Uruchomiono kanał muzeum na YouTube - link: kliknij tutaj
Udostępniono na nim zasoby cyfrowe : wystawy edukacyjne, filmy, prezentacje multimedialne, najciekawsze eksponaty, z kontami historycznymi oraz archiwalne fotografie w wersji cyfrowej.
Opublikowano w wersji cyfrowej następujące wystawy edukacyjno-historyczne i dokumentacyjne: „Rawicz 1920. Wywalczona Wolność”, „Rawicka synagoga”, „Rawicz i rawiczanie... wspomnienia”, „Tradycyjne instrumenty hazackich kapel na archiwalnych fotografiach” (wystawa współorganizowana z Grupą Artystyczną „Mozaika”), „1920 - 2020. Stulecie bitwy warszawskiej”. Muzeum zorganizowało również kilka wystaw plenerowych, które można było oglądać indywidualnie, bez ograniczeń dostępu.
Ważną częścią działalności muzeum są publikacje książkowe i albumy. Wydano następujące pozycje: album „Kadeckie Barwy” oraz tematyczny katalog zbiorów „Sygillograficzne raviciana ze zbiorów Muzeum Ziemi Rawickiej”. Autorem obu publikacji jest Henryk Pawłowski.
- Ponadto przez cały rok prowadzone były działania wewnętrzne, związane z opracowywaniem naukowym, digitalizacją i ewidencjonowaniem eksponatów. Digitalizacja dotyczyła ponad 4000 obiektów muzealnych - mówi Dyrektor MZR, Adriana Miara. - Wzbogaciliśmy ekspozycje stałe o nowe elementy, w tym eksponaty pozyskane w minionym roku, m.in. stroje zespołu „Słowianie” z Pakosławia, prezentowane w Sali Etnograficznej. Nasze plany na kolejny okres są uzależnione od decyzji Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będziemy kontynuować akcje społeczne „Tabliczka dla Powstańca” oraz „Wspólnie przywracamy pamięć”, we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.
W ocenie organizatorów sprawdziły się wystawy plenerowe, będą więc kontynuowane działania w plenerze. Planowany jest projekt związany z upamiętnieniem postaci Stefana Bobrowskiego. Zrealizowany będzie wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych w Rawiczu, oddziałem PTTK i Rawickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku
Jeżeli ograniczenia sanitarne zostaną poluzowane, muzeum planuje powrót do organizacji wystaw artystycznych z wernisażami. W tym roku, w maju, będzie to otwarcie wystawy czasowej fotografii Zdzisława Beksińskiego w ramach Nocy Muzeów. Kolejną inicjatywą będzie wystawa dokumentująca prace archeologiczne prowadzone na rynku w trakcie rewitalizacji.
W opracowaniu jest również nowe wydawnictwo edukacyjne dla dzieci oraz przewodnik „Rawicz. Przewodnik po starówce”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.