Reklama

Chcą udokumentować dorobek Kapeli Rawickich Dudziarzy

Opublikowano: 10 lipca 2021 14:00
Autor:

Chcą udokumentować dorobek Kapeli Rawickich Dudziarzy - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Muzeum Ziemi Rawickiej wspólnie z Fundacją Dudziarz.eu, chce udokumentować historię oraz dorobek artystyczny Kapeli Rawickich Dudziarzy*.

Reklama

Muzealnicy zapraszają do współpracy mieszkańców ziemi rawickiej - proszą o odszukanie w domowych archiwach i udostępnienie pamiątek związanych z występami kapeli i życiorysami jej członków - w szczególności fotografii, plakatów, folderów, slajdów, nagrań, również wspomnień oraz biogramów muzyków.

Materiały archiwalne można dostarczać osobiście do Muzeum Ziemi Rawickiej, w godzinach pracy instytucji, a także przesyłać w formie elektronicznej na adres: [email protected]. Informacji można zasięgnąć pod numerem 65 545 35 75. (WJ)

*Kapela Rawickich Dudziarzy w składzie kilkunastu muzyków ludowych z okolic Rawicza, grających na dudach i skrzypcach, funkcjonowała od lat 60. do 80. przy Domu Kultury w Rawiczu. Na repertuar instrumentalno-wokalny grupy składały się tradycyjne regionalne melodie oraz przyśpiewki z terenu południowo-zachodniej Wielkopolski. W niektórych występach muzykom towarzyszyły śpiewaczki - solistki. Wielką wartością kapeli, docenianą podczas konkursów muzyki tradycyjnej, był jej skład - należeli do niej starsi muzycy, z przedwojennego pokolenia, grający od kilkudziesięciu lat w wiejskich kapelach i wychowani w tradycji ludowego muzykowania. Kapela Rawickich Dudziarzy występowała w całej Polsce, promując folklor ziemi rawickiej i zdobywajac nagrody podczas turniejów i festiwali w: Poznaniu, Kościanie, Bukówcu Górnym, Lesznie, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zwieńczeniem działalności artystycznej zespołu, kierowanego przez Zofię Skrzypek, była prestiżowa Nagroda im. Oskara Kolberga, przyznana w 1978 roku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.