Konkurs adresowany jest do muzyków amatorów, a jego celem - oprócz upowszechniania walorów artystycznych polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich - jest integracja międzypokoleniowa, a także transfer wzorców kulturowych. Jest to również okazja do prezentacji dorobku artystycznego oraz poszerzania repertuaru patriotycznego chórów i zespołów wokalnych. Konkurs odbywa się pod patronatem Narodowego Forum Muzyki oraz starosty rawickiego.
- Jednym z głównych celów konkursu jest także uczczenie absolwentów Rawickiego Korpusu Kadetów, którzy walczyli i ginęli na wszystkich frontach II światowej - uzupełnił prezes Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr, Tadeusz Paprocki. - Pieśni patriotyczne i żołnierskie są piękne i warto, by śpiewały je dzieci oraz młodzież. Konkurs ma je do tego zachęcić.
V Wielkopolski Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Rawiczu
Jury, w ocenie prezentowanych programów artystycznych chórów, wzięło pod uwagę: czystość intonacji, harmonię, kulturę dźwięku, motorykę - rytm, dynamikę, frazowanie, retorykę - artykulację słowną i muzyczną, dobór i zróżnicowanie repertuaru oraz jego wartość artystyczną. Zaskakujące było to, że w konkursie nie wystąpił żaden chór z ziemi rawickiej. Wytłumaczenie jest dość proste. Jak się dowiedzieliśmy, chorzystów zmogła choroba.
- Łączy nas piękna muzyka - powiedział w podsumowaniu konkursu, przewodniczący jury Rafał Ciesielski. - To główny cel takich spotkań, rywalizacja jest na drugim planie. Przeżyliśmy wiele wrażeń, doceniamy pracę włożoną w przygotowanie repertuaru. Jesteśmy do waszej dyspozycji, służymy radami merytorycznymi - zwrócił się do artystów.
Końcowym akcentem „śpiewającej soboty” było złożenie życzeń imieninowych wszystkim Tadeuszom, ze szczególnym wskazaniem Tadeusza Paprockiego. Odśpiewano mu wspólnie tradycyjne „Sto lat”.
Pierwszy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Rawiczu odbyl się w 2018 roku. Można o nim przeczytać TUTAJ
Jury w składzie: Rafał Ciesielski - przewodniczący, Danuta Jeziorowska oraz Andrzej Słowikowski (kolejno - Wielkopolska, Górny Śląsk, Dolny Śląsk) przyznało:
Złote Pasmo: Chór Kameralny Armia Świętego Jerzego z Poznania pod dyrekcją Damiana Skoczypca oraz Chór Męski Kompania Druha Stuligrosza pod dyrekcją Moniki Derdy
Srebrne Pasmo: Towarzystwo Śpiewu Harmonia ze Śmigla pod dyrekcją Piotra Majera oraz Chór Bel Canto Szkół Gminy Wijewo pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka
Brązowe Pasmo: Zespół Wokalny Melodia z Włoszakowic pod dyrekcją Marioli Jagodzik oraz Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka
Grand Prix konkursu - Chór Kameralny Armia Świętego Jerzego z Poznania pod dyrekcją Damiana Skoczypca
Dyplom uczestnictwa - Chór Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Józefa Wybickiego w Poznaniu pod dyrekcją Damiana Skoczypca
Nagrodę Starosty Rawickiego - Chór Kameralny Armia Świętego Jerzego z Poznania pod dyrekcją Damiana Skoczypca
Nagrodę Burmistrza Rawicza - Chór Męski Kompania Druha Stuligrosza pod dyrekcją Moniki Derdy
Nagrodę Prezesa Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr - za debiut Chór Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Józefa Wybickiego w Poznaniu pod dyrekcją Damiana Skoczypca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.