reklama
reklama

Chwila zadumy przed sarnowskim kościołem pw. Św. Andrzeja Apostoła

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Pierwotny kościół powstał w Sarnowie w 1421 roku, z fundacji Jerzego i Małgorzaty Duninów. Obecna świątynia wybudowana została w 1718 roku, ufundowała ją Joanna z Szołdrskich Zakrzewską. Z kolei w roku 1769 roku, dzięki Mariannie Zakrzewskiej, kasztelanowej kaliskiej, do kościoła dobudowano wieżę.
reklama

Do Sarnowy warto zajrzeć żeby pospacerować brukowanymi uliczkami, ale też, by bliżej przyjrzeć się tamtejszemu kościołowi. Barokowa świątynia jest jedną z ciekawszych w powiecie rawickim, nie zmieniły tego nawet lata okupacji hitlerowskiej, kiedy to kościół pw. św. Andrzeja Apostoła został zamieniony na magazyn. 

Kościół w Sarnowie - duże wrażenie robi wnętrze świątyni 

Duże wrażenie robi barokowe wyposażenie wnętrza kościoła. Ołtarz główny pochodzi z połowy XVIII wieku. W jego centrum (nad tabernakulum) znajduje się krzyż z postacią Chrystusa. Obok są postacie kilku świętych, a wyróżniają się rzeźby św. Wojciecha i św. Grzegorza. W górnej części ołtarza zobaczyć można obraz św. Andrzeja Apostoła - patrona świątyni, w otoczeniu św. Elżbiety i św. Doroty. W prezbiterium znajdują się jeszcze dwa inne ołtarze: św. Jana Nepomucena z figurami świętych Piotra i Pawła oraz obrazem św. Michała Archanioła (po lewej) i św. Rocha z rzeźbami świętych Floriana i Wawrzyńca oraz obrazem św. Mikołaja (po prawej stronie). W zdobieniu tych ołtarzy widać elementy stylu rokoko.

Ambona - z postaciami Chrystusa i ewangelistów na koszu oraz Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Nepomucena na baldachimie - pochodzi w XVIII wieku. Uwagę zwraca chrzcielnica ufundowana przez Annę Dyck w 1793 roku, z postaciami Św. Jana Chrzciciela, Chrystusa i Boga Ojca.

Na ścianach nawy można dostrzec portrety trumienne rodziny Zakrzewskich oraz (po stronie południowej) płytę nagrobną Józefa Szczanieckiego z następującym napisem: „Tu leży JW. Józef Szczaniecki, podkonjuszy Wielkokoronny, Kawaler Orderu św. Stanisława. Narodzony 1710 r. dnia 9 lipca. Umarł 1787 r. dnia 24 lutego". Na płycie znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca starca z dzieciątkiem Jezus na ręku.

Po bokach nawy głównej znajdują się dwie kaplice: Matki Boskiej Szkaplerznej (obraz z XVII wieku, w ciekawej sukience, umieszczony jest w niewielkim ołtarzu) i Matki Boskiej Różańcowej. W niej uwagę zwraca ciekawa rzeźba Matki Boskiej z różańcem w dłoniach, umieszczona w ołtarzu, rzeźby świętych usytuowane we wnękach ścian oraz płyta nagrobna Telesfora Wyskoty Zakrzewskiego, męża Joanny Zakrzewskiej. Przedstawia klęczącą postać, modlącą się do ukrzyżowanego Chrystusa. U góry płyty znajduje się herb Wyskota.

Mury kościoła w Sarnowie też kryją ciekawostki

W ścianę kościoła (na zewnątrz od północy) wmurowano tablicę upamiętniająca męczeńską śmierć księży Józefa Krycha i Leona Rygusa, od strony południowej można zobaczyć tablicę z inicjałami fundatorki IZSZ, datą 1718 oraz herbem Łodzia (Joanny z Szołdrskich Zakrzewskiej).

Tuż obok znajduje się sarkofag jezuity Pawła Kollacza, z mocno zatartym napisem: „Tu spoczywa ks. Paweł Kollacz eks - jezuita, promotor Różańca św., narodził się 1726 die 4 Novembris (listopada), umarł r. 1788 die 22 Januarii (stycznia). Prosi o modlitwę do Boga".

Na ścianie świątyni, również od północy, wmurowano w 1998 r. tablicę ufundowaną przez Koło Śpiewu im. Karola Kurpińskiego, upamiętniającą tego kompozytora. W latach 1797-1800 był on mieszkańcem Sarnowy i organistą w miejscowym kościele.

Warto również spojrzeć w górę. Na wieży sarnowskiego kościoła znajduje się bowiem zegar słoneczny. 

Źródło: Janusz Hamielec „Wędrując po Rawiczu”

Postacie związane z kościołem w Sarnowie

Józef Wojciech Sczaniecki h. Ossoria - urodził się 26 października 1710 r. w Nojewie (powiat szamotulski) , zmarł 24 lutego 1787 r. w Sarnowie. Syn Mikołaja i Konstancji Żychlińskiej (Sczanieckiej). Podkomorzy Wielki Koronny odznaczony orderem św. Stanisława. Ożenił się z Krystyną Mielżyńską h. Nowina (12 lutego 1754 r. w Rąbiniu), miał troje dzieci: synowie Jan Nepomucen Izydor (1756 - ? ), Prokop Izydor (1757 - ?), córka Urszula (1758 - ?)

Telesfor Wyssogota (Wyskota) Zakrzewski - (? - zm. 03.06.1736 r.). Rodzice: Stanisław (Andrzej) Zakrzewski h. Wyskota i Joanna Zakrzewska (Szołdrska). Ożenił się z Teresą Twardowską (Święcicka h. Jastrzębiec). Był jednym z ostatnich reprezentantów tej rodziny w Sarnowie, jej dziedzic. W latach 1732 - 36 kasztelan santocki.

Jan Paweł Kollacz - urodził się 4 listopada 1726 r.(inne źródła podają datę 1728 r. ), do zakonu jezuitów wstąpił w Krakowie (1744 r.). Na trzecim roku studiów teologicznych „był w Poznaniu przełożonym drukarni i sprawował ten urząd razem z urzędem kaznodziei niemieckiego od r. 1765 aż do zniesienia zakonu, a zarazem r. 1764 był profesorem kanonow”. Po kasacji zakonu jezuitów (1773 r.) przez papieża Klemensa XIV Paweł Kollacz został „kapłanem świeckim” i altarystą (opiekun ołtarza) przy kościele parafialnym w Sarnowie. Tutaj zmarł 22 stycznia 1788 r.

Źródło: Encyklopedia Powszechna, 1864 r., tom 15, Józef Łukaszewicz „Krótki Opis Historyczny Kościołów Parochialnych”

Józef Krych - urodził się w Zalasewie (powiat poznański, gmina Swarzędz) 10 stycznia 1903 r. Świecenia kapłańskie otrzymał 1 lipca 1928 r. w Poznaniu.

Szczegóły posługi: lata 1928 - ok. 1930 wikariusz (parafia: Michorzewo, pw. Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych; dek.: Grodzisk Wielkopolski), 1930 -1932 wikariusz (parafia: Ostrzeszów, pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej; dek.: Ostrzeszów), 1932 - 1935 wikariusz (parafia: Koźmin, pw. św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika; dek.: Koźmin), 1935 -1939 administrator (parafia: Łowyń, pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; dek.: Lwówek), 1939 -1941 proboszcz (parafia: Sarnowa, pw. św. Andrzeja Apostoła; dek.: Krobia)

Po wybuchu II wojny światowej i rozpoczęciu okupacji niemieckiej, został aresztowany przez 28 września1941 r. Przetrzymywano go w obozie koncentracyjnym KL Posen (Fort VII). Następnie prawdopodobnie trafił do KL Buchenwald. 26 czerwca 1942 r. Józefa Krycha przetransportowano do obozu koncentracyjnego KL Dachau, gdzie zginął 10 grudnia1942 r.

Żródło: Martyrologium duchowieństwa - Polska XX w. (lata 1914 - 1989)

Leon Rygus - urodził się 28 stycznia 1909 r. w Lesznie, święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1933 r. Do 1930 r. studiował filozofię w Seminarium Duchownym w Gnieźnie, potem w latach 1930 - 1933 filozofię i teologię w Seminarium Duchownym w Poznaniu (Collegium Leoninum).

Szczegóły posługi: 1933 - 1934 wikariusz (parafia: Parzęczewo, pw. św. Michała Archanioła; dek.: Grodzisk Wielkopolski), od 1934 wikariusz (parafia: Murowana Goślina, pw. św. Jakuba Większego Apostoła; dek.: Murowana Goślina), do 1939 wikariusz (parafia: Sarnowa, pw. św. Andrzeja Apostoła; dek.: Krobia), 1939 administrator (parafia: Sarnowa, pw. św. Andrzeja Apostoła; dek.: Krobia), 1939 - 1940 wikariusz (parafia: Zbąszyń, pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej; dek.: Zbąszyń), rezydujący w Boruji Kościelnej.

Po rozpoczęciu II wojny światowej i okupacji niemieckiej, został aresztowany 27 stycznia 1940 r. i uwięziony w obozie przejściowym Lubiń. Od 24 maja1940 r. był więziony w obozie koncentracyjnym KL Dachau, 2 sierpnia 1940 r. przetransportowano go do obozu koncentracyjnego KL Mauthausen Gusen, gdzie pracował w kamieniołomach. Stamtąd 8 grudnia 1940 r. - całkowicie wycieńczony - trafił z powrotem do obozu koncentracyjnego KL Dachau, gdzie zginął.4 marca 1941 r. Istnieje podejrzenie, że padł ofiarą zbrodniczych eksperymentów medycznych - Niemcy mieli mu „skrócić kilka żeber”.

Źródło:Martyrologium duchowieństwa - Polska XX w. (lata 1914 - 1989),

Żródło: wtg-gniazdo.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama