Reklama

Wynajmujesz komuś mieszkanie? Pamiętaj o nowych termiach rozliczeń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wynajmujesz komuś mieszkanie? Pamiętaj o nowych termiach rozliczeń

Wynajmujesz komuś mieszkanie? Pamiętaj o nowych termiach rozliczeń - Zdjęcie główne

adobe | foto Wynajmujesz komuś mieszkanie? Pamiętaj o nowych termiach rozliczeń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Finanse, ubezpieczenia, prawo Wynajmujesz komuś swoje mieszkanie - pamiętaj o nowych terminach rozliczeń z urzędem skarbowym.

Podatnicy rozliczający swoje dochody z najmu w formie ryczałtu powinni pamiętać o zmianie terminu składania PIT-28 za rok 2020 - można to zrobić od 15 lutego do 1 marca 2021 roku.

Rozliczający się według skali podatkowej składają PIT-36 na dotychczasowych zasadach - do końca kwietnia 2021 roku.

Wynajmujesz komuś mieszkanie - rozlicz się według skali podatkowej

Podstawową formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego są ogólne zasady według skali podatkowej. W takim przypadku zaliczki powinny być wpłacane do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a rozliczenia rocznego dokonuje się w PIT-36 do końca kwietnia kolejnego roku.

W tej formie opodatkowania wynajmujący może odliczyć koszty uzyskania przychodu, takie jak np. wydatki poniesione w związku z utrzymaniem i bieżącą eksploatacją przedmiotu najmu, wydatki na wyposażenie (meble, sprzęt AGD), remonty, odpisy amortyzacyjne czy odsetki od kredytu.

Wynajmujesz komuś mieszkanie - rozlicz się w formie ryczałtu
Podatnicy osiągający przychody z najmu mogą też wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu. Za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w tej formie na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę (a jeżeli przychód został osiągnięty w grudniu - złożenie zeznania).

W ryczałcie obowiązują dwie stawki podatku: bazowa - 8,5% oraz 12,5% (od nadwyżki przychodu ponad 100 tys. zł), nie ma natomiast możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Wpłat ryczałtu można dokonywać miesięcznie lub - pod określonymi warunkami - kwartalnie. Rozliczenie kwartalne mogą stosować wyłącznie podatnicy, których przychód osiągnięty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył równowartości 200.000 tys. euro i poinformują o wybranej formie rozliczenia urząd skarbowy.

 

Wynajmujesz komuś mieszkanie - jak się rozliczyć?

Sposobu rozliczania (według skali podatkowej lub ryczałtem) nie trzeba w odrębnej formie zgłaszać do urzędu skarbowego - wystarczy dokonanie pierwszej w danym roku wpłaty podatku. Należy jednak pamiętać, że wybrana forma opodatkowania obowiązuje przez cały rok i można ją zmienić dopiero w kolejnym roku podatkowym.

Ryczałt od najmu należy wpłacić na mikrorachunek, czyli indywidualny rachunek podatnika. Jeśli dana osoba nie prowadzi działalności gospodarczej, ale uzyskuje przychody z najmu prywatnego, powinna wygenerować numer mikrorachunku, podając numer PESEL.

Od 2021 roku przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z opodatkowania uzyskanych przychodów w formie ryczałtu (dotychczas ryczałtowa forma opodatkowania wynajmu możliwa była wyłącznie w przypadku najmu prywatnego, a przedsiębiorcy mieli do wyboru wyłącznie opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy