Reklama

„Chazoki nie łatusy” - Chojnioki mają nowe stroje

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Zespół regionalny „Chojnioki” ma nowe stroje. Na ich kupno Stowarzyszenie “CO SIE TO POROBI” dostało dotację z programu Narodowego Centrum Kultury - EtnoPolska 2021.

Reklama

Stowarzyszenie dostało dofinansowanie w wysokości 54.000 zł  na projekt „Chazoki* nie łatusy”. Do tej kwoty, jak informuje Kamila Majerowicz - prezes zarządu stowarzyszenia „CO SIE TO POROBI”, 5.000 zł dołożyła gmina Pakosław. Dzięki temu, udało się użyć 16 kompletów strojów - 9 damskich i 7 męskich, które są odwzorowaniem tych z końca XIX i początku XX wieku. Jak wspomina Kamila Majerowicz, projekt został zrealizowany w partnerstwie nie tylko z gminą Pakosław, ale także z  Muzeum Okręgowym w Lesznie, Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Polskim  Towarzystwem Ludoznawczym Oddział PTL w Poznaniu. 

Konsultacje z etnografem 

Zanim stroje uszyto, jak informuje Kamila Majerowicz, dr hab. Joanna Minksztym (etnograf, starszy kustosz Kolekcji Tkanin i Ubiorów Ludowych Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu) przeprowadziła badania dokumentacji źródłowej - fotografii, materiałów tekstowych oraz zachowanych oryginalnych elementów strojów z regionu Chazów Późnych. Na podstawie tych badań i kwerend, stworzyła opis poszczególnych części strojów charakterystycznych dla Chazów Późnych z końca XIX wieku oraz z pierwszej połowy XX wieku. Tego opisu użyto jako podstawy do rekonstrukcji strojów.

Promują folklor chazacki 

Na podstawie opisu opracowanego przez dr Joannę Minksztym, zlecono wykonanie 16 kompletów strojów dla Zespołu „Chojnioki”. Poszczególne elementy ubrań zostały wykonane przez różne osoby - m.in. Ewę Filipiak - krawcową z Piasków, Alicję Gniazdowską - twórczynię regionalną z Chojna, która wykonała elementy strojów kobiecych z haftami chazackimi oraz Izabelę Gbór - twórczynię regionalną z Bukówca Górnego, która ułożyła i uszyła czepki. 

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby Regionalnego Zespołu „Chojnioki” z Chojna, który poprzez swoją działalność kultywuje i promuje folklor chazacki - podkreśla Kamila Majerowicz

Wylicza, że niektóre stroje zostały już zaprezentowane np. na dożynkach wiejskich w Chojnie, na występach w Domachowie czy 11 listopada - podczas ogólnopolskiego śpiewania hymnu narodowego w Chojnie. Prezes wspomina również, że w najbliższym czasie zespół planuje zaprezentować wszystkie stroje podczas kolędowania 17 grudnia w sali wiejskiej w Chojnie.

* oryginalna pisownia 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy