reklama

Matury 2025 wystartowały. Dziś maturzyści podeszli do egzaminu z języka polskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Matury 2025 wystartowały. Dziś maturzyści podeszli do egzaminu z języka polskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
EdukacjaCzas mija nieubłaganie, o czym bardzo dobrze wiedzą tegoroczni maturzyści. Dzisiaj, 5 maja 2025 roku, rozpoczął się jeden z najważniejszych egzaminów w ich życiu - matura. Tradycyjnie sprawdzanie wiedzy rozpoczęło się od języka polskiego. Jak się okazuje, wśród uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu, największą obawę wzbudza właśnie ten przedmiot.
reklama

Matury pisemne będą się odbywały od 5 do 22 maja 2025 roku w dwóch porach: porannej - od godziny 9:00 oraz popołudniowej - od godziny 14:00. Natomiast matury ustne zostaną przeprowadzone od 9 do 24 maja 2025 roku.

Matury 2025 - przedmioty obowiązkowe

W 2025 roku maturzyści będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki, a także do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowe będą również egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego.

Matura 2025 - przedmioty dodatkowe

W tym roku maturzyści mogą podejść do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych, który jest przeprowadzany na poziomie rozszerzonym (z wyjątkiem języków nowożytnych, które mogą być zdawane na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym).

reklama

Matura 2025 - wyniki

Aby zdać maturę, należy uzyskać powyżej 30% poprawnych odpowiedzi z przedmiotów obowiązkowych. Do 2027 roku maturzyści nie muszą uzyskiwać 30% z przedmiotu dodatkowego.

Wyniki matur 2025 zostaną opublikowane online w systemie ZIU we wtorek, 8 lipca 2025 roku o godzinie 8:30. 

 

 

Matura 2025  - najgorszy język polski?

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu, zapytani, jaki przedmiot wzbudza w nich najwięcej obaw, przyznali, że jest to język polski.

- Obawiamy się ciężkiego tematu rozprawki. Przy tym strasznie mieszało się „Wesele” i „Chłopi” - przyznali Oskar, Szymon i Kasia.

Natomiast Marta, Zofia i Martyna stwierdziły, że fajnie by było, gdyby był motyw cierpienia na rozprawce i jednocześnie gdyby nie było „Potopu” i „Chłopów”.

reklama

Jednocześnie wszyscy pytani maturzyści zdradzili, że przed maturą, w mniejszym lub większym stopniu, powtarzali materiał i nie ukrywali, że mimo obaw są nastawieni pozytywnie.

- Czujemy się dobrze, wszystko przerobione. Damy radę. Jesteśmy ciekawi tematów - stwierdziły Zuzia i Oliwia.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo