Narodowe Czytanie zapoczątkowały wolontariuszki z Lokalnego Centrum Wolontariatu. Pięknie ubrane w stylowe suknie, czytały fragmenty „Ballad i romansów” w przestrzeni miejskiej. Ten zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm, został wydany dwieście lat temu w Wilnie.
Gośćmi specjalnymi była w tym roku znana para aktorska Tamara Arciuch oraz Bartek Kasprzykowski. W muszli koncertowej czytali „Świteziankę”, potem inne wiersze ze zbioru „Ballady i romanse” interpretowała młodzież z I LO oraz Krystyna Janiszewska, Grażyna Kośmider i Dorota Mosiek.
Po „oficjalnej” części Narodowego Czytania, uczennice I LO (Marta Krzyżosiak i Patrycja Wilkowska) przeprowadziły bardzo ciekawy wywiad z Tamarą Arcicuh i Bartkiem Kasprzykowskim. Mówili początkach swojej drogi aktorskiej, pracy na planie filmowym i w teatrze, planach artystycznych na najbliższy okres, a także o swoich pozazawodowych pasjach. Publiczność dowidziała się, że Tamara Arciuch najbardziej relaksuje się w kuchnia, Bartek Kasprzykowski jest fanem literatury fantastyczno-naukowej i gier komputerowych. Były też pytania z widowni, jedno z nich zadał starosta Adam Sperzyński, pytając jak to jet być aktorskim małżeństwem.
- Jesteśmy świetnie dobrani, dobrze nam razem - powiedział Bartek Kasprzykowski. - Mimo wyjazdów związanych z pracą, potrafimy być naprawdę razem. Nad związkiem trzeba pracować i my to robimy.
- Po prostu dzielimy się swoimi emocjami - dodała Tamara Arciuch. - W naszym zawodzie są one nieodłączną częścią życia. Dobrze, ze możemy się nimi dzielić z najbliższą osobą.
Po wywiadzie, sceną zawładnęła młodzież, odbył się edukacyjny musical na podstawie tekstów Adama Mickiewicza „Hip-hopowe Ballady i Romanse", poprzedzony dwudniowymi warsztatami melorecytacji tekstów i rapowania. Prowadził je Mateusz Wilkoń. Koncert został przyjęty burzą oklasków i na bis, zgodnie z życzeniem publiczności, zabrzmiała „Pani Twardowska”.
Ostatnim punktem programu Narodowego Czytania był start go rajdu rowerowego, w którym uczestniczyło ponad 40 osób w różnym wieku. Trasa prowadziła do Konarzewa, związanego z pobytem Adama Mickiewicza. Na miejscu o tym wydarzeniu opowiadała Marta Hamielec, a poeta i regionalista Gabriel Roszak, przybliżył historię Konarzewa.
Przez cały czas trwania imprezy czynna była Letnia Strefa Książki, a w niej plenerowa wypożyczalnia książek, prasy, animacje dla dzieci, planszówki oraz teatrzyk Kamishibai. Zorganizowane były również malarskie warsztaty plenerowe pod hasłem „Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych" - Mickiewicz na płótnie. Chętnych do próby swoich malarskich umiejętności nie brakowało.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.