Reklama

Czwarty, ostatni już dzień tegorocznej FORMY

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Ostatni dzień Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA przebiegał pod znakiem podsumowań działań artystycznych i warsztatów. Było też trochę filmowych wspomnień z ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji.

 

Późnym popołudniem w mini koncercie na scenie festiwalowej zaprezentowali się uczestnicy warsztatów wokalnych, prowadzonych przez Ramonę Rey. Wystąpiło sześć uczestniczek tych zajęć solo i dwa duety. Po jednej piosence zaśpiewały również Ramona Rey i Magdalena Zamoroka, która pomagała w prowadzeniu warsztatów. Wszystkich wykonawców nagrodzono rzęsistymi brawami przy otwartej kurtynie.

Później odbyły się dwa wernisaże: Joanny Polowczyk „Moje spektrum” (makramy, przestrzeń parku przy domu kultury) oraz akrylowego malarstwa Łukasza Gieferta. W obrazach było wyraźnie widać wpływy kubizmu. Artysta przez cały czas trwania FORMY malował również mural, który można zobaczyć w parku.

Monodram, film i koncert youGuru

Wieczorem, pierwszym punktem programu był monodram w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej „Tato nie wraca” (sala witrażowa). Tekst napisał ceniony dramaturg Piotr Rowicki, opierając się o osobiste doświadczenia aktorki. Powstała uniwersalna historia 28-letniej kobiety, która dorastała bez ojca. Bohaterka, to osoba z sukcesami, menadżerka w banku, matka, żona, z mieszkaniem w Warszawie, letnim domkiem na Mazurach i luksusowym Audi. Pewnego dnia, wykonując rutynowe spotkania z klientami w banku Agnieszka w jednym z nich odnajduje niewidzianego od wielu lat ojca , który zniknął z jej życia, gdy miała 3 lata. Spotkanie uruchamia lawinę wspomnień i wypieranych przez lata uczuć. W emocjonalnych, pełnych pasji i żalu monologach odbywamy bohaterka spektaklu wraca do świata utraconego dzieciństwa. Monodram zdobył wiele nagród, między innymi: Grand Prix na festiwalu Monoblok w Gdańsku - nagroda za „przeniknięcie do głębi…”, na XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu - nagroda za rolę w finale 20. Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Niestety, zdjęcia można było robić tylko przez pierwsze 10 minut spektaklu, co uniemożliwiło dokumentację najciekawszych fragmentów monodramu.

Około dwudzistej prowadzący warsztaty ceramiczne Wojciech Tężycki rozpalił piec, w którym wypalone zostały powstałe figurki. Ekipa domu kultury i niektórzy artyści czuwali przy nim do rana.

Przed ostatnim koncertem na tegorocznej FORMIE, podczas którego wystąpiła formacja YouGuru, zaprezentowano film autorstwa Przemysława Wawrzyniaka, obrazujący przebieg 20. jubileuszowej edycji FORMY. Tomasz Bzdęga, jeden z inicjatorów imprezy, mówił również o jej początkach i założeniach, przybliżających niekonwencjonalną sztukę.

Łukasz Giefert - mieszkajacego w Wiedniu artystę interesuje głównie street art. Malowanie na murach zaczął jako jako siedemnastolatek w 200 r. wraz z bratem Michałem, pozostając pod wpływem kultury hiphopu. Władze miejskie zezwoliły na pokrywanie pustych, industrialnych przestrzeni, jakże zróżnicowanym co do poziomu, ulicznym malarstwem. Od dwóch lat Łukasz Giefert maluje farbami akrylowymi na płótnie. Powstała seria obrazów formistycznych, gdzie malowane postacie wpisane są w obręb bryły geometrycznej czy kolorowych płaszczyzn. Maluje też obrazy bardziej realistyczne, co jest już nie tylko eksperymentem, ale również poszukiwaniem nowych form twórczego wyrazu.

Agnieszka Przepiórska - (ur. 26 lipca 1979 w Warszawie) aktorka filmowa i teatralna. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sankt Petersburgu. Występuje w teatrze i filmach. W teatrze zadebiutowała w 2005 r., na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Od początku, tj. od września 2012 r., jest członkinią zespołu kabaretu „Pożar w Burdelu”

youGuru - bydgoska formacja, którą tworzą: Artur Maćkowiak - guitar, electronics, Michał Lutrzykowski - bass i Piotr Waliszewski - drums. Zespół you.Guru powstał z chęci wspólnego eksperymentowania z formą muzyczną. Ich muzyka balansuje w rytmie transowych zapętleń i psychodelicznych melodii. Cechą charakterystyczną kompozycji you.Guru jest przenikanie się różnych estetyk i inspiracji.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy