reklama

Ruszył egzamin ósmoklasisty. Dzisiaj język polski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ruszył egzamin ósmoklasisty. Dzisiaj język polski - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
EdukacjaW minionym tygodniu do ważnego egzaminu podchodzili absolwenci szkół średnich. W tym tygodniu, przez trzy dni, swoją wiedzę będą sprawdzać ósmoklasiści. Na pierwszy ogień zmierzą się z językiem polskim.
reklama

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, od 2025 roku egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego dla trzech przedmiotów egzaminacyjnych:

  • języka polskiego,
  • matematyki,
  • języka obcego nowożytnego.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej - w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej. Przeprowadzany jest w formie pisemnej.

- Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać - informuje CKE.

reklama

Egzamin ósmoklasisty - 3 dni sprawdzania wiedzy

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni. W tym roku są to 13, 14 i 15 maja. Wszytskie rozpoczynają się o godzinie 9:00. Pierwszego dnia odbywa się egzamin z języka polskiego, który trwa 150 minut. Drugiego dnia ósmoklasiści mierzą się z królową nauk, czyli matematyką. Ten egzamin trwa 125 minut. Trzeciego dnia odbywa się egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 110 minut.

- Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych - wskazuje CKE.

reklama

Jak tłumaczy CKE, w arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte - takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych, jak i zadania otwarte - takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. ‎

Egzamin ósmoklasisty - ważne daty

Oprócz daty samych egzaminów, ważną jest data kiedy uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia. W tym roku będzie to 4 lipca.

- Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający - przekazuje CKE.

reklama

Sytuację obrazuje na przykładnie ucznia, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27% zdających. 

- Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju – podsumowuje CKE.

 

 

Egzamin ósmoklasisty w powiecie rawickim

W powiecie rawickim jest kilkanaście szkół podstawowych, w nich kilkuset uczniów ósmych klas, którzy od dzisiaj (13.05.2025) mierzą się z pierwszym poważnym egzaminem. Wśród nich były osoby, które po cichu przyznały, że są zestresowane, ale pojawiały się także głosy, że będzie dobrze i dadzą radę.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo