Legwany to aktywne jaszczurki, które potrzebują wiele przestrzeni. Można je trzymać w dużym terrarium lub w małym terrarium, ale w tym przypadku legwan musi mieć możliwość poruszania się po pomieszczeniu.
Wielkość terrarium dla legwana
Jeżeli trzymasz legwana w terrarium, bez możliwości swobodnego poruszania się po mieszkaniu, musisz zaopatrzyć się w duże terrarium o odpowiedniej wysokości.
- Do hodowli małego legwana wystarczy terrarium o wymiarach 60 x 50 x 80 cm.
Mniejsze terrarium jest wystarczające do trzymania legwana, który w ciągu dnia będzie swobodnie przemieszczać się po mieszkaniu. Stopniowo naucz legwana, aby regularnie wracał ze swojego "spaceru" do terrarium.
W obu przypadkach ważne jest, aby górna część terrarium była wentylowana. Zazwyczaj stosuje się perforowaną blachę aluminiową, przez którą przepływa powietrze, można przez nią poprowadzić również okablowanie do oświetlenia i innych akcesoriów.
Podłoże do terrarium
Jako podłoże do terrarium można użyć piasku lub podłoża, które będzie wyglądało naturalnie w terrarium. Nie należy jednak podawać pokarmu legwanom na tym podłożu. Mogłyby go połknąć razem z podłożem lub piaskiem, co spowodowałoby problemy trawienne.Bardziej higienicznym i odpowiednim podłożem do karmienia jest linoleum, sztuczna trawa lub gazety. Aby terrarium wyglądało bardziej naturalnie nawet z tym podłożem, idealnym rozwiązaniem jest połączenie obu opcji i pokrycie części dna terarium piaskiem lub podłożem.
Dekoracje do terrarium
W naturze legwany spędzają większość swojego życia na gałęziach drzew. Dlatego też, podobnie jak w przypadku terrarium dla agamy, należy zadbać o to, aby legwan miał w terrarium dużo rozgałęzionych korzeni, po których będzie mógł się swobodnie wspinać i rozglądać. W terrarium nie może zabraknąć roślin, które będą służyły legwanowi za schronienie. Ponadto, żywe rośliny stanowią odpowiednią i naturalną dekorację oraz pomagają utrzymać naturalną wilgotność w terrarium, która powinna wynosić od 60 do 100%. Inwestycja w barwne dekoracje do terrarium przyniesie również i nam niezapomniane wrażenia estetyczne
Woda w terrarium
W naturalnym środowisku legwany lubią się kąpać. Dlatego w terrarium należy umieścić basen, z którego będą mogły pić i w którym będą mogły się kąpać. Rano legwany nie są nagrzane, więc temperatura wody powinna wynosić około 25°C, a po południu, gdy legwany są rozgrzane, temperatura wody powinna sięgać 40°C, aby legwan nie doznał szoku termicznego po zanurzeniu. Codziennie spryskaj wnętrze terrarium spryskiwaczem ręcznym lub zaopatrz się w automatyczny zraszacz. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup automatycznego termostatu, który odpowiednio ustawi rosy i temperatury.
Oświetlenie w terrarium
Legwany mogą uruchomić swój organizm tylko wtedy, gdy otoczenie ma idealną temperaturę, od której są uzależnione. Zapewnij dobre oświetlenie i ciepło w terrarium, używając żarówek o pełnym spektrum lub lamp grzewczych. W obszarze przeznaczonym do ogrzewania bezpośrednia temperatura powinna wynosić około 40°C (104°F). Temperatura otoczenia powinna wynosić około 30°C, a temperatura w nocy około 25°C. Legwanom należy zapewnić światło przez 8 do 10 godzin. Naturalne światło słoneczne powinno być zatem zastąpione żarówką UVB. Spektrum UVB jest bardzo ważna dla legwana pod względem metabolizmu.