że stan porzuconego samochodu jest coraz gorszy, więc właściciel pojazdu z pewnością już się po niego nie zgłosi. Jednocześnie wrak zaczyna przeszkadzać pobliskim mieszkańcom, bo nawet jeżeli nie tworzy utrudnień w ruchu drogowym, to po prostu źle wygląda. 

Jaki pojazd można uznać za wrak?

Jeżeli chodzi o definicję, czy w przypadku konkretnego pozostawienia pojazdu można już mówić o wraku, to występuje kilka definicji. Firmy ubezpieczeniowe często przyjmują, że wrak to nic innego jak uszkodzony pojazd, którego koszt naprawy przekracza 100% wartości OC. Co ciekawe w art. 50a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku można znaleźć nieco inną definicję. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma to, czy stan pojazdu wskazuje na to, że jego właściciel wciąż z niego korzysta oraz czy samochód ma założone tablice rejestracyjne. Jeżeli ich nie ma i auto wygląda jak wrak, to nie powinno być większych problemów z tym, aby pozbyć się takiego auta stojącego na drogach publicznych. Oczywiście może się okazać, że brak rejestracji uniemożliwi odnalezienie danych właściciela pojazdu. Wówczas koszty odholowania nie zostaną przez niego pokryte, ale na szczęście nie są to duże kwoty. Podobnie zresztą jest z cenami ubezpieczeń OC, co potwierdza nowoczesny kalkulatoroc.org.pl.

Porzucone auto bez tablic rejestracyjnych

Nawet, jeżeli nie ma możliwości, aby zostało przeprowadzone usunięcie pojazdu na koszt właściciela, to i tak nie warto zwlekać ze zgłaszaniem tego typu problemów. Jeżeli więc znajdziesz pojazd, który jest od dawna nie używany, został już rozkradziony i nie ma tablic rejestracyjnych, to można założyć, że powoduje uszkodzenie drogi i stanowi zagrożenie dla środowiska (między innymi przez to, że prędzej czy później zaczną z niego wyciekać różne płyny). Nie musisz jednak samodzielnie sprawdzać, jakie są wymagania ochrony środowiska, aby uzyskać orzeczenie przepadku pojazdu. Wystarczy, że skontaktujesz się z policją (w niektórych miastach takimi rzeczami zajmuje się straż miejska) i zgłosić im wrak samochodu. Jeżeli zagraża bezpieczeństwu ruchu pojazdów lub porzucony pojazd faktycznie ma zły stan, powybijane szyby i jest dostępny dla wszystkich postronnych osób w związku z otwartymi drzwiami, to funkcjonariusze podejmą wówczas działania, dzięki którym wrak pojazdu zostanie zabrany. 

Jak przystąpić do usunięcia pojazdu?

Temat jest oczywiście dużo bardziej złożony, dlatego warto zapoznać się z najnowszymi informacjami na temat tego, kto odpowiada za porzucony samochód oraz jak sobie poradzić z takim problemem, aby szybko udało się go rozwiązać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE