Reklama

Terrarium dla legwana

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Terrarium dla legwana - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Legwany pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie żyją głównie w tropikalnych lasach deszczowych. Czasami również na sawannach, terenach bagiennych lub na wybrzeżu morskim. Zostały one sztucznie wprowadzone na Florydę i Wyspy Hawajskie. Mogą wspinać się na gałęzie do wysokości 30 metrów, gdzie mają dostęp do słońca i dobry widok. Mają zielony lub szarawy kolor skóry, mocne nogi, podłużny grzbiet z zębatymi łuskami na grzbiecie, długi ogon i płat gardłowy.

Reklama

Legwany to aktywne jaszczurki, które potrzebują wiele przestrzeni. Można je trzymać w dużym terrarium lub w małym terrarium, ale w tym przypadku legwan musi mieć możliwość poruszania się po pomieszczeniu.

Wielkość terrarium dla legwana

Jeżeli trzymasz legwana w terrarium, bez możliwości swobodnego poruszania się po mieszkaniu, musisz zaopatrzyć się w duże terrarium o odpowiedniej wysokości.

 • Do hodowli małego legwana wystarczy terrarium o wymiarach 60 x 50 x 80 cm.

 • Dla 3-letniego legwana niezbędne jest większe terrarium o wymiarach 100 x 60 x 100 cm.

 • Osobnik dojrzały płciowo potrzebuje terrarium o wymiarach 200 x 100 x 200 cm.

 • Mniejsze terrarium jest wystarczające do trzymania legwana, który w ciągu dnia będzie swobodnie przemieszczać się po mieszkaniu. Stopniowo naucz legwana, aby regularnie wracał ze swojego "spaceru" do terrarium.

  W obu przypadkach ważne jest, aby górna część terrarium była wentylowana. Zazwyczaj stosuje się perforowaną blachę aluminiową, przez którą przepływa powietrze, można przez nią poprowadzić również okablowanie do oświetlenia i innych akcesoriów.

  Podłoże do terrarium

  Jako podłoże do terrarium można użyć piasku lub podłoża, które będzie wyglądało naturalnie w terrarium. Nie należy jednak podawać pokarmu legwanom na tym podłożu. Mogłyby go połknąć razem z podłożem lub piaskiem, co spowodowałoby problemy trawienne.

  Bardziej higienicznym i odpowiednim podłożem do karmienia jest linoleum, sztuczna trawa lub gazety. Aby terrarium wyglądało bardziej naturalnie nawet z tym podłożem, idealnym rozwiązaniem jest połączenie obu opcji i pokrycie części dna terarium piaskiem lub podłożem.

  Dekoracje do terrarium

  W naturze legwany spędzają większość swojego życia na gałęziach drzew. Dlatego też, podobnie jak w przypadku terrarium dla agamy, należy zadbać o to, aby legwan miał w terrarium dużo rozgałęzionych korzeni, po których będzie mógł się swobodnie wspinać i rozglądać. W terrarium nie może zabraknąć roślin, które będą służyły legwanowi za schronienie. Ponadto, żywe rośliny stanowią odpowiednią i naturalną dekorację oraz pomagają utrzymać naturalną wilgotność w terrarium, która powinna wynosić od 60 do 100%. Inwestycja w barwne dekoracje do terrarium przyniesie również i nam niezapomniane wrażenia estetyczne

  Woda w terrarium

  W naturalnym środowisku legwany lubią się kąpać. Dlatego w terrarium należy umieścić basen, z którego będą mogły pić i w którym będą mogły się kąpać. Rano legwany nie są nagrzane, więc temperatura wody powinna wynosić około 25°C, a po południu, gdy legwany są rozgrzane, temperatura wody powinna sięgać 40°C, aby legwan nie doznał szoku termicznego po zanurzeniu. Codziennie spryskaj wnętrze terrarium spryskiwaczem ręcznym lub zaopatrz się w automatyczny zraszacz. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup automatycznego termostatu, który odpowiednio ustawi rosy i temperatury.

  Oświetlenie w terrarium

  Legwany mogą uruchomić swój organizm tylko wtedy, gdy otoczenie ma idealną temperaturę, od której są uzależnione. Zapewnij dobre oświetlenie i ciepło w terrarium, używając żarówek o pełnym spektrum lub lamp grzewczych. W obszarze przeznaczonym do ogrzewania bezpośrednia temperatura powinna wynosić około 40°C (104°F). Temperatura otoczenia powinna wynosić około 30°C, a temperatura w nocy około 25°C. Legwanom należy zapewnić światło przez 8 do 10 godzin. Naturalne światło słoneczne powinno być zatem zastąpione żarówką UVB. Spektrum UVB jest bardzo ważna dla legwana pod względem metabolizmu.

  Odpowiednie pożywienie

  Chociaż legwany są głównie roślinożercami, lubią też jeść mniejsze owady, takie jak świerszcze. Ich dieta powinna być zróżnicowana i urozmaicona. Można je karmić liśćmi drzew owocowych, lipy lub brzozy, kwiatami mniszka lekarskiego, truskawki lub róży. Najprostszym sposobem jest jednak zastosowanie specjalnej karmy dla legwanów, która powinna być wzbogacona o minerały i witaminy.

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE