reklama

Komary i muchy potrafią zepsuć najlepszy piknik. Jak się ich pozbyć? Naturalne sposoby!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Komary i muchy potrafią zepsuć najlepszy piknik. Jak się ich pozbyć? Naturalne sposoby! - Zdjęcie główne

Komary i muchy potrafią zepsuć najlepszy piknik. Jak się ich pozbyć? Naturalne sposoby! | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Medycyna i zdrowieLawenda, trawa cytrynowa, mięta i bergamotka to zapachy, których nie lubią muchy. Natomiast komary uciekają od zapachów eukaliptusa cytrynowego, mięty, cynamonu i bazylii. Nie wiedziałeś tego? To czytaj dalej.
reklama

Wraz z nadejściem ciepłych dni już na pierwszy rzut oka widać większą aktywności much i komarów. Te dwa gatunki owadów zepsuły już niejedno przyjęcie czy piknik w ogrodzie. Odganianie od siebie komarów czy much z jedzenia skutecznie rujnuje miło spędzany czas. 

Na rynku znajdziemy wiele środków, których zadaniem jest odstraszenie owadów. Niestety, spora część z tych preparatów zawiera substancje chemiczne, których coraz więcej osób unika. Czy to oznacza, że są oni skazani na muchy i komary? Absolutnie nie. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej pozycji na bazie naturalnych składników. Możemy też skorzystać z porad i doświadczenia osób, które wypróbowały już ekologiczne sposoby odstraszające owady.

reklama

Olejki są skuteczne, ale uwaga z ich stosowaniem 

Jednym z podstawowych pomysłów na uniknięcie owadów w domu jest założenie moskitier w oknach. Innym dobrym sposobem jest posadzenie na tarasie, balkonie czy w grodzie lawendy, rozmarynu, komarzycy, pelargonii, kocimiętki, czy kopru włoskiego. Owady nie lubią zapachów tych roślin. Najlepszą skuteczność osiąga się jednak, stosując olejki eteryczne, pozyskiwane z wyżej wymienionych roślin.

Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie takich, które na opakowaniu mają wyszczególnione właściwości odstraszające. Do bardzo popularnych i dość powszechnych olejków zaliczamy: lawendowy, goździkowy, tymiankowy, eukaliptusowy. Coraz częściej i łatwiej trafimy też na olejek z drzewa herbacianego, geraniol, olejek z trawy cytrynowej czy olejek z miodli indyjskiej. Ten ostatni, jak mówią badania, jest szczególnie skuteczny.

reklama

Dobrze działa również olejek cynamonowy, ale ten może być bardzo drażniący dla skóry. Komary odstrasza również olejek cedrowy, który skuteczny jest także przeciw ćmom. Jednak olejki eteryczne są bardzo silnie działającymi substancjami i przede wszystkim nie należy nakładać ich nierozcieńczonych bezpośrednio na skórę. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia oraz kobiet w ciąży.

Dobrym pomysłem jest więc skomponowanie własnego preparatu, którym będziemy mogli smarować miejsca zagrożone ugryzieniom. Pamiętajmy, aby smarować się co ok. godzinę, unikajmy jednak  okolic oczu. Zrobiony olejek przechowujemy w ciemnych, szklanym pojemniku.

Skład:

  • 100 ml oleju bazowego (najlepiej olej Moringa, ale może być też słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron, jojoba lub ze słodkich migdałów)
  • 5-10 ml (około 50-100 kropli) olejku eterycznego (lub mieszanki olejków), np. 30 kropli olejku trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego.
Gdzie się wybrać w ten weekend? Sprawdź zapowiedzi imprez w Rawiczu i okolicy

reklama

Specjalistka radzi: muchy nie lubą goździków 

Anna Wawrzyniak, która z wykształcenia jest farmaceutką, a z zamiłowania zielarką, mówi nam, że już dawno zrezygnowała z dostępnych w sklepach produktów na owady. Przetestowała prawie wszystkie porady dostępne na forach ekologicznych. Jedne są bardziej, inne mniej skuteczne. 

Kiedyś znalazłam w miarę skuteczny spoósb na pozbycie się much. Okazało się, że jednym z najprostszych sposobów jest użycie zwykłej, plastikowej torebki i wypełnionie jej wodą. Należy napełnić 3/4 torebki, a następnie umieść ją w pobliżu drzwi i okien. Wyczytałam, że sposób ten działa, ponieważ woda wewnątrz torebki rozprasza promienie słoneczne jak pryzmat. Ten optyczny efekt odstrasza owady.

reklama

Innym sposobem, jak zdradza zielarka, jest zastosowanie aromatycznych ziół. Muchy szczególnie nie lubią zapachu goździków. Dlatego należy je powtykać w owoc i umieścić w miejscu wyjątkowo obleganym przez muchy. Nie tylko pozbędziemy się owadów, ale także zapewnimy świeży i przyjemny zapach w pomieszczeniu. Z forum, na którym użytkownicy dzielą się "naturalnymi" poradami, dowiadujemy się, że muchy nie lubią również zapachu świeżego czosnku, papryki, liścia orzecha włoskiego, piołunu, a także bazylii. Jedna z uczestniczek pisze:

Na parapecie w każdym pomieszczeniu mam posadzoną w doniczce bazylię. Nie każdy ten zapach lubi, jednak w mieszkaniu latem jej nie czuć - okna są zawsze otwarte i muchy nie wlatują. Zdarza się pojedyncza sztuka, ale to nie plaga. Mam ją też na balkonie razem z tzw. komarzycą i zauważam, że owadów jest mniej.

Można również samodzielnie wykonać domowy spray z alkoholem, który w połączeniu z olejkiem sprawi, że będziemy mieć spokój od owadów, a także kleszczy. Jej wykonanie jest naprawdę proste.  Do czystej buteleczki z atomizerem wlać 50-100 ml alkoholu (60 %) i tyle samo wody. Następnie dodajemy ok. 60 kropli olejków (ilość poszczególnych dobieramy sami wedle własnego uznania). Całość mocno potrząsamy, by mikstura się wymieszała, następnie spryskujemy nim ubranie oraz skórę.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama