Jak informuje Fundacja Rak’n’Roll, która od lat wspiera kobiety w walce z nowotworami, program Daj Włos! trwa od 2011r. Dzięki niemu tysiące darczyńców mogło oddać cząstkę siebie, aby pomóc innym. Z tych włosów są tkane peruki, przekazywane kobietom w trakcie leczenia onkologicznego. Jak podkreśla fundacja, tego programu nie byłoby bez wsparcia właścicieli i pracowników salonów fryzjerskich w całej Polsce.
Jedyne takie miejsce w powiecie
Mamy to szczęście, jako mieszkańcy powiatu rawickiego, że działją u nas aż dwa salony fryzjerskie, które są częścią tej akcji. Właścicielką jednego znich jest Anna Barańska z Rawicza, która współpracę z Fundacją Rak’n’Roll nawiązała około 7 lat temu. Od tej pory regularnie wysyła paczki z włosami.
- Naprawdę sporo osób oddaje włosy. Szczególnie dużo jest ich po okresie komunijnym. Wtedy mamy przychodzą z córkami. Dziewczynki obcinają wtedy włosy, które zapuszczały na tę okazję - opowiada Anna Barańska.
Chcesz oddać włosy? - "Przyjdź"
Jak tłumaczy, każda klientka, która przychodzi do salonu oddać włosy dla fundacji, jest obsługiwana całkowicie za darmo. Włosy do oddania są myte specjalnym szamponem, zaplatane w warkocz i obcinane. Następnie nadaje się fryzurze nowy kształt.Anna Barańska tłumaczy, że włosy dla fundacji muszą spełniać pewne kryteria.
- Zapleciony warkocz musi mieć minimum 25 cm długości oraz nie mogą być to włosy kiedykolwiek rozjaśniane - przekazuje.
Każdy, kto zdecyduje się na taki krok otrzymuje dyplom z podziękowaniem, a jego dar jest rejestrowany.
Jesteś po drugiej stronie? - "Zapraszam"
Anna Barańska przyznaje, że jej współpraca z Fundacją Rak’n’Roll nie polega tylko na ścinaniu i przekazywaniu włosów na peruki.
- Pomagam w otrzymaniu darmowej peruki z fundacji - wyjaśnia.
Lekarze onkolodzy wystawiają recepty na peruki dla chorych. Można je kupić w specjalistycznym sklepie medycznym - najbliższy jest w Poznaniu. Fryzjerka przyznaje, że nie są to peruki wygodne, w dodatku trudne w modelowaniu i wyglądają mało korzystnie.
- Z receptą od lekarza można przyjść do mojego salonu i wtedy pomogę w uzyskaniu peruki z fundacji, całkowicie za darmo - przekazuje.
Podkreśla jednak, że na receptę przysługuje zakup tylko jednej peruki, więc nie możemy jej użyć, by otrzymać perukę z fundacji, a drugą kupić w sklepie.
Przypomina, że jednym z warunków skorzystania z darmowej peruki jest jej osobisty odbiór w jednym z punktów w Polsce. Najbliżej nas są Wrocław i Poznań.
Od koloru do wyboru
Fryzjerka tłumaczy, że z fundacji można dostać dwa rodzaje peruk. Jedne z włosów naturalnych, a drugie z syntetycznych.Pierwsze peruki pielęgnuje się tak, jak naturalne włosy, można jej nadać kształt fryzury, którą pacjentka nosiła przed chorobą. Podstawową wadą jest ich długość - przede wszystkim są to peruki do ramion.
Peruki syntetyczne, są - jak twierdzi Anna Barańska - wspaniałej jakości.
- Zupełnie nie przypominają tych sprzedawanych w sklepach medycznych - mówi.
Tłumaczy, że chociaż z początku sama nie była do nich przekonana, to po zobaczeniu jednej z nich na żywo, szybko zmieniła zdanie. Główną zaletą tych peruk jest duży wybór w kształtach i długościach. Czepek, do którego są przyczepione włosy jest miękki i przewiewny.
- Panie skarżą się, że w gęstych czepkach latem strasznie się pocą - wyjaśnia fryzjerka.
Zadbają o twoją perukę
Posiadanie peruki wymaga nauczenia się jej pielęgnacji. Anna Barańska podkreśla, że wszystkie usługi związane z fundacją, w jej salonie, są wykonywane za darmo. Więc, poza obcięciem włosów i stworzeniem nowej fryzury dla dawcy, fryzjerka modeluje i pielęgnuje peruki pochodzące z fundacji.
Zanim otrzymasz tymczasowe włosy
Zainteresowanie darmowymi perukami rośnie, co wydłuża czas oczekiwania. Dzięki wieloletniej działalności w szeregach fundacji Anna Barańaska i temu może zaradzić - klientki, które chorobę pokonały i już nie potrzebują peruk przynoszą je do niej. Ona je pielęgnuje. Zadbane peruki są wypożyczane, za darmo, paniom, które muszą przez dłuższy czas czekać na swoje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.