Uroczystą mszą koncelebrowaną, odprawioną przez ks. por. Tomasza Nowaka - proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Bojanowie i ks. Waldemara Cwynara - proboszcza parafii pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim, rozpoczęły się tegoroczne obchody święta plonów w Gołaszynie. Wydarzenie zostało zorganizowane w parku Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Mimo upału, każdy chętny mógł znaleźć miejsce w cieniu.
Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni dla rolnika. To święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Chcemy podziękować wam, rolnikom i mieszkańcom gminy za trud włożony w zbiór plonów - podkreśliła Daria Głuszek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie.
Za obecność rolnikom, gościom, artystom i wystawcom dziękowała burmistrz Paulina Wolsztyniak.
- Rolnicy, to dzięki nim mamy na stołach chleb, mięso i inne dobra - podkreślała burmistrz Paulina Wolsztyniak. - Życzę wam, żebyście zawsze mieli deszcz wtedy, kiedy najbardziej jest potrzebny. Życzę wam, żeby wszyscy doceniali waszą pracę, ponieważ ja ją bardzo doceniam. Rolnik rozpoczyna pewien etap produkcji żywności, ale to rzemieślnicy ją kontynuują, usługodawcy dostarczają do sklepów, a ja życzę nam wszystkim, żeby nas zawsze było stać na podstawowe potrzeby.
Rolnikom dziękowali także Dawid Górski - asystent społeczny wiceministra i posła Wiesława Szczepańskiego oraz przewodniczący bojanowskiej rady miejskiej - Marcin Triebs.
- Oby nam nigdy chleba nie zabrakło - podkreślali.
Dożynki gminne w Gołaszynie. Chleb z tegorocznej mąki od starostów dożynek
Reprezentanci stowarzyszenia KLAR Kawcze zaprezentowali ceremoniał dożynkowy z tradycyjnymi przyśpiewkami. Delegacja wieńcowa, Renata Kreczmer i Maciej Gasik, mieszkańcy wsi Gołaszyn, złożyli na ręce gospodarza gminy, Pauliny Wolsztyniak, wieniec wykonany z tegorocznych plonów.Starostami dożynek byli mieszkańcy Gołaszyna: Karolina Gasik i Dariusz Gubański. Przekazali na ręce burmistrza chleb dożynkowy.
- Karolina Gasik wraz z mężem Maciejem od 20 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 70 hektarów. Główny profil to uprawa zbóż i kukurydzy. Gospodarze z sukcesami korzystają z funduszy unijnych, modernizując gospodarstwo i inwestując w sprzęt rolniczy. Karolina Gasik jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Podnosi swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych z zakresu rolnictwa. Jest mamą dorosłego syna Filipa, który również prowadzi gospodarstwo oraz 14-letniej Michaliny. W wolnym czasie starościna dożynek biega i jeździ rowerem.
- Dariusz Gubański wraz z żoną Moniką i rodzicami prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 60 hektarów. Główny profil gospodarstwa to trzoda chlewa, bydło opasowe i produkcja roślinna, m.in. zboże, kukurydza czy buraki cukrowe. Dariusz i Monika Gubańscy wychowują dwójkę dzieci - córkę Amelię i syna Franciszka. Cała rodzina ciężko pracuje i stale rozwija swoje gospodarstwo. W wolnym czasie Dariusz Gubański spędza czas z rodziną i bliskimi.
Część artystyczna bojanowskich dożynek
Po części oficjalnej, przyszedł czas na zabawę. Wystąpili: Nadodrzanie z Lubowa w ludowym i biesiadnym repertuarze, Lena z zespołem, czyli Górale z Mazowsza w zbójnicko - folkowych rytmach, Alberto Amati, który śpiewał włoskie przeboje, a na koniec odbyła się zabawa taneczna z zespołem Studio Baś.Na najmłodszych czekała bogata strefa animacyjna, dmuchane zamki, przejażdżki bryczką, warsztaty florystyczne przygotowane przez Kwitnący Salonik oraz piana party! Stoiska wystawiły: KGW Golina Wielka, KGW Wydartowo Pierwsze i Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych z Miejskiej Górki. Chętni mogli obejrzeć zwierzęta, które przywieźli Hodowcy Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza.
Impreza trwała do godzin nocnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.