reklama

Zwolnienie dyscyplinarne – kiedy pracodawca ma takie prawo?

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zwolnienie dyscyplinarne – kiedy pracodawca ma takie prawo? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraRozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, do którego dochodzi z winy pracownika, nosi nazwę zwolnienia dyscyplinarnego. Prawo pracy przewiduje zastosowanie tego rozwiązania przez pracodawcę w określonych przypadkach. Sprawdź, kiedy można w ten sposób zakończyć współpracę, jakie okoliczności do tego obligują i jakie konsekwencje może ponieść osoba, która dostała tzw. dyscyplinarkę.

Kiedy prawo pracy zezwala na zastosowanie zwolnienia dyscyplinarnego?

Prawo pracy, a konkretnie art. 52 Kodeksu pracy, reguluje przepisy dotyczące stosowania zwolnienia dyscyplinarnego. Do tego rodzaju rozwiązania stosunku pracy może dojść w przypadku:

  1. Ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, przykładem tego typu sytuacji mogą być: notoryczne spóźnienia i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, a także skracanie czasu pracy, czy też nieprzestrzeganie zasad BHP. W tej kategorii mieści się także pojawianie się w pracy pod wpływem alkoholu i narkotyków, jak również dokonywanie kradzieży lub popełnianie przestępstw w miejscu pracy. W określonych przypadkach naruszeniem obowiązków pracowniczych jest także odmowa wykonania polecenia służbowego (z drugiej strony taka odmowa może być także obowiązkiem, o czym więcej przeczytamy w artykule na blogu portalu GoWork.pl)

  • Popełnienia w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które nie pozwala na dalsze obejmowanie stanowiska, jak np. dokonywanie oszustw finansowych w firmie. Pracodawca musi mieć mocne dowody dotyczące nieprawidłowości lub pracownik musi być skazany prawomocnym wyrokiem sądu.

  • Zawiniona utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, jak np. odebranie kierowcy prawa jazdy z powodu kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu.

  • Jeżeli pracownik nie uzna swojej winy i uważa, że przewinienia, które zarzuca mu jego zwierzchnik, nie miały miejsca lub nie są adekwatne do sankcji, może skierować sprawę do sądu pracy. Także, jeśli przyczyny zwolnienie nie zostaną jasno wyjaśnione, można mówić o bezprawnym zastosowaniu zwolnienia dyscyplinarnego. Pracownik może się odwoływać, żądając przywrócenia na stanowisko na poprzednich warunkach lub zasądzenia odszkodowania – musi pamiętać o tym, że ma 21 dni na złożenie stosownego pisma, czas liczony jest od doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia.

    Niestety, nawet jeśli doszło do niesłusznej dyscyplinarki, zanim dowiedzie się swoich racji i wyrok się uprawomocni, zwolnienie dyscyplinarne jest wiążące.

    Jak wygląda procedura zwolnienia dyscyplinarnego?

    Pracodawca, przestrzegając prawa pracy, powinien w oświadczeniu pisemnie uzasadnić powody zwolnienia dyscyplinarnego, podając konkretną i jednoznaczną przyczynę. Musi przestrzegać terminu – ma miesiąc na wypowiedzenie umowy od czasu zaistnienia okoliczności obligujących do przerwania współpracy. W przypadku, gdy w zakładzie pracy działa związek zawodowy, powinien skonsultować zamiar zwolnienia.

    Jakie konsekwencje niesie zwolnienie dyscyplinarne?

    Jeśli przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego okażą się słuszne, pracownik może mieć problem ze znalezieniem nowej pracy – wpis zostaje umieszczony w aktach pracowniczych i świadectwie pracy, co wpływa na obniżenie jego wiarygodności w nowym miejscu zatrudnienia. Dyscyplinarka wiąże się także z brakiem okresu wypowiedzenia i brakiem prawa do odprawy, a także dłuższym okresem oczekiwania na ewentualne uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE