Świetnie zaśpiewany i zagrany recital wypełniły arie operowe znanych i mniej znanych kompozytorów włoskich oraz pieśni neapolitańskie. Po każdym wykonaniu utworu, rozlegały się gromkie brawa.
Koncert ciekawie prowadził Jarosław Wewióra, przedstawiając kompozytorów i omawiając treść arii, ubarwiając to anegdotami i ciekawostkami. Jak podkreślił, program recitalu to nie tylko pieśni o miłości męsko - damskiej, ale również o miłości do muzyki.
Na bis zabrzmiał akcent polski - tradycyjny mazurek. Wykonawców publiczność nagrodziła burzą braw.
Jarosław Wewióra, tenor lirico-spinto*, ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zadebiutował w 1998 roku na Festiwalu „Wratislavia Cantans”. W 1999 i 2000 roku był uczestnikiem Europejskiej Akademii Barokowej na Festiwalu „Ambronay” we Francji. Ukończył Opera Studio w Levico Terme (Włochy) w 2019 roku.
W 2002 i 2003 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury, a w 2003 roku odebrał nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2004 roku odbył studia we Włoszech w Istituto d’Achille Peri w Reggio Emilia. W roku 2005 otrzymał stypendium rządu włoskiego w Sienie.
Jest laureatem konkursów wokalnych w Polsce i za granicą. Prowadzi działalność pedagogiczną i popularyzatorską w dziedzinie muzyki. W latach 2005 - 2015 wykładał w WSZMiJO w Katowicach. Prowadzi Teatr Muzyczny Arte Creatura. W swoim dorobku posiada kilka płyt kompaktowych:
*Lirico-spinto termin wokalny używany do scharakteryzowania głosu sopranowego lub tenorowego o ciężarze między lirycznym a dramatycznym, który jest w stanie radzić sobie z dużymi muzycznymi kulminacjami w operze w umiarkowanych odstępach czasu.
Źródlo: Wikipedia
Przeczytaj także TUTAJ o koncercie „Pieśni” autorstwa Jerzego Gablenza, który odbył się w domu kultury w marcu 2021 r. Śpiewał również Jarosław Wewióra, na fortepianie grała Katarzyna Rzeszutek, a całość prowadził Andrzej Wątorski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.