reklama

Rawicz. Dwunasta edycja Narodowego Czytania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rawicz. Dwunasta edycja Narodowego Czytania - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
83
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaRawicka Biblioteka Publiczna, jak co roku, włączyła się w akcję Narodowe Czytanie, podczas której młodzież I LO i gość specjalny - Krzysztof Napiórkowski - interpretowali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
reklama

Czytanie odbywało się na dziedzińcu multibibioteki, a zainaugurowało je przedstawienie genezy powstania powieści „Nad Niemnem”. Omówiły ją uczennice I LO, Maria Zaleska i Dobrosława Wolsztyniak. Potem dołączyły do nich Sandra Kuriata i Oliwia Marzęcka i naprzemiennie z Krzysztofem Napiórkowskim, czytały fragmenty „Nad Niemnem”.

Po czytaniu Krzysztof Napiórkowski zagrał krótki koncert.

- Jadąc tutaj myślałem o wyborze repertuaru na dzisiejsze spotkanie - powiedział. - Doszedłem do wniosku, że najbardziej odpowiednie, gdyż utrzymane w klimacie lat, gdy toczy się akcja „Nad Niemnem”, będą „Sonety krymskie” Adama Mickiewicza, do których skomponowałem muzykę.

Po koncercie Jagoda Węcłaś i Jagoda Salomońska, również uczennice I LO, przeprowadziły wywiad z gościem specjalnym. Pytania były bardzo różne, dotyczyły zarówno twórczości Krzysztofa Napiórkowskiego, zamiłowań, fascynacji literackich i muzycznych, inspiracji artystycznych, ale również lektur szkolnych, w tym właśnie „Nad Niemnem”.

- Przyznam, że w szkole, gdy dorastałem, niezbyt chętnie czytałem lektury, mimo, że mój ojciec był polonistą i mnie do tego zachęcał - mówił. - Nie byłem przekonany do literatury, fascynował mnie jazz i gra w zespole muzycznym. Tak było też z „Nad Niemnem”. W zasadzie trafiała do mnie tylko twórczość Stanisława Lema. Dopiero gdzieś po piętnastu latach, gdy zobaczyłem film, wróciłem do tej powieści i wywarła na mnie, podobnie jak film, ogromne wrażenie.

Odpowiedział również na pytania dotyczące powstania muzyki do „Sonetów krymskich” i planów na przyszłość.

- Często wędruję z moją dorosłą już córką - opowiadał. - Chyba pięć lat temu byliśmy w Pradze, potem w Budapeszcie. Tam, w muzeum, zobaczyłem fortepian, na którym grał Beethoven, wyobraziłem sobie tamtą epokę, tamten czas i po powrocie do domu traf chciał, że wpadły mi w ręce „Sonety krymskie”. Postanowiłem skomponować muzykę do jednego z nich, z czasem przerodziło się to w całą płytę. A plany na przyszłość? Razem z Andrzejem Saramowiczem pracujemy nad musicalem, który oparty jest na schemacie Kabaretu Starszych Panów, czyli scenka - piosenka.

Klamrą spinającą tegoroczne Narodowe Czytanie w Rawiczu, był recital utalentowanej rawickiej skrzypaczki, Laury Trzęsowskiej.

Przez cały czas trwania akcji Narodowego Czytania można było zwiedzać wystawę obrazów inspirowanych powieścią „Nad Niemnem”. Swoje prace wystawiło 23 artystów z koła plastycznego dla dorosłych przy Domu Kultury w Rawiczu, studenci Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkowie sekcji malarskiej Gminnego Centrum Kultury w Poniecu. Wszystkie sekcje prowadzi Tomasz Bzdęga.

Można było również wziąć udział w quizie związanym z powieścią „Nad Niemnem”, namalować pastelami „Orzeszkowej portret nowy" (interpretacja własna), a także otrzymać pamiątkowy stempel.

Co działo się w zeszłym roku, podczas 11. edycji Narodowego Czytania, gdy tematem były „Ballady i romanse” Adam Mickiewicza, można przeczytać TUTAJ.

*Krzysztof Napiórkowski - wokalista, a także pianista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent muzyczny. Jako student zdobył kilkanaście nagród na największych festiwalach twórczości studenckiej, m. in. na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie (2005), Poetyckiej Dolinie w Warszawie (2006), OPPP w Oleśnie Śląskim (2006), Bazuna w Elblągu (2006), Wieczorne Nastroje (2006), Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (z zespołem Po godzinach). Laureat głównej nagrody Festiwalu 3M (2012). Nominowany do nagrody Fryderyk 2019 za solowy album “Semi electric”.

Brał udział w kilkudziesięciu projektach muzycznych z udziałem znakomitych muzyków, w setkach koncertów, wielu programach telewizyjnych i radiowych, a także współpracował podczas prac nad albumami innych wykonawców jako autor, wokalista i instrumentalista. Jest autorem kilkuset utworów, głównie piosenek. Nagrał 8 albumów solowych. Od ponad 15 lat koncertuje i nagrywa w kraju i za granicą.

Laura Trzęsowska - utalentowana 13-letnia skrzypaczka, naukę gry na tym instrumencie rozpoczęła w wieku 6 lat. W swoim repertuarze ma muzykę klasyczną. Talent muzyczny odziedziczyła po przodkach, wśród których jest wielu muzyków, w tym wybitny dyrygent prof. Jan Łukaszewski. Obecnie Laura realizuje indywidualny tok nauki w klasie skrzypiec Małgorzaty Wojciechowskiej w Gminnej Szkole Muzycznej I st. im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy. Pobiera również indywidualne lekcje gry na skrzypcach u dra Karola Lipińskiego-Brańki we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonaliła na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie. Grała również w młodzieżowej orkiestrze smyczkowej pod batutą Maksyma Dondalskiego koncertmistrza Opery Narodowej w Warszawie.

Jest laureatką licznych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich m. in. w Belgradzie, Wiedniu, Krakowie, Poznaniu, Zielonej Górze oraz Częstochowie. Jej największe sukcesy to zdobycie I nagrody w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Gloria Artis 2023 w Wiedniu, II nagrody w XIII World Open Music Competition 2022 w Belgradzie oraz wyróżnienia w I Międzynarodowym konkursie „Mistrz Miniatury 2023" w Poznaniu. W maju Laura wystąpiła podczas koncertu laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Gloria Artis w Wiedniu, gdzie zaprezentowała swoje umiejętności przed licznie zgromadzoną publicznością z całej Europy. Kocha muzykę, jak sama mówi „scena to jej żywioł". W wolnych chwilach komponuje, uwielbia czytać, interesuje się historią sztuki. Czas wolny lubi spędzać z rodziną oraz przyjaciółmi. Laura gra na skrzypcach z 1927 roku wykonanych przez Karla Pilara ze znanej czeskiej pracowni lutniczej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama