Sylwia Trojanowska to mieszkanka Szczecina, która pisze książki dla młodzieży, powieści obyczajowe i historyczne. Zadebiutowała w 2015 roku "Szkołą latania", od tamtej pory wydano kilkanaście jej książek, między innymi trylogię "Sekrety i kłamstwa", "Powiedz mi, jak będzie", "Łabędź", "Żona nazisty".
Autorka opowiadała wówczas o swojej dotychczasowej twórczości, a także o nowej książce. Jak mówiła część akcji będzie się działa... w Bojanowie i będzie nawiązywać do historii miasta. Jak zaznaczyła pisarka, zgromadziła już sporo niezbędnych informacji o Bojanowie, wypożyczyła z biblioteki publikacje dotyczące historii, a przed spotkaniem z czytelnikami przez kilka godzin spacerowała i robiła dokumentację fotograficzną miejsc, które najbardziej jej się podobały.
Dlaczego właśnie Bojanowo?
- Nie potrafię tego dokładnie wytłumaczyć. To był moment. Gdy przyjechałam tutaj na warsztaty z młodzieżą, oczarowała mnie atmosfera w bibliotece. Panie bibliotekarki były niesamowite, bardzo otwarte. I to był pierwszy argument, a drugi to wasz rynek. On jest absolutnie piękny, ma wielką przestrzeń i jest na nim jakaś energia. Wtedy już pomyślałam, że chciałabym część fabuły tutaj osadzić. (...) Mam nadzieję, że wyjdzie to ciekawie. Mam już bardzo dużo przemyśleń, koncepcyjnie jestem przygotowana, część już nawet jest napisana - poinformowała Sylwia Trojanowska.
Zapowiadana rok temu książka w maju 20205 roku pojawi na rynku wydawniczym jej tytuł to „Kobieta o białych oczach”. W Bojanowie planowane jest więc spotkanie autorskie z Sylwią Trojanowską i promocja publikacji, a konkursy mają być częścią tych działań.
- To książka dla nas szczególna, bo część powieści toczy się w Bojanowie, w okresie powojennym. Z tej okazji zachęcamy mieszkańców naszej gminy do udziału w konkursach "Z pamiętnika mojego miasta" - plastyczny "widokówki i pejzaże" oraz literacki "wspomnienia pokoleń" - wyjaśniają pracownice biblioteki.
Konkurs literacki - okazja by wrócić myślami do dawnych czasów
- To jest dobry moment i okazja, by wrócić myślami do dawnych czasów, powspominać jak wyglądała codzienność w powojennej rzeczywistości. Relacje międzysąsiedzkie, otwieranie pierwszych sklepów, zakładów, szkół. Pierwsze śluby i chrzciny, wydarzenia i święta. A życie w PRL - jakże inne od dzisiejszych czasów. Radości i smutki, ważne decyzje i ulotne chwile. Na pewno pozostały w pamięci wyjątkowe wydarzenia, sytuacje i szczególne osoby. Droga młodzieży Nakłońcie dziadków żeby odkurzyli wspomnienia, zapomniane albumy rodzinne i opowiedzieli wam swoje przeżycia. A wy notujcie, nagrywajcie i spiszcie- ocalcie od zapomnienia tamte chwile - zaznaczają organizatorzy zapraszając wszystkich chętnych do udziału w konkursie: „Z pamiętnika mojego Miasta – wspomnienia pokoleń”.
Regulamin jest dostępny TUTAJ
Konkurs plastyczny dla pracowitych i kreatywnych najmłodszych
Z kolei, wszystkie dzieci przedszkolne i uczniów z klas I-III szkół podstawowych MBP zaprasza do udziału w konkursie: „Z pamiętnika mojego Miasta – widokówki i pejzaże”.
- Gmina Bojanowo to kilkanaście miejscowości dobrze Wam znanych. Tutaj mieszkacie, chodzicie do przedszkola, uczycie się i macie przyjaciół. Kiedy rozejrzycie się uważnie wokół siebie, zobaczycie wiele pięknych i ciekawych miejsc, budynków wartych utrwalenia. Może wspominając często jakieś zdarzenie, które wyjątkowo utkwiło Wam w pamięci, będziecie chcieli się tym podzielić. Znamy Was, wiemy że jesteście pracowici i kreatywni. Więc do dzieła – pochwalcie się swoimi zdolnościami - zachęcają bibliotekarki.
Szczegóły TUTAJ