reklama

Aniołki na grobach na rawickim cmentarzu parafialnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaCmentarz to miejsce zadumy. Zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych i zaduszek, bywamy na nekropoliach częściej. Odwiedzając groby naszych bliskich i przyjaciół, można zauważyć jak wraz z upływem lat zmienia się wygląd cmentarzy. Jednym z elementów na grobach są rzeźby i obeliski. Miejsca pochówku dzieci, ale nie tylko, często zdobią aniołki.
reklama

Nagrobki często opatrzone są epitafiami. Przeważają sentencje ,,Bądź wola Twoja”, ,,Jezu ufam Tobie”, ,,Ave Maria” czy ,,R.I.P.”. Spotkać też można cytaty z ewangelii, jak również zupełnie prywatne przekazy.

Współczesną kontynuacją portretów trumiennych są zdjęcia nagrobne. Ten zwyczaj staje coraz bardziej popularny. Pojawił się w latach 70-tych, chociaż fotografie na porcelanie znane były już w okresie międzywojennym.

Jak kiedyś chowano zmarłych?

Jednym z pierwszych znanych sposobów pochówku było palenie ciał. Prochy zasypywano ziemią lub w urnie przenoszono w inne miejsce i tam sypano kopiec z ziemi nazywany kurhanem. Takie pochówki były praktykowane ok. XVI w.p.n.e. Była to tzw. kultura mogiłowa. Urna zwana jest także popielnicą lub żalnikiem. Tak również nazywa się najstarsze groby i cmentarze słowiańskie.

reklama

Zwyczaj tworzenia cmentarzysk ukształtował się w XIII w.p.n.e. W tym okresie coraz powszechniejszy staje się zwyczaj składania szczątków zmarłych w płaskich grobach jamowych (kości złożone bezpośrednio w ziemi, być może pierwotnie w jakimś organicznym pojemniku), wyposażonych często w naczynia przystawne i przedmioty metalowe (przeważnie ozdoby i części stroju). Na ziemi rawickiej najbogatsze cmentarzysko z tego okresu (młodsza epoka brązu, ok. 1100-900 lat p.n.e.) odkryto Chojnie-Golejewku. Groby były jednostkowe, częściowo pokryte brukiem kamiennym, spalone kości złożone były w popielnicach.

W średniowieczu zmarłych chowano już w trumnach. Bardziej zasłużonym, lub po prostu bogatszym zmarłym stawiano kamienny nagrobek najczęściej granitowy. Był on przykryty kamienną płyta z płaskorzeźbą przedstawiającą pochowaną tam osobę. Postać przedstawiona była w pozycji leżącej, z rękami założonymi na piersiach, jakby we śnie. Groby umieszczano w kościelnych kryptach, niekiedy składając je w sarkofagach, czasem budowano wystawne mauzolea.

reklama

W XVII-wiecznej Polsce bardzo popularne stały się portrety trumienne przedstawiające zmarłych. Są one zwykle owalnego kształtu W powiecie rawickim możemy natknąć się na takie portrety w: Golejewku, Rawiczu-Sarnowie, Dubinie, Miejskiej Górce-Goruszkach i Pakosławiu. Łącznie było ich 15 sztuk (obecnie 9), z tego trzy kobiety oraz dwunastu mężczyzn. Portrety trumienne znajdujące się w powiecie rawickim przedstawiają członków wielkich rodzin szlacheckich z tego terenu: Chojeńskich, Wyskota-Zakrzewskich, Suchorzewskich, Jastrzębskich, Wilkońskich, Miaskowskich i Swinarskich. Osiem portretów pochodziło z XVII, a siedem z XVIII w. Więcej można o tym przeczytać TUTAJ.

reklama

Historia rawickiego cmentarza parafialnego

Rawicki cmentarz parafialny przy ul. Żwirowej w Rawiczu powstał na początku XIX w. Poświęcono go 15 sierpnia 1811 roku, a więc, gdy miasto znajdowało się w granicach Księstwa Warszawskiego. Jego utworzenie wiązało się z coraz większą liczbą mieszkańców wyznania katolickiego. Wcześniej katolicy chowani byli na cmentarzu przykościelnym w Łaszczynie (parafia św. Marcina), gdyż większość w Rawiczu, przez ponad 200 lat, stanowili protestanci.

Rawicką parafię katolicką utworzono w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo 13 stycznia 1837 roku, ks. abp Marcin Dunin powołał w ramach parafii łaszczyńskiej wikariat rawicki. Do samodzielnej parafii podniósł go 21 marca 1867 roku ks. abp Mieczysław Ledóchowski. Teren cmentarza katolickiego w Rawiczu był pierwotnie znacznie mniejszy od obecnego, obejmował około 1 ha. Potem był kilkakrotnie powiększany. W 1936 roku zakupione zostały sąsiadujące działki o powierzchni około 2,3 ha od Hermanna Appelbauma i Kurta Lieberta, przeznaczone na powiększenie cmentarza (zagospodarowano je dopiero w latach 50.) W 1957 roku i w latach 70. nastąpiły kolejne powiększenia cmentarza. 30 września 1977 roku Naczelnik Miasta i Gminy Rawicz orzekł użytkowanie wieczyste cmentarza w Rawiczu o powierzchni 4,5 ha przez Parafię Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Mari Panny (akt notarialny podpisano 29 listopada 1977 roku). Pierwotna kaplica była prawdopodobnie drewniana, na przełomie XIX i XX wieku postawiono ceglaną. Obecną, w tym samym miejscu, ale znacznie większą, wybudowano na początku lat 80. Krzyż początkowo stał obok kaplicy, potem umieszczono go w najwyższym punkcie cmentarza (na tzw. niebie), czyli obok obecnej dzwonnicy, ostatecznie przeniesiono nieco dalej, gdzie znajduje się do dziś.

reklama

Na rawickim cmentarzu spoczywa ponad 10 tys. zmarłych. Rocznie w obu rawickich parafiach notuje się ok. 200-250 pogrzebów, kopanych jest ok. 30-35 nowych grobów. Pozostałe pochówki odbywają się na starych miejscach lub w grobach rodzinnych. Szacuje się, że za 3 - 4 lata cmentarz wypełni się i konieczne będzie uruchomienie nowego. Planowany jest w Dębnie Polskim, ale dokładne ustalenia jeszcze trwają. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama