Historia Kołobrzegu jako uzdrowiska
Czy wiesz, że jeszcze w pierwszych latach XIX stulecia publiczne kąpiele morskie uważane były za zachowanie naganne i nieobyczajne? Na szczęście z czasem uległo to zmianie, a nawet zostały one uznane za zabiegi, które mają prozdrowotne właściwości.Za pierwszego kuracjusza Kołobrzegu uznaje się Hansa Heinricha von Helda. Był on radcą celnym z Poznania, który właśnie w twierdzy w Kołobrzegu odbywał w 1802 roku karę aresztu. Była ona na tyle osobliwa, że von Held mógł swobodnie zażywać kąpieli morskich. Kiedy jego kara uległa zakończeniu, a on sam wrócił do domu, wydał książeczkę, w której zachwalał kąpiele w Bałtyku. Uważał, że to właśnie one dodały mu zdrowia i chęci do życia.
Przez pewien czas osoby zainteresowane Kołobrzegiem jako miejscem, gdzie można odzyskać kondycję zdrowotną, przyjeżdżały tu z całą służbą i własną trzodą. Sam status twierdzy kołobrzeskiej utrudniał zbudowanie kąpieliska, ale wkrótce zostało ono wydzielone – osobne dla kobiet i dla mężczyzn.
W latach 30. XIX wieku Kołobrzeg rozwijał się w kierunku wytyczonym przez inne europejskie miasta uzdrowiskowe. W 1830 roku Gottlieb Keutel, mistrz murarski, założył tam pierwszy zakład kąpieli w solankach, który później został przejęty przez doktora Mosesa Behrenda. To jego uważa się za ojca lecznictwa uzdrowiskowego.
W 1832 roku w Kołobrzegu powstało Towarzystwa Upiększania Miasta, które przekształcono po kilku latach w Towarzystwo Kąpielowe. Powstały wówczas ośrodki oferujące kąpiele solankowe lub ciepłe kąpiele morskie. W 1859 roku do miasta doprowadzono kolej, co spowodowało dynamiczny rozwój uzdrowiska. W 1972 roku Kołobrzeg przestał być twierdzą, a przekształcił się w kurort. Okoliczne tereny, zajmowane dotychczas przez wojsko, zostały zabudowane przez hotele, zakłady zdrojowe i pensjonaty.
Powołano dyrekcję uzdrowiska Kołobrzeg, a kuracjusze mogli korzystać ze służby uzdrowiskowej. W 1899 roku zakończono i oddano do użytku inwestycję w postaci Pałacu Nadbrzeżnego, czyli dom zdrojowy. W 1911 roku międzynarodowy kongres ds. lecznictwa przyznał Kołobrzegowi rangę uzdrowiska pierwszej kategorii. Po zawirowaniach wojennych Kołobrzeg odzyskał swój status i nazywany był Perłą Bałtyku.
Od 1952 roku do dnia dzisiejszego uzdrowisko Kołobrzeg przyjmuje kuracjuszy i wczasowiczów, którzy upodobali sobie to miasto. Leczeni są tu głównie pacjenci cierpiący na choroby układu krążenia, oddechowego, choroby reumatologiczne i przemiany materii.
Gdzie nocować w Kołobrzegu?
Wybierasz się do Kołobrzegu na dłużej? Chcesz sprawdzić, jakie dobroczynne właściwości dla Twojego organizmu będzie miało uzdrowisko? Możesz wybrać odpowiednie dla siebie pensjonaty czy hotele - Kołobrzeg ma ich wiele. Dlatego masz z czego wybierać. Jeśli zależy Ci, by nocować w strefie uzdrowiskowej, wybierz np. hotel SeaPark Hotel Wellness & Spa. Jak sama nazwa wskazuje, ma on strefę spa i baseny, a przy tym zapewnia gościom w cenie noclegu śniadania lub śniadania i obiadokolacje. Nad samym morzem położony jest hotel Factory Resort. To szczególny obiekt noclegowy, ponieważ został on urządzony w budynku dawnej fabryki. W cenie pobytu w tym obiekcie masz już zapewnione śniadanie lub śniadanie i obiadokolację. Możesz korzystać z hotelowej siłowni czy internetu (Wi-Fi).Dobrym pomysłem może być wybór hotelu Polanki Aqua Apartaments, który znajduje się na obrzeżach Kołobrzegu. Zapewnia ciszę i spokój, a przy tym dostęp do strefy wodnej ze zjeżdżalniami. W poszukiwaniu wygód turyści mogą wybrać też zakwaterowanie w 4-gwiazdkowym obiekcie Radisson Resort Kołobrzeg, położonym w odległości 400 m od plaży wschodniej, lub w 5-gwiazdkowym Diune Hotel & Resort by Zdrojowa bezpośrednio przy morzu.